Artykuł

sxc.hu sxc.hu
kwi 01 2013
0

Aplikacja tygodnia: Fiszkoteka

Za sprawą wieży Babel na świecie pojawiło się wiele nowych języków, a ich nauka stała się koniecznością. Dziś swoje językowe przygody zaczynamy wcześnie, bo z reguły już na początku szkoły podstawowej, jednak często nawet taka dawka nie jest zbyt wystarczająca by określony język poznać dobrze. Dlatego też coraz częściej szukamy wszelakich kursów językowych, które będą nas w stanie przygotować np. do podjęcia pracy, w której potrzebny jest język angielski.

Jeśli problemem jest niski zasób słownictwa, to często można go rozwiązać samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy tablet/smartfon i tytułowa Fiszkoteka:-)

Opis

Z pojęciem fiszek spotkałem się już wcześniej, ale dotychczas kojarzyłem je raczej z wersji papierowych. Sytuacja zmieniła się w zeszłym tygodniu, kiedy to otrzymałem maila z informacją o niniejszej aplikacji od jej autorów - serwisu Fiszkoteka.pl. Szybko zapoznałem się z przygotowanym rozwiązaniem i muszę przyznać że elektroniczne fiszki są tak samo dobre jak te papierowe, a może nawet i lepsze!

Fiszkoteka na Androida to mobilny klient tego serwisu, który do poprawnej pracy wymaga posiadania konta Fiszkoteki. Konto posiada opcję pełnej synchronizacji i jeśli dodaliśmy jakiś kurs na naszym smartfonie to będzie on widoczny również w witrynie i vice versa. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie by korzystać tylko z aplikacji mobilnej jak na prawdziwych geeków przystało:-)

Interfejs aplikacji jest prosty, dosyć przejrzysty (choć jest jeden mały zgrzyt, ale o tym później) i spójny z ogólną kolorystyką znaną z serwisu. Na stronie głównej wyświetlone zostaną wszystkie przypisane przez nas kursy.

Kluczowym elementem aplikacji jest oczywiście sam test, który z reguły składa się z kilkunastu/kilkudziesięciu kart. Ten element posiada 5 różnych trybów, które pozwalają zarówno na naukę jak i sprawdzenie swojej wiedzy:

  • Przeglądanie - przydatne szczególnie na początku nauki, pozwala zapoznać się ze słownictwem
  • Wiem / nie wiem - w tym trybie pojawia się polskie słowo/wyrażenie, którego tłumaczenie sprawdzamy dotykając przycisk pokaż. Następnie musimy powiedzieć aplikacji, czy znaliśmy dane słowo, czy też nie
  • Jeden z wielu - wybór jednej z kilku odpowiedzi
  • Kopiowanie - w tym przypadku jest to bardziej tryb nauczania. Przepisujemy określone tłumaczenie by utrwalić słowo oraz jego pisownię
  • Wpisywanie - wpisujemy tłumaczenie

Na tym ekranie właśnie pojawia się wspominany wcześniej zgrzyt dotyczący interfejsu. Tryb nauki/testu zmieniamy przyciskiem menu, co powoduje wyświetlenie listy ikonek - bez etykiet. Są one w miarę czytelne, ale przy pierwszych uruchomieniach musimy nauczyć się ich znaczenia - po wyborze dowolnej opcji pojawia się jej nazwa.

Po przerobieniu wybranego kursu, możemy wybrać inny - wystarczy skorzystać z ikonki beretu widocznej na górze ekranu. Dla każdej pozycji dostępny jest tryb demo, gdzie możemy pobieżnie zapoznać się z jego zawartością. Zakupów możemy dokonywać bezpośrednio w aplikacji. Fiszkoteka wspiera wbudowane płatności Google Play, a także PayU. W przypadku tej pierwszej opcji warto zwrócić uwagę na to czy, z Waszego telefonu nie korzystają Wasze dzieci. Wystarczy kilka kliknięć by obciążyć Waszą kartę płatniczą podłączoną do konta Google (płatności kartą można zablokować w ustawieniach sklepu poprzez nadanie kodu PIN).

Na zakończenie skromny ekran ustawień aplikacji.

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem wcześniej, jeszcze do niedawna nie znałem Fiszkoteki, która w istocie okazała się być całkiem ciekawym produktem. Mówię tu zarówno o wersji webowej jak i o aplikacji, która mimo wersji bety (jak mówią autorzy już bardzo dojrzałej bety;-) prezentuje solidny poziom. Podczas testów tylko raz zdarzyło mi się nieoczekiwane wyjście z aplikacji - z pewnością tego typu niuanse znikną z wersji finalnej.

Osobom zainteresowanym nie do końca konwencjonalnymi metodami nauki języków, polecam tą aplikację:-)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowy
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
  • Google Play: Fiszkoteka
  • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.1.1

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2013, 10:23.

Podoba Ci się ten wpis? Powiedz o tym innym!

Send to Kindle

Komentarze

blog comments powered by Disqus