Artykuł

paź 28 2012
0

11 sztuczek z Visual Studio, które mogą Ci się przydać w codziennej pracy

Visual Studio to potężne narzędzie i tak na dobrą sprawę ciężko wykorzystać wiele z możliwości dostarczonych przez projektantów Microsoftu. Spora grupka programistów ogranicza się do podstawowego zakresu funkcji - Solution Explorer, IntelliSense i ewentualne prostego debugowania. Tymczasem liczba opcji dostępnych w tym IDE jest porażająca. Sam często odkrywam nowe funkcje przez przypadek, lub wynajduję ich opis w Internecie. Po jakimś czasie zastanawiam się tylko, jak mogłem wcześniej programować bez takiej czy innej funkcjonalności?

Jeśli ważna jest dla Was Produktywność, to zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu. Mam nadzieję, że każdy niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdzie coś dla siebie.

Porady zawarte w niniejszym wpisie, zostały opisane na podstawie Visual Studio 2010.

1. Edycja dwóch fragmentów pliku jednocześnie

Programując coś w Visual Studio, z pewnością nie raz zdarzyła Wam się konieczność ciągłych skoków po wybranej klasie. Osobiście bardzo często miewam takie sytuacje np. gdy z jednej strony chce widzieć składowe klasy, a z drugiej strony muszę oprogramować kod pewnej metody, która intensywnie z nich korzysta. W takim przypadku można wykorzystać funkcję podziału okna dostępną w Visual Studio.

W tym celu wystarczy kliknąć na specjalny, widoczny w prawym górnym rogu okna przycisk (patrz screen 1). Aby wrócić do normalnego trybu, wystarczy kliknąć dwukrotnie w pustą przestrzeń pomiędzy dwoma widocznymi obszarami edycji.

2. Regiony

Visual Studio umożliwia tzw. regionalizację kodu. Regionalizacja pozwala na porządkowanie kodu w specjalne bloki, które później można łatwo zwijać i rozwijać. Dzięki temu łatwo możemy ukryć kod, który jest nam aktualnie niepotrzebny, co pozwoli nam na lepsze skupienie nad aktualnie wykonywanym zadaniem.

W regiony można upchnąć np. właściwości, które z reguły nie są nam potrzebne wewnątrz tworzonej klasy, a ich widoczność jest istotna na zewnątrz.

Regiony tworzymy za pomocą poniższej konstrukcji:

#region [opcjonalna nazwa]
// Kod
#endregion

Co w praktyce wyglądać może np. tak:

class Example
{
  private string m_sId = string.Empty;

  public Example()
  {
  }

  #region Properties
  public string Id
  {
    get { return m_sId; }
  }
  #endregion
}

3. Dodawanie brakujących przestrzeni nazw

Nieodłączonym elementem programowania w .Net są przestrzenie nazw. Niezależnie czy wykorzystujemy kod Microsoftu, czy też innych dostawców, w poprawnie napisanych bibliotekach powinny się one znajdować. Visual Studio jest na tyle inteligentne, że podpowie nam jakie przestrzenie powinniśmy dołączyć, w sytuacji w której umieścimy nazwę klasy (lub innej struktury) w naszym kodzie. Aby uzyskać podpowiedzi należy kliknąć myszką gdzieś na nazwę rozpoznanego elementu, a następnie rozwinąć menu które się pojawia na początku wybranego elementu (mały pusty prostokąt z niebieską obwódką), bądź też skorzystać ze skrótu klawiszowego Alt+Shift+F10 (alternatywa kombinacja Ctrl + . - podziękowania dla komentującego avak.

Visual Studio umożliwi w tym przypadku cztery opcje:

 • Dodanie przestrzeni nazw do początku pliku (using nazwa_przestrzeni_nazw;)
 • Umieszczenie przestrzeni nazw każdorazowo przed nazwą klasy/elementu
 • Wygenerowanie nowej klasy
 • Stworzenie nowego typu

4. Skok do otwierającej/zamykającej klamry

Charakterystycznym elementem składni wielu języków oprogramowania są klamry { }. W Visual Studio istnieje bardzo ciekawy skrót klawiszowy Ctrl + ], który umożliwia łatwe przenoszenie się z klamry otwierającej do zamykającej (i odwrotnie). Dodatkowo, jeśli do tej kombinacji dodamy Shift, to będziemy w stanie zaznaczyć cały blok pomiędzy klamrą otwierającą, a zamykającą.

5. Snippety

Snippety to specjalne przygotowane wycinki kodu, które za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy można umieścić w swoim projekcie. Za pomocą snippetów można wstawić np. kod właściwości, czy wspomnianą wyżej sekcję region.

