Artykuł

lut 17 2010
0

Wykorzystanie protokołu Jabber w serwisach społecznościowych

Polski Internet, przez długie lata był zdominowany głównie przez jeden popularny komunikator (w tym przypadku i protokół) mianowicie Gadu-Gadu. Być może, do niedawna było to naprawdę korzystne rozwiązanie, bo w łatwy sposób mogliśmy skontaktować się właściwie z każdym naszym znajomym. Jednak w ostatnich kilku latach, zaczęło się coś zmieniać. Na rynku światowym, ale również w Polsce, coraz większą popularność zaczął zyskiwać protokół XMPP (Jabber) (początki tego protokołu sięgają 1998 roku). Główną zaletą Jabbera w stosunku do GG, jest niewątpliwie jego otwartość. Protokół może wykorzystać każdy i to na wiele różnych sposobów. Dzisiejszy artykuł ma na celu przedstawienie protokołu Jabber, komunikatorów które z niego korzystają oraz przykładów integracji popularnych serwisów społecznościowych z określonym kontem XMPP.

Rejestracja konta Jabber

Przed przystąpieniem do dalszych operacji opisanych w artykule, musimy pozyskać konto Jabber. I tu pada pytanie, jaki serwer wybrać. Na poniższej liście przedstawiłem kilka najpopularniejszych:

  • aqq.eu
  • gmail.com
  • jid.pl
  • jabber.org
  • tlen.pl

Każdy z wyżej wymienionych serwów, posiada różne użyteczne funkcje (np. dodatkowe transporty, obsługę RSS itd.). W przypadku wyboru serwera, ważna jest również jego stabilność, a o tą najłatwiej wśród dużych dostawców np. Aqq, Gmail czy Tlen. Część z wymienionych serwerów jest również charakterystyczna dla określonych komunikatorów (nie znaczy to, że nie można używać tego konta w innym komunikatorze).

Obszerną listę serwerów Jabber, wraz z ich charakterystyką można znaleźć pod adresem: http://www.alternatywa.info/artykul-5.

Warto jeszcze tutaj również zaznaczyć specyfikę identyfikatorów Jabber. Każdy taki identyfikator wygląda tak naprawdę jak adres e-mail:

login@domena_serwera

Przykładem takiego id może być np. moje konto na serwerze aqq.eu - yuras@aqq.eu, dzięki któremu możecie się ze mną skontaktować w szybki i prosty sposób:).

Wybór komunikatora

Aby sprawnie korzystać z protokołu, warto byłoby się zaopatrzyć w jakiś fajny, użyteczny komunikator. Przygotowałem dla Was cztery propozycje, które działają na różnych systemach operacyjnych.

AQQ

Polski komunikator, który od wersji 2.0, również został zbudowany w oparciu o protokół Jabber. AQQ pozwala na wykorzystanie dowolnego serwera XMPP, aczkolwiek możemy w tym przypadku skorzystać z serwera aqq.eu dostarczonego przed producenta aplikacji. Komunikator oprócz wsparcia dla Jabbera, posiada również obsługę najnowszej wersji protokołu Gadu-Gadu oraz sieci AQQ (wykorzystywana w pierwszych wersjach programu). Program został stworzony dla systemu Windows i został już wzbogacony o nowe funkcjonalności dostarczone przez Microsoft w Windows 7.

Oficjalna strona aplikacji: http://www.aqq.eu/.

Miranda IM

Miranda IM jest kolejnym komunikatorem stworzonym z myślą głównie o użytkownikach Windows (istnieje nieoficjalna wersja aplikacji pod systemy Linux). W chwili obecnej, aplikacja wciąż nie doczekała się wersji stabilnej. Komunikator ten przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ posiada dość złożoną konfigurację. Niektóre wersje bywają awaryjne.

Olbrzymią siłą Mirandy są za to niewątpliwie rozbudowane wtyczki oraz duże możliwości konfiguracji. Dzięki temu możemy skorzystać z olbrzymiej ilości sieci (w tym polskiego Gadu-Gadu) oraz oczywiście Jabbera, będącego protokołem wiodącym aplikacji.

Oficjalna strona aplikacji: http://www.miranda-im.org/.

Pidgin

Pidgin jest komunikatorem wieloplatformowym dostępnym w systemach operacyjnych Windows, Linux oraz Mac OS X. Posiada również dużą liczbę obsługiwanych języków. Również w tym przypadku, protokołem wiodącym jest Jabber. Aplikacja posiada szereg wtyczek, które w znaczący sposób rozszerzają funkcjonalność aplikacji. Podobnie jak w przypadku poprzedników, również w tym przypadku możemy skorzystać z sieci Gadu-Gadu, dzięki czemu przejście na nowy komunikator będzie bezbolesne.

Oficjalna strona aplikacji: http://pidgin.im/.

Tlen.pl

Ostatni z komunikatorów który chciałem zaprezentować, to Tlen.pl. Jest to polska aplikacja, dostępna podobnie jak Pidgin w wersjach dla Windows, Linux oraz Mac OS X. Przez długie lata, tlen korzystał ze zmodyfikowanego protokołu Jabber. Stosunkowo od niedawna, postanowiono skorzystać z oryginalnej wersji protokołu aby umożliwić jeszcze większą ekspansję aplikacji. Tlen.pl, posiada również wsparcie dla sieci Gadu-Gadu.

Oficjalna strona aplikacji: http://www.tlen.pl/.

Wykorzystanie Jabbera w popularnych stronach oraz usługach

Jak już wspomniałem we wstępie, Jabber może uprzyjemnić nasze życie oraz ułatwić korzystanie z wielu popularnych usług i funkcji. Wszystko jest kwestią odpowiedniej konfiguracji. W poniższych akapitach przedstawię przykładowe wykorzystanie Jabbera w popularnych usługach i serwisach.

