Artykuł

paź 19 2011
0

Dobór kategorii i tagów na blogu

Jednymi z najważniejszych działań, które musimy zrealizować podczas tworzenia naszego blogu, jest określenie nawigacji oraz ustalenie sposobu kategoryzacji treści, które później umieścimy na naszej stronie. Oba te zadania, w praktyce łączą się ze sobą i sprowadzają się do zdefiniowania systemu kategorii i tagów, które wykorzystamy na naszej stronie.

Prawdopodobnie większość początkujących blogerów, zadawała sobie pytanie w jaki sposób to wszystko ułożyć. Jak nazywać kategorie? Co umieszczać w tagach? Czy mechanizmy mają się dublować, a może uzupełniać? Czy może też wykorzystać tylko jeden z nich? Kombinacji oraz zdań na temat jak to wszystko zestawić, jest pewnie tyle ilu różnych blogerów. W dzisiejszym wpisie, postaram się jednak przedstawić moją koncepcję, którą można znaleźć na Alt Control Delete oraz kilka innych popularnych rozwiązań, które można znaleźć w naszej blogosferze. Zapraszam zatem do czytania:)

Kategorie

Kategorie na blogu, wykorzystywane są do określenia ogólnych grup tematów. W moim przypadku, na blogu o charakterze technologicznym, kategorie to np.:

 • Android
 • Internet
 • Programowanie
 • Webmastering
 • itd.

Jak widać, wyznaczone kategorie/działy, są w tym przypadku dość ogólnie, ale jednocześnie mieszczą się w zadanej dziedzinie, czyli IT.

Dział IT, to jednak dość szeroka dziedzina, więc w takim przypadku stosunkowo łatwo wyróżnić wiele podrzędnych obszarów tematycznych. Jeśli naszą tematykę, ograniczylibyśmy np. do platformy mobilnej Android, to nasz podział na kategorie, mógłby wyglądać np. tak:

 • Newsy
 • Aplikacje
 • Gry
 • Porady
 • Modyfikacje
 • itd.

W gruncie rzeczy każdy mniejszy, lub większy obszar powinno dać się podzielić na kilka mniejszych działów (tak powiedzmy do 10). Musimy mieć jednak na tyle wiedzy, by móc zapełnić te kategorie sensowną treścią. Często mówi się, że bloger powinien być ekspertem w dziedzinie, którą opisuje.

Oprócz podzielenia dziedziny na mniejsze obszary (mniej, lub bardziej zależne od siebie), kategorie mogą zostać wykorzystane do wskazania rzeczy ważnych - np. naszej twórczości. Jeśli jesteś webmasterem/programistą, możesz założyć dział projekty, w którym skupiać będziesz wpisy z tematami opisującymi Twoje aplikacje, strony itp. Jeśli jesteś poetą, możesz założyć kategorię Moja twórczość, w której prezentować będziesz swoje wiersze. Przykłady można by mnożyć.

Innym zastosowaniem kategorii, jest podział na tematy związane z życiem prywatnym oraz z tematyką bloga. Daje nam to np. taką kombinację kategorii:

 • Prywatne
 • IT

Zastosowanie kategorii w praktyce

W praktyce, kategorie praktycznie zawsze występują z tagami. Kategorie służą do wyznaczenia ogólnej dziedziny, a tagi opisują bardziej szczegółowo wybrany post.

Kwestią dyskusyjną, jest za liczba kategorii przypisanych dla wybranego wpisu. Osobiście stosuje schemat - jedna wpis = jedna kategoria, dzięki czemu w sposób dość jednoznaczny opisuje przynależność wybranego wpisu.

Inną alternatywą dla tego podejścia, jest wskazanie do 2-3 kategorii dla danego wpisu. Takie podejście może być przydatne, gdy nasze kategorie są dość zbieżne, lub generalnie nasza dziedzina tematyczna jest wąska.