Aby wstawić snippet, wystarczy wybrać opcję Insert snippet z menu kontekstowego, lub skorzystać z dwóch skrót klawiszowych: Ctrl + K, a następnie Ctrl + X. Następnie za pomocą drzewka wybrać interesujący Was wycinek kodu.

6. Incremental search

Incremental search to bardzo ciekawa funkcja, która przypomina trochę wyszukiwanie stron w Google w trybie rzeczywistym. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl + I, będziemy mogli rozpocząć wpisywanie poszukiwanej frazy. Visual Studio automatycznie będzie dopasowywać się do tego co wpisaliśmy i zaznaczać najbliższe pasujące dopasowanie. Kolejne wywołanie tej kombinacji klawiszy, spowoduje przejście do kolejnego pasującego elementu. Funkcja ta działa również wstecz - wystarczy skorzystać z kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + I.

UWAGA - funkcja nie działa na zwiniętych regionach!

7. Swobodne zaznaczenie tekstu

Czasem przydatne może być swobodne zaznaczenie tekstu - np. jeśli chcielibyście wyciąć konkretny prostokąt kodu. Zadanie te można zrealizować poprzez wykorzystanie klawisza Alt podczas zaznaczania. Interesujący efekt gwarantowany:)

8. Wygodne przełączanie zakładek

Pracując z projektem w Visual Studio, bardzo szybko można utknąć w morzu zakładek. Sprawna nawigacja pomiędzy nimi, bywa przez to bardzo często utrudniona. Na szczęście stosunkowo łatwo można sobie poradzić z tym problem korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl + Tab. Po naciśnięciu tej kombinacji, na ekranie pojawi się specjalne okno (screen 7). Jeśli teraz przytrzymamy klawisz Ctrl, to za pomocą przycisku Tab oraz strzałek kierunkowych, będziemy mogli wybrać odpowiednią zakładkę, bądź też jedno z okien funkcyjnych aplikacji.

9. Lista TODO

Jednym z częstych nawyków programistów, jest pozostawianie w kodzie komentarzy TODO z adnotacją dotyczącą planowanego na później zadania. Jeśli należysz do tej grupy developerów, to z pewnością ucieszy Cię funkcja Task List, która w szybki sposób pozwala przejrzeć listę naszych TODO. Aby dostać się do nowej funkcjonalności, należy wybrać opcję Task List z menu View bądź skorzystać z sekwencji dwóch skrótów klawiszowych: Ctrl + \, a następnie T.

10. Debugowanie warunkowe

Debugowanie to często bardzo upierdliwy i czasochłonny proces. Szczególnie jeśli operujemy na kolekcjach danych liczących setki rekordów i nie znamy dokładnego miejsca w którym pojawia się błąd. Możliwe są również sytuacje, w których awaria ma miejsce tylko w sytuacji gdy określona zmienna osiąga pewną specyficzną wartość.

Warunki ustawiamy dla określonych breakpoint'ów. Aby to zrobić, należy wywołać menu kontekstowe i wybrać z niego opcję condition.

Następnie należy zdefiniować warunek np. zmienna nCounter == 50. Visual Studio zatrzyma się tylko wtedy, gdy zmienna ta osiągnie wartość 50.

11. Nuget - szybki sposób na biblioteki w VS

Nuget to bardzo popularne wśród użytkowników Visual Studio narzędzie, które pozwala na pobieranie dowolnych bibliotek przygotowanych przez innych użytkowników oraz podmioty. Wśród zgromadzonych rozszerzeń znajdziemy oczywiście całą gammę bibliotek DLL do naszych aplikacji, ale nie zabraknie tu również zasobów dla webmasterów - choćby popularnego jQuery.

Pobranie oraz instalacja narzędzia zajmie tylko kilka chwil. Później dostęp do niego uzyskamy bezpośrednio z Visual Studio, wybierając opcję Manage NuGet packages dostępną z menu kontekstowego dla gałęzi References z Solution Explorera.

Po wyświetleniu nowego okna, będziemy mogli wybrać pakiety spośród już zainstalowanych oraz tych dostępnych online. Lista wszystkich pakietów jest bardzo szeroka. Brakuje jednak tutaj jakiś opcji kategoryzujących zgromadzone biblioteki. Na szczęście nie zabrakło wyszukiwarki.

Wybrane biblioteki automatycznie trafiają do referencji wybranego projektu.

Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2012, 20:44.

Komentarze

blog comments powered by Disqus