Google GTalk (Czat Google)

Choć Czat Google nie jest tytułowym serwisem społecznościowym, ale jest to na tyle poważna usługa, że warto od niej wspomnieć. Dzięki temu, że GTalk został oparty o Jabbera, możemy z niego korzystać za pomocą dowolnego komunikatora internetowego. Pozwala to na swobodne utrzymywanie kontaktów z naszymi znajomymi z poczty Gmail.

Aby korzystać z czatu Gmail w naszym komunikatorze, wystarczy podać dane naszego konta Gmail (login@gmail.com + hasło), a jako adres serwera Jabber podać:

talk.google.com

GTalk korzysta z domyślnego portu Jabber.

Twitter dzięki tweet.im

Twitter, jest w tej chwili obok Facebooka prawdopodobnie najbardziej popularnym serwisem społecznościowym reprezentującym tak zwane serwisy mikroblogowe. Istotą takich serwisów jest publikowanie, krótkich wpisów (do 140 znaków), które mają przekazać w szybki sposób jakąś ważną informację, nasze przemyślenia, spostrzeżenia w danej chwili.

Wykorzystanie protokołu Jabber w tym przypadku wydaje się bardzo rozsądne. Dzięki szeroko otwartemu API Twittera, możemy to zrobić na wiele sposobów. Mi najbardziej do gustu przypadło wykorzystanie serwisu tweet.im/. Dzięki tej witrynie, możemy zintegrować nasze konto Jabber z naszym kontem na Twitterze. Aby tego dokonać musimy wybrać jeden z dwóch sposobów autoryzacji (screen 1):

  • Sign in with Twitter - wykorzystujemy aktywne zalogowanie do Twittera by autoryzować serwis Tweet.im oraz podajemy dane naszego konta Jabberowego
  • Use password authentication - podajemy dane do konta Twitter (login i hasło) oraz login jabber

Osobiście preferuję pierwszą metodę, wydaje mi się ona jakoś bardziej przyjazna. Po przeprowadzeniu operacji autoryzacji musimy jeszcze dodać kontakt Tweet.im (stosowne informacje zostaną wyświetlone na ekranie) do listy naszych kontaktów i autoryzować go.

Po autoryzacji, na nasz kontakt Jabber w postaci wiadomości, otrzymywać będziemy tweety od obserwowanych przez nas osób. Ponadto, otrzymamy również możliwość publikacji własnych tweetów. Wystarczy wpisać w okienku rozmowy i zatwierdzić ją klawiszem enter, a zostanie ona automatycznie dodana do listy naszych tweetów.

Blip

Blip jest polskim serwisem mikroblogowym, stworzonym specjalnie na nasz rynek. W Polsce cieszy się naprawdę sporą popularnością i być może warto dać mu szansę i przyjrzeć się bliżej. Oczywiście, aby ułatwić sobie życie możemy go również podpiąć do naszego konta Jabber (jak i do kilku innych popularnych protokołów). Aby tego dokonać, musimy się zalogować, a następnie udać pod następujący adres. W oknie widocznym na screenie 2, musimy wybrać z listy rozwijanej typ naszego komunikatora oraz wprowadzić identyfikator naszego konta. Po wprowadzeniu danych, naciskamy na przycisk Zapisz zmiany. Następnie dokonujemy standardowej autoryzacji i dodajemy kontakt blip@blip.pl (otrzymamy propozycję dodania tego kontaktu podczas autoryzacji).

Blip na Jabberze oferuje zbliżoną funkcjonalność do tej zaprezentowanej w akapicie poświęconym Twitterowi. Możemy czytać blipnięcia obserwowanych przez nas osób jak i wysyłać własne wiadomości (co w przypadku ogólnych przeciążeń serwisu jest szczególnie istotną zaletą).

Czat Facebooka

Na sam koniec, postanowiłem zostawić Czat Facebooka - serwisu społecznościowego, który w Internecie popularnością ustępuje tylko Google (pozycja numer 2 w serwisie Alexa). I tutaj być może spora niespodzianka dla wielu fanów Jabbera i Facebooka, ale w ostatnich dniach doszło właśnie na tym polu do pięknego mariażu. Od początku lutego, możemy łączyć się z chatem Facebooka za pośrednictwem naszego klienta Jabber. Wystarczy tylko, że dodamy nowe konto do naszej aplikacji, według porad umieszczonych pod tym adresem.

W chwili obecnej, możemy prowadzić rozmowy z dowolnym z naszych znajomych, który ma aktywowaną funkcje czatu (czyli domyślnie każdym). Ponadto, za pośrednictwem naszego komunikatora możemy w prosty sposób archiwizować rozmowy z każdym kontaktem oraz korzystać z różnorakich dobrodziejstw Jabbera.

Podsumowanie

Celem niniejszego artykułu było przedstawienie kont Jabber jako wygodnej, wieloplatformowej alternatywy dla protokołu Gadu-Gadu, która umożliwia swobodę komunikacji. Ponadto, chciałem również pokazać w jaki sposób można zintegrować konto Jabber z popularnymi serwisami społecznościowymi. Warto również wspomnieć, że każdy z serwerów Jabbera, ma pewne cechy szczególne, usługi, z których korzystać mogą jego użytkownicy (np. czytniki RSS, czy możliwość wysyłania wiadomości sms). Część serwerów wyposażona została również w tzw. transporty, które umożliwiają komunikację z innymi sieciami za pośrednictwem konta Jabber.

Data ostatniej modyfikacji: 04.03.2011, 22:07.

Podoba Ci się ten wpis? Powiedz o tym innym!

Send to Kindle

Komentarze

blog comments powered by Disqus