Artykuł

allegro.pl allegro.pl
wrz 15 2012
0

Jak nie zwariować z Allegro - porady dla sprzedawców i kupujących

Allegro w mniejszym lub większym stopniu zna każdy Internauta w naszym pięknym kraju. Wiele osób dorobiło się całkiem niezłych biznesów dzięki tej platformie, a jeszcze większa grupa użytkowników znalazła interesujące ich towary w bardzo przystępnych cenach. Nie zapominajmy również o właścicielach samego serwisu, którym Allegro przyniosło z pewnością wymierne korzyści i pozwoliło na uruchomienie szeregu innych, ważnych produktów w polskiej sieci (Ceneo, CoKupic.pl, Oferia, PayU, otoMoto, Tablica.pl itd.).

Można by powiedzieć - czysta sielanka. W rzeczywistości nie do końca jest tak kolorowo. Co jakiś czas pojawiają się kolejne oszustwa (co w sumie jest ciężkie do uniknięcia przy serwisie tej skali), sprzedawcy spóźniają się z wysyłką, a zamówionym towarom daleko do tego co widoczne było choćby na fotografiach dołączonych do aukcji. Co prawda w teorii zawsze gdy zostaniemy w jakiś sposób pokrzywdzeni, możemy skorzystać z POKu, co w praktyce jednak nie zawsze jest takie łatwe...

W dzisiejszym wpisie postanowiłem zatem zebrać kilka różnych porad, które powinny ułatwić życie szczególnie kupującym i z pewnością oszczędzić im pewnej dawki nerwów. Zdaje sobie, że pewnie spora część osób je zna, ale być może komuś będą one przydatne;)

Nie ulegaj tak łatwo kupującym

Ostatnimi czasy sprzedawałem 6-miesięczny telefon z Androidem mojej narzeczonej. Był to prosty Samsung Galaxy Gio, którego również wcześniej kupiliśmy na Allegro za około 400 zł. Ponieważ trochę czasu upłynęło, wystawiliśmy go za 320 zł w tym wysyłka gratis. Telefon był w bardzo dobrym stanie i dobrze wyposażony. Cena była konkurencyjna, więc o popyt raczej nie musieliśmy się martwić. Już po 20 minutach od wystawienia aukcji, dostałem maila z zapytaniem o możliwość obniżenia ceny do 280 zł. Nawet nie zdążyłem odpisać, a telefon już był sprzedany - kupiła go ta sama osoba, która chwilę wcześniej zadała pytanie...

Wniosek jest prosty - nie warto ulegać użytkownikom (tym bardziej na początku aukcji), szczególnie jeśli jesteście pewni, że cena jest dobra.

To jednak nie koniec historii tego telefonu. Rzeczony użytkownik oczywiście nie wystawił komentarza, co pokusiło mnie by spojrzeć na jego konto. Przez przypadek kliknąłem na sprzedawane przedmioty i jakież było moje zaskoczenie, gdy odnalazłem tam swój były telefon, za kwotę 388 zł (+wysyłka). Aukcja miała kilka swoich kwiatków. Sprzedawca określił stan telefonu na jak nowy (mimo pewnego zarysowania na głośniku, o którym informacja była w mojej aukcji) oraz opisywał, że nie miał żadnych problemów z tym telefonem przez cały okres jego użytkowania (pewnie przez dwie minuty testowego uruchomienia). Zastanawiające były również koszty wysyłki - np. przesyłka priorytetowa przed-płacona została wyceniona na kwotę 22 zł - rzeczywisty koszt 11 zł. Telefon znalazł kolejnego nabywcę następnego dnia...

Poznaj sprzedawcę swego

Na Allegro nie warto robić zakupów na ślepo i każdego sprzedawcę warto prześwietlić. Podstawowych informacji możemy dowiedzieć się już z ekranu samej aukcji.

