Artykuł

sty 13 2013
0

13 ciekawych aplikacji dla Windows 8 dostępnych już teraz

Windows 8 jest już oficjalnie dostępny na rynku blisko od 3 miesięcy, a w praktyce (za sprawą licznych wersji testowych) jeszcze dłużej. Podobny okres czasu na rynku funkcjonuje oficjalny Windows Store z aplikacjami przeznaczonymi dla trybu Modern UI (jest to zresztą jedyny sposób na instalację programów tego typu). Sam system przynosi wiele zmian, które w głównej mierze dotyczą interfejsu. Na pierwszy rzut oka, jest naprawdę inaczej, ale jak już przekonywałem Was w moim poprzednim tekście, po krótkim rekonesansie idzie przywyknąć do nowych funkcji.

Wydaje się że 3 miesiące to dobry czas na przygotowanie pewnych podsumowań, czy też zestawień interesujących aplikacji. Dlatego też powstał ten wpis. Muszę jednak przyznać, że nie było to łatwe zadanie. Pod koniec grudnia Microsoft pochwalił się, że w jego sklepie znajduje się już ponad 35 tys. aplikacji. Taki news po blisko 2,5 miesiącach od premiery brzmi naprawdę imponująco. Jednak jeśli przyjrzymy się tym programom, to szybko okaże się, że wiele z nich sypie błędami lub posiada skrajnie ubogą funkcjonalność. Na uwagę zasługuje również fakt, że w sklepie wciąż brakuje aplikacji wielu znanych i dużych graczy na rynku.

Niniejsze zestawienie zawiera 13 aplikacji różnego typu, które prezentują w moim odczuciu dość wysoki poziom na tle innych programów Windows Store, jednocześnie spełniając podstawowe założenia Modern UI.

Barcode generator

Barcode generator to prosta, ale przydatna aplikacja, która umożliwia tworzenie wciąż jeszcze stosunkowo niszowych barkodów. Za pomocą programu szybko stworzymy nowy barkod dla dowolnego tekstu. Możemy również wybrać również jeden z kilku szablonów zawartych w programie do utworzenia np. interesującej wizytówki. Po przygotowaniu obrazka, możemy go następnie zapisać, skopiować do schowka, bądź też udostępnić za pomocą funkcji udostępnij z paska Charms.

URL: Barcode generator

Cena: darmowy

Code Writer

Code Writer to mały ukłon w stronę malkontentów twierdzących, że interfejs Modern UI przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla rozrywki, a o żadnej produktywności nie ma w tym miejscu mowy. Z pomocą tego prostego programu będziemy w stanie napisać dowolny kod źródłowy, a dla 20 popularnych języków otrzymamy również wsparcie w postaci kolorowanej składni. Obecnie w aplikacji zawarto raczej podstawowe funkcje. Oprócz rzeczonej kolorowanej składni, znajdziecie tutaj również numerowanie linii, wyszukiwanie oraz kilka opcji związanych z wyświetlaniem i formatowaniem kodu. Nie jest to wiele, ale na początek wystarczy. Warto tylko trzymać kciuki za autora, by kontynuował rozwój programu.

URL: Code writer

Cena: darmowy

Ekstraklasa.net LIVE

Ekstraklasa.net LIVE to pierwsza z dwóch pozycji w dzisiejszym zestawieniu autorstwa grupy wydawniczej Polskapresse. W moim odczuciu jest to naprawdę solidna aplikacja, która powinna zadowolić każdego fana rodzimej piłki nożnej. Program można personalizować poprzez wybór swojej ulubionej drużyny. W samej aplikacji nie zabrakło tabeli, newsów i statystyk. Kluczowy nacisk położono tutaj jednak na relacje na żywo.

Obecnie ze względu na przerwę zimową w T-Mobile ekstraklasie, znajdziemy tutaj tylko kilka relacji z zagranicznych lig (miły gest ze strony autorów).

Aplikacja jest płatna, ale możliwe jest sprawdzenie programu za pomocą wersji testowej.

URL: Ekstraklasa.net LIVE

Cena: 10,99zł

Google Search

Google Search to jedyna aplikacja od giganta Mountain View w sklepie Microsoftu. Swoją drogą dziwi mnie podejście Google, który na razie dość po macoszemu traktuje nowy system, spychając swoje zachowanie na niską popularność nowego OSa. Wróćmy jednak do samego programu.

Głównym zadaniem aplikacji jest udostępnienie funkcji wyszukiwarki dla trybu Modern UI. Wyszukiwać możemy tekstowo oraz głosowo. Program umożliwia logowanie się do naszego konta Google, dzięki czemu uzyskamy dostęp do wcześniejszych wyszukiwań. W aplikacji zawarto również odnośniki do popularnych usług giganta z Mountain View.

URL: Google Search

Cena: darmowy

IM+

IM+ to popularny multikomunikator, który stosunkowo szybko doczekał się wersji na Windows 8. Obsługuje wszystkie popularne sieci w tym polskie gadu-gadu. Testowałem kilka komunikatorów, jednak ten wydaje się być jednym z solidniejszych. Miłym akcentem jest obsługa systemowych powiadomień - notyfikacje o nowej wiadomości pojawiają się w prawym górnym rogu (w przypadku gdy okienko programu jest nieaktywne), a także na dynamicznym kafelku.

IM+ dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej (ta druga usuwa m.in. reklamy).

