Artykuł

gru 11 2010
0

15 najlepszych rozszerzeń dla Google Chrome

Kiedy blisko 2 lata temu pojawiła się pierwsza stabilna wersja przeglądarki Google Chrome, szybko postanowiłem ją przetestować (cóż od zawsze byłem wielkim fanem produktów Google). Na początku zrobiła ona dobre wrażenie (porównując ją z Firefoksem, którego ówcześnie używałem) - błyskawiczne ładowanie przeglądarki i stron oraz niezła stabilność. Szybko we znaki dał się jednak brak rozszerzeń - prawdopodobnie najważniejszy atut Firefoxa i Chrome poszedł w odstawkę. W międzyczasie Google intensywnie pracował nad nowymi wersjami (ostatnio wyszła stabilna wersja 8). Po drodze pojawiły się również upragnione rozszerzenia (może nieco prostsze w budowie niż te z Firefoxa ale funkcjonalne). Wszystko to sprawiło, że postanowiłem dać na nowo szanse Chrome. I choć nie pojawił się tutaj w pełni funkcjonalny Firebug (moje ulubione rozszerzenie z Firefoxa), to jednak postanowiłem tu zostać i nie narzekam:) Dziś postanowiłem opisać 15 moim zdaniem najlepszych rozszerzeń dla Google Chrome, które przynajmniej mi ułatwiają codzienną pracę i zabawę.

AdThwart

AdThwart jest rozszerzeniem, które w Chromie ma być czymś na kształt popularnego AdBlocka w Firefoksie. Rozszerzenie zawiera pokaźną listę filtrów, a także dodatkowych opcji blokujących (screen 1) wszelkie postaci reklamy internetowej. U mnie sprawdza się bardzo dobrze:)

Przy używaniu tej wtyczki, może się pojawić problem z blokowaniem filmów YouTube. W takim przypadku należy dodać serwis YouTube.com do listy wyjątków rozszerzenia.

Link: AdThwart

Auto HD for YouTube

Auto HD for YouTube, jest wtyczką która umożliwia oglądanie filmów na YouTube według naszych preferencji. Oznacza to, że możemy ustawić listę prefereowanych rozdzielczości oraz listę niepożądanych rozdzielczości. Dzięki temu, możemy automatycznie włączać filmy YouTube w najbardziej pożądanych przez nas rozmiarach np. 720p jednocześnie unikając filmów w kiepskiej rozdzielczości. Auto HD for YouTube, umożliwia również automatyczne rozszerzanie playera YouTube.

Link: Auto HD for YouTube

Better Gmail

Gmail, jest prawdopodobnie jedną z najlepszych usług pocztowych, jaka kiedykolwiek powstała. Ogromna pojemność skrzynki, stabilność oraz szereg opcji, czynią z Gmaila świetny produkt. Wtyczka Better Gmail, pozwala na usprawnienie pewnych aspektów tego produktu. Za pomocą tego rozszerzenia, możemy usunąć np. chat, reklamy czy też stopkę z okna strony; możemy dodać podświetlenie wierszy, ikony załączników oraz wiele innych.

Link: Better Gmail

DM-Bridge

DM-Bridge jest rozszerzeniem, które pozwala na tworzenie tytułowego mostu, pomiędzy Chromem, a zewnętrzną aplikacją do pobierania plików. Lista aplikacji wspieranych przez tą wtyczkę, jest zaiste imponująca. Nie brakuje oczywiście najpopularniejszych topowych aplikacji (FlashGet, FreeDownload Manager itp.). Sposób pobierania plików, ustalamy w opcjach aplikacji. Może to być np. wykorzystanie prawego przycisku myszy oraz klawisza Shift.

Link: DM-Bridge

Dodaj do Evernote

Evernote, jest popularnym internetowym notatnikiem. Ważną jego cechą jest to, że dostępny jest on na wielu platformach (np. telefony komórkowe, Windows, Mac itp.). Dzięki temu, mamy szybki dostęp do naszych notatek gdziekolwiek jesteśmy i czegokolwiek używamy. Za pomocą tego rozszerzenia, możemy tworzyć także notatki przy użyciu Google Chrome, podpinając np. zawartość określonych stron.

Link: Dodaj do Evernote

Facebook for Google Chrome

API Facebooka oraz sam Facebook są na tyle popularne, że pojawienie się odpowiedniego rozszerzenia dla Chroma było tylko kwestią czasu. Dzięki tej wtyczce, mamy szybki dostęp do podstawowych elementów naszego konta, takich jak:

 • Wpisy użytkowników
 • Tablica
 • Powiadomienia
 • Wiadomości

Link: Facebook for Google Chrome

Forecastfox Weather

Prognoza pogody, pobierana z serwisu AccuWeather. do głównych atutów można zaliczyć niewątpliwie obecność polskich miast oraz prognozę 7-dniową.

Link: Forecastfox Weather

Google Shortcuts (official Firefox port)

Niniejsza wtyczka, powinna być obowiązkowym rozszerzeniem każdego fana Google. Umożliwia ona szybki dostęp do ponad 140 produktów oraz usług oferowanych przez Google. Użytkownik ma prawo wyboru, to do jakich aplikacji chce mieć szybki dostęp. Poszczególne produkty reprezentowane są przez charakterystyczne ikonki oraz ewentualne etykiety. Wtyczka posiada również szereg innych dodatkowych funkcji.

Link: Google Shortcuts (official Firefox port)

iReader

iReader pozwala na wygodne czytanie artykułów znalezionych w sieci. Wtyczka umożliwia wyświetlenie głównej treści na stronie, na nowej warstwie, która odseparowuje nas od wszystkich zbędnych elementów odwracajacych naszą uwagę w trakcie czytania. Wtyczka pozwala również na szybkie udostępnienie elementy przez Facebooka, Twittera czy też pocztę E-mail oraz kilka innych opcji.

Link: iReader

Rozszerzenie Subskrypcje RSS (od Google)

Wtyczka ta, umożliwia dodanie ikony RSS znanej choćby z Firefoxa, która pozwala na szybkie dodawanie kanałów RSS znalezionych w sieci do ulubionego przez nas czytnika (domyślnie jest to Google).

Link: Rozszerzenie Subskrypcje RSS (od Google)

Screenshot stron WWW

Czasem przydatną funkcjonalność może być możliwość zrzutu ekranowego strony internetowej. Jeśli pożądany przez nas fragment strony, mieści się cały na ekranie, to spokojnie możemy do tego celu wykorzystać narzędzia systemowe. Sytuacja wygląda gorzej, kiedy chcielibyśmy screen całej strony WWW. W takim przypadku przyda się nam właśnie opisywane rozszerzenie. Na szczeście funkcjonalność tego rozszerzenia nie ogranicza