Niezależnie czy sprzedający ma punktów kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy, warto również prześledzić komentarze z ostatnich aukcji - szczególnie jeśli pośród nich znaleźć można kupowany przez nas przedmiot i ktoś zdążył już taką aukcję ocenić. Takie postępowanie w pewnym sensie pozwoli nam z pewnością lepiej poznać ostatnie zachowania sprzedawcy oraz opinie jego klientów.

Szczególną uwagę powinny przykuć komentarze neutralne oraz negatywne - nawet jeśli wystąpiły one w pewnym odstępie czasu. Warto poznać ich treść (być może mogą się tam pojawić jakieś kwestie również ważne dla nas), a także spojrzeć na wiarygodność osób, które je wystawiły (liczba komentarzy/ocen).

Szukaj dobrych okazji z RSS

Allegro to dobre miejsce dla osób które polują na okazje. Warto jednak wiedzieć, że by takowe znaleźć, nie będzie konieczne cykliczne naciskanie klawisza F5 na liście wyników wyszukiwania. Dużo bardziej pomocny okaże się jednak zwykły prosty kanał RSS.

Żeby uzyskać konkretny kanał RSS, musimy najpierw doprecyzować wszystkie nasze kryteria wyszukiwania. Następnie wystarczy skorzystać z przycisku RSS widocznego nad listą wyników i dodać go do naszego ulubionego czytnika/przeglądarki. Kanał będzie się odświeżać oczywiście samodzielnie co określony interwał czasu, a my z pewnością nie opuścimy już żadnej z interesujących nas aukcji:)

Sprawdź faktury i gwarancje

Jeśli kupujesz jakikolwiek sprzęt - telefon, komputer, aparat itp., sprawdź czy po otrzymaniu przesyłki otrzymałeś wszystkie potrzebne dokumenty, które uprawniają do ewentualnego serwisu zakupionej rzeczy.

Warto to zrobić jeszcze przed wystawieniem samego komentarza, który w skuteczny sposób mógłby nam zablokować uzyskanie potrzebnego papierka.

Na aukcjach z Allegro trzeba zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz. Jeśli widzisz nowy sprzęt w rewelacyjnej cenie, to przeczytaj dokładnie czy w tytule/opisie aukcji pojawia się cokolwiek o gwarancji. Często zdarza się, że właśnie brak gwarancji wpływa na cenę. Sprytny sprzedawca nie napisze oczywiście, że dana rzecz nie ma gwarancji (po co zniechęcać klientów?), a my czasem bierzemy to za pewnik - nowe = gwarancja.

Czytaj cały opis aukcji

Jeśli powyższe punkty nie przekonały Cię do dokładnego czytania opisów, być może ten zmieni Twoje zdanie. Jednym z ważniejszych punktów w kontekście potencjalnych sporów jest właśnie opis przedmiotu.

Swego czasu na Allegro popularne były aukcje, które pozornie dotyczyły np. telefonu, a w rzeczywistości umożliwiały sprzedaż zdjęcia wybranego przedmiotu (o takim fakcie informowało jedno krótkie zdanie w całej aukcji, które łatwo było przeoczyć). Jeśli odpowiednia informacja na temat przedmiotu znajduje się w opisie, to tego rodzaju sprawa nie będzie wcale łatwa do wygrania przez kupującego.

Inny znany problem Allegro, to używane przedmioty oznaczane jako nowe. Dla niektórych sprzedawców nawet półroczny telefon jest urządzeniem, które kwalifikuje się do umieszczenia w kategorii nowy. Nie jest to proceder wcale rzadki - wystarczy przejrzeć kilka pierwszych z brzegu ofert, by trafić na takich specjalistów. Sprzedawca na zamieszczonym niżej foto popisał się szczególnie;)

Uważaj na kody do gier

O kodach do gier na Allegro, pisałem już przy okazji opisu cyfrowej dystrybucji gier w Polsce, warto jednak dorzucić tutaj kilka groszy.