Tagi

Drugim z mechanizmów wykorzystywanym na blogach są tagi. Tagi z reguły opisują wpisy związane z konkretnym tematem/produktem/zjawiskiem/zagadnieniem. Co mam w tym momencie na myśli? Spójrzmy na przykład na moją kategorię Webmastering. Opisuję tu np. tematy związane z HTML, CSS, jQuery itd. To właśnie w tym przypadku, te określone języki/technologie są moimi tagami. Dla każdego tagu, istnieje bowiem grupa tematów, które można z nim skojarzyć, ale z których ciężko by było zrobić większą kategorię. Jeśli piszemy o jakiś produktach/stronach i wybrany produkt pojawia się co najmniej kilka razy, to warto go otagować. Wszystko jednak warto robić z rozwagą.

Tagi w przeciwieństwie do kategorii, mogą być bardziej globalne. W przypadku gdy nasza strona podzielona jest na działy, określone tagi mogą przenikać pomiędzy kategoriami.

Zastosowanie tagów

Tagi często występują w połączeniu z kategoriami, ale mogą występować również samodzielnie. Z reguły, każdy napisany przez nas post posiada przynajmniej kilka tagów, które w pewien sposób określają zawartość danego wpisu. Opis ten jest jednak bardziej szczegółowy aniżeli ten tworzony przez kategorię.

Istnieje również jeszcze jedna poważna różnica pomiędzy kategoriami i tagami. Zestaw określonych kategorii, z reguły wyznaczamy już na samym początku funkcjonowania naszego blogu - ewentualnie dodajemy pojedyncze kategorie, w momencie gdy np. rozszerzają się nasze obszary zainteresowań. Z tagami jest inaczej. Tagi nie jako przydzielamy do wpisu i generalnie im więcej wpisów napiszemy, tym więcej tagów pojawi się na naszej stronie.

W kwestii definiowania tagów, istnieją dwie szkoły. Pierwsza, mówi by zawsze otagować kluczowe elementy każdego wpisu. Np. dodajemy tag xyz, ponieważ pisaliśmy wpis na temat aplikacji xyz. Choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że już więcej nie napiszemy na ten temat, taki tag już pozostanie na naszym blogu i będzie wisieć z jednym wpisem, niczym swobodny elektron.

Druga szkoła (której osobiście jestem zwolennikiem), mówi o planowaniu tagów. Jeśli wpisy na naszym blogu, poruszają spójne tematy, to z pewnością da się wydzielić tagi, które obejmą mniejszą, lub większą grupkę postów. Np. tak jak wspomniałem u mnie, mogą pojawiać się tagi HTML, CSS, Poradnik itp. Tagi tego typu, nabierają sensownego znaczenia ponieważ w ich obrębie znajduje się określona grupa postów. Użytkownik, który lubi HTML, w szybki sposób znajdzie wszystkie tematy z nim związane i nie natrafi zarazem na tag widmo.

Oczywiście jeśli piszemy pierwszy wpis na określony temat, ale wiążemy z daną tematyką kolejnych kilka wpisów, to warto odpowiednie tagi dodać już od samego początku - szybciej trafią do indeksu Googla;)

Dlaczego warto zadbać o dobór kategorii i tagów już na samym początku?

Będąc początkującym blogerem z nowym blogiem, hostingiem i domeną, zależeć będzie nam przede wszystkim na dwóch rzeczach:

 • Dobrej indeksacji bloga w wyszukiwarce
 • Stałych czytelnikach dla naszego blogu

Oba z tych punktów, w dość istotny sposób wiążą się ze strukturą naszej strony, czyli nomen omen również z naszymi kategoriami i tagami. Jeśli po paru miesiącach, bytności naszego bloga w sieci, stwierdzimy że nasz system kategorii i tagów jest do niczego i zaczniemy masowo go zmieniać, to najprawdopodobniej w indeksie naszej strony zrobi się spory bałagan - podobnie zresztą jak w głowach naszych użytkowników, którzy nie będą mogli się odnaleźć na naszym blogu.

Oczywiście drobne modyfikacje są jak najbardziej wskazane - co jakiś czas, ale wszystko trzeba robić z głową;)

Podobnie należy uważać np. z dodawaniem przyjaznych linków dla strony z pewnym stażem.

Jeśli chciałbyś podyskutować na ten temat, lub po prostu masz odmienne zdanie, to zapraszam do dyskusji w komentarzach:)

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2013, 08:46.

Podoba Ci się ten wpis? Powiedz o tym innym!

Send to Kindle

Komentarze

blog comments powered by Disqus