Artykuł

flickr.com/photos/fontfont/4397753279 flickr.com/photos/fontfont/4397753279
cze 27 2013
0

14 fontów z polskimi znakami które za darmo umieścisz na swojej stronie

Jeszcze kilka lat temu webmasterzy tworzący strony WWW musieli się ograniczać do kilku podstawowych fontów, które były określane jako sprawdzone. W ten sposób można było mieć pewność, że strona jako tako będzie się prezentować u większości odbiorców. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Rozwój technologii przyczynił się do znacznego zwiększenia grona potencjalnych odbiorców witryn, którzy korzystają z różnych urządzeń, systemów oraz rozdzielczości. Jednocześnie zmieniły się również języki wykorzystywane w tworzeniu stron, czyli HTML i CSS (wszystkie inne w sumie też...).

Fonty, a czasem wręcz rodziny fontów coraz częściej wypierane są na rzecz webfontów, które wspierane są obecnie przez wszystkie szanujące się przeglądarki w tym nawet o dziwo starsze IE! Zastosowanie webfontów ma oczywiście pewne wady, ale w dalszej perspektywie przynosi jednak znacznie więcej korzyści - przede wszystkim tworzymy stronę, która będzie wyglądać podobnie u dowolnego odbiorcy, bez względu na to z jakiego systemu on korzysta.

O znaczeniu webfontów oraz ich implementacji na stronie pisałem już jednak wcześniej, dlatego nie ma sensu w tym miejscu ciągnąć dalej tego tematu.

Dziś chciałbym Wam za to zaprezentować kilkanaście godnych uwagi fontów, które możecie już w tej właśnie chwili umieścić na swojej stronie i wyróżnić się na tle konkurencji, która wciąż trzyma się Ariala, Tahomy, czy innej Verdany;-)

Amble

Prosty i przyjemny font typu Sans Serif, który świetnie się nada do tekstów na stronie.

Typ: Sans Serif

URL: Amble

Comfortaa

Drugi w dzisiejszym zestawieniu font typu Sans Serif, tym razem wyraźnie zaokrąglony, nada Waszym stronom nowoczesności i dynamiki.

Typ: Sans Serif

URL: Comfortaa

DejaVu Sans

Trzeci font w niniejszym zastawieniu i zarazem trzeci przedstawiciel rodziny Sans Serif. DeJaVu zaskakuje z pewnością dużą czytelnością.

Typ: Sans Serif

URL: DejaVu Sans

Droid Sans

Kolejny przedstawiciel Sans Serif. Z Droidem eksperymentowałem kiedyś na Alt Control Delete. W praktyce sprawdzi się i w tekście i w nagłówkach.

Typ: Sans Serif

URL: Droid Sans

Enriqueta

Pierwszy font z gatunku Serif w niniejszym zestawieniu. Ten typ fontów warto rozważyć na nagłówki, lub na tekst w przypadku stron wizytówek/firmowych.

Typ: Serif

URL: Enriqueta

Latin Modern Mono

Latin Modern Mono to przykład fontu o stałej szerokości znaków. Tego typu fonty stosunkowo rzadko spotyka się w sieci, ale ten konkretny prezentuje się całkiem ciekawie i może nadać Waszej stronie niepowtarzalnego charakteru.

Typ: Monospaced

URL: Latin Modern Mono

Lobster Two

Jedyny w niniejszym zestawieniu reprezentant fontów typu Script, który w założeniu ma przypominać starannie wykaligrafowane pismo odręczne.

Typ: Script

URL: Lobster Two

Museo Slab 500

Przedstawiciel popularnego ostatnio typu Slab Serif, który obecnie często wykorzystywany jest w nagłówkach stron. Museo Slab 500 możecie oglądać również na Alt Control Delete w nagłówkach tekstów;-)

Typ: Slab Serif

URL: Museo Slab 500

Noticia Text

Drugi przedstawiciel typu Slab Serif w niniejszym zestawieniu. Zasadniczą różnicą w stosunku do poprzednika jest mniejsza krągłość literek w tym kroju - bardziej przypomina w tym przypadku klasyczne fonty szeryfowe.

Typ: Slab Serif

URL: Noticia Text

Open Sans

Open Sans jest przedstawicielem typu Sans Serif i w jednej z poprzednich wersji niniejszego bloga wykorzystywany był w nagłówkach tekstów. Font całkiem dobrze nadaje się również do samego tekstu.

Typ: Sans Serif

URL: Open Sans

Play

Play przez długi czas gościł na łamach Alt Control Delete, jednak w najnowszej wersji został porzucony ze względu na różne kwestie zgłaszane przez czytelników. Wydaje mi się, że jednak problemem w tym przypadku były starsze systemy/przeglądarki, które nie do końca poprawnie renderowały fonta, dlatego też nie przekreślam go i zachęcam do przetestowania;-)

Typ: Sans Serif

URL: Play

Roboto

Roboto to font, który doskonale powinni kojarzyć użytkownicy Androida, bowiem od wersji 4.0.x jest on fontem systemowym. Główną zaletą Roboto jest jej bardzo ładny wygląd na urządzeniach mobilnych, a warto dodać, że również na komputerach prezentuje się niczego sobie. Obecnie Roboto wykorzystuje jako font dla tekstów na niniejszym blogu.

Typ: Sans Serif

URL: Roboto

Ubuntu

W tym przypadku nazwa mówi naprawdę wiele. Font wywodzi się z jednej z najpopularniejszych obecnie dystrybucji Linuksa i dzięki technologii webfontów, może z niej korzystać praktycznie każdy Internauta.

Typ: Sans Serif

URL: Ubuntu

Web Serveroff

Ostatni font w dzisiejszym zestawieniu wyróżnia się smukłym kształtem. Osobiście wydaje mi się, że dobrze sprawdzi się w nagłówkach, niestety nie polecam jej do samego tekstu, ponieważ w mniejszych rozmiarach jest dosyć niewyraźna.

Typ: Sans Serif

URL: Web Serveroff

Przed wyborem dowolnego fontu warto sprawdzić jak prezentuje się on na różnych ekranach, systemach oraz przeglądarkach, szczególnie na systemach które nie wspierają antyaliasingu (np. Win XP).

P.S. - Nie jestem ekspertem od typografii, więc wybaczcie mi niską fachowość w tym temacie, generalnie chciałem się z Wami podzielić ładnymi fontami;-)

P.S. 2 - Podgląd na FontSquirrel może nie zawierać polskich znaków, ale te można uzyskać przy pobieraniu fontów.

P.S. 3 - Przy okazji polecam do poczytania tekst - Czcionka a font - istotne rozróżnienie;-)

Data ostatniej modyfikacji: 27.06.2013, 22:09.

Komentarze

blog comments powered by Disqus