URL: IM+

Cena: IM+ - darmowy, IM+ Pro 17,99zł

ipla

Aplikacje ipla były zawsze dla mnie swego rodzaju lokalnym fenomenem. Jak tylko pojawia się nowy rynek zbytu dla tego typu programów, to ipla po krótkiej chwili się tam pojawia. Tak było z wszystkimi kluczowymi systemami mobilnymi oraz smart TV. Tak jest i teraz w przypadku sklepu Windows 8. Trzeba przyznać, że również tutaj jest to solidny i ładnie wykonany produkt. Podczas moich prywatnych testów aplikacja działała bezproblemowo - wszystkie materiały odtwarzały się płynnie, a do tego program nie serwował żadnych reklam.

Na minus należy zaliczyć obecnie brak możliwości logowania oraz niskie rozdzielczości dla niektórych produkcji.

URL: ipla

Cena: darmowy

MetroTwit

MetroTwit to jeden z ciekawszych klientów Twittera na Windows 8 (niestety póki co w systemie brakuje oficjalnej aplikacji tej sieci społecznościowej - podobnie zresztą jak choćby Facebooka...). Program został zrealizowany naprawdę przyzwoicie i zawiera większość kluczowych funkcjonalności oryginalnego serwisu. W wersji darmowej mogą pojawić się reklamy.

URL: MetroTwit

Cena: MetroTwit - darmowy, MetroTwit Pro - 17,99zł

Nextgen Reader

Nextgen Reader to świetny czytnik RSS, który jest zarazem klientem popularnego Google Readera. Aplikacja cechuje się przyzwoitym interfejsem (może pracować w dwóch trybach) oraz wbudowanym silnikiem Readability, który parsuje tekst do czytelnej, pozbawionej zbędnych elementów formy. Na plus zasługuje również obsługa funkcji udostępniania. Niestety ze względu na brak popularnych aplikacji do zapisywania artykułów na później (np. Pocketa) na niewiele się ona obecnie zda.

URL: Nextgen Reader

Cena: 10,99zł

Program TV Telemagazyn

Program TV Telemagazyn to drugi w dzisiejszym zestawieniu program grupy Polskapresse, która w ostatnim czasie przypuściła chyba szturm na różnorakie platformy wypuszczając sporą liczbę całkiem sensownych aplikacji.

W miniony poniedziałek opisywałem recenzję analogicznej aplikacji na Androida. Porównując obie wersję, muszę przyznać że ta póki co jest uboga. Brakuje możliwości tworzenia listy ulubionych programów, tworzenia przypomnień oraz wyszukiwania. Oprócz tego możemy obejrzeć program na 3 dni, a nie jak to było w przypadku Androida na cały tydzień.

Oczywiście w podstawowym zakresie program się sprawdzi (nie ma zresztą obecnie żadnej większej konkurencji), ale miejmy nadzieję że powyższe braki zostaną szybko uzupełnione.

URL: Program TV Telemagazyn

Cena: darmowy

Tuba.FM

Tuba.FM to popularny program/usługa, który umożliwia słuchanie kilku stacji radiowych powiązanych z Agorą, a także odsłuchiwanie różnych dynamicznych kanałów radiowych poświęconych określonym wykonawcom (coś na kształt popularnych swego czasu stacji z Last.fm).

Aplikacja obsługuje konta z serwisu Tuba.pl, a także umożliwia czytanie newsów. Ten element został zrobiony jednak trochę niechlujnie, ponieważ wiadomości zostają wczytane w postaci strony WWW, z wszystkimi zbędnymi w tym przypadku elementami.

Poza tym jednym małym uchybieniem, program prezentuje się naprawdę przyzwoicie.

URL: Tuba.FM

Cena: darmowy

TuneIn Radio

TuneIn Radio to popularna na systemach mobilnych aplikacja, która umożliwia najzwyczajniej w świecie odsłuchiwanie wszelakich rozgłośni radiowych. Program posiada naprawdę duży katalog rozgłośni i znalazło się w nim wiele polskich stacji.

W aplikacji zawarto szereg różnych filtrów umożliwiających wyszukiwanie interesujących nas rozgłośni oraz audycji. Wbudowano również mechanizmy pozwalające na zalogowanie się do konta TuneIn.

URL: TuneIn Radio

Cena: darmowy

YouTube RT

YouTube nie posiada oficjalnej aplikacji na Windows 8 (nic nie wskazuje na to, by szybko się ona pojawiła), ale doczekał się wielu nieoficjalnych klientów. Jednym z lepszych w moim odczuciu jest YouTube RT. Program bez bezproblemowo obsługuje konta serwisu, umożliwia wyświetlanie filmów w dowolnej jakości i posiada spore opcji personalizacji.

Możliwe jest oczywiście również komentowanie oraz ocenianie oglądanych filmików. Miłym dodatkiem jest funkcja pobierania video.

Jedynym minusem aplikacji jest to, że jest ona płatna. 8,99 zł nie jest jednak w tym przypadku chyba zbyt wygórowaną ceną.

URL: YouTube RT

Cena: 8,99zł

Wikipedia

Myślę, że ostatniego programu w dzisiejszym zestawieniu nie muszę nikomu przedstawiać. Wikipedia stosunkowo szybko doczekała się swojej oficjalnej aplikacji dla Windows 8. Program został zrealizowany dość solidnie, jednak brakuje kilku opcji personalizacji. Przydałaby się możliwość zmiany właściwości czcionki, czy układu tekstu w oknie wyświetlającym treść artykułu.

Na plus zaliczyłbym dwie ciekawe funkcje aplikacji. Po pierwsze na głównym ekranie widzimy coś na kształt kartki z kalendarza, gdzie możemy znaleźć informacje na temat historycznych wydarzeń, które miały miejsce tego dnia. Po drugie, każdy tekst możemy wyświetlić w innym niż domyślny języku.

URL: Wikipedia

Cena: darmowy

Komentarze

blog comments powered by Disqus