Temat ten od zawsze budził wiele kontrowersji. Aukcje te są jednak dozwolone przez Allegro i cieszą się sporym zainteresowaniem, warto tu jednak zwrócić uwagę na kilka punktów:

  • Standardowo poznać komentarze sprzedającego
  • Przeczytać dokładnie opisy kupowanych gier - warto zwrócić uwagę, czy gra nie jest np. z rosyjskiej dystrybucji, jak się to czasami zdarzało
  • Nie polecam kupować gier Ubisoftu. Kody tego wydawcy często są blokowane. Nie można również w tym przypadku pobierać samych gier i do instalacji konieczne jest posiadanie (choćby tymczasowo) odpowiedniego nośnika danych, co samo w sobie jest trochę sprzeczne z dystrybucją cyfrową
  • Przed wystawieniem komentarza bezwzględnie sprawdzić otrzymany klucz

Moje doświadczenia w tej materii w większości przypadków są pozytywne. Nie ma żadnych problemów, jeśli chodzi o gry na platformy Steam oraz Origin. W innych przypadkach bywa różnie. Porządniejsi sprzedawcy są jednak w stanie wymienić niedziałający klucz nawet po czasie (raz mi się zdarzył taki przypadek). Dlatego tak ważna jest wcześniejsza analiza komentarzy otrzymanych przez użytkowników.

Wystawiaj konkretne komentarze

Komentarze od zawsze były siłą Allegro o czym doskonale w większości wiedzą sprzedawcy oraz kupujący. Wie również o tym same Allegro, które jakiś czas temu rozbudowało to bardzo przydatne narzędzie o dodatkowe opcje.

Zmiany dotknęły przede wszystkim osób kupujących. Oprócz standardowego podziału na komentarze pozytywne/neutralne/negatywne, pojawiły się cztery dodatkowe wskaźniki:

  • Zgodność przedmiotu z opisem
  • Kontakt ze sprzedającym
  • Czas realizacji zamówienia
  • Koszt wysyłki

Za każde z kryteriów możemy przydzielić od jednej do pięciu gwiazdek. Jeśli jakiemuś wskaźnikowi dajemy mniej niż 5 gwiazdek, Allegro wyświetla podpowiedzi potencjalnych problemów, które mogły się nam zdarzyć w kontekście tej aukcji. Warto więc poświęcić chwilę czasu i odpowiednio rozliczyć sprzedawcę, który próbował kombinować.

Osobiście staram się wykazywać cierpliwością, ale z drugiej strony ciężko zrozumieć sytuację, w której piszę do sprzedawcy po tygodniu od zakupu (zapłata była natychmiastowa poprzez PayU), czy wysłał już określony przedmiot, a on odpisuje najzwyczajniej w świecie, że zrobi to dziś, mimo że gotówkę ma od kilku dni...

Oczywiście nie byłoby problemu, gdyby sprzedawca skorzystał np. z opcji wbudowanej w Allegro jestem na urlopie. Wtedy byłby to dla mnie jasny sygnał, że jeśli zależy mi na czasie, to muszę poszukać gdzie indziej.

Inny przykład to wspomniane na początku koszty wysyłki, które w przypadku sprzedawcy mojego byłego telefonu, były dwukrotnie wyższe niż być powinny.

Pamiętajcie, że być może ten komentarz nie pomoże już Wam, ale przynajmniej da to myślenia innym kupującym.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że być może kogoś z Was tekst ten uchroni przed niefortunnym zakupem i niepotrzebnymi nerwami. Zdaję sobie sprawę, że większość tych rzeczy, to pewnie dla wielu z Was rzeczy oczywiste, jednak jeśli znajdzie się choć kilka osób, którym ten tekst pomoże, to zawsze to będzie coś;)

Jeśli Was również spotkały jakieś dziwne zdarzenia na Allegro to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach - być może pomoże to innym użytkownikom.

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2013, 10:35.

Podoba Ci się ten wpis? Powiedz o tym innym!

Send to Kindle

Komentarze

blog comments powered by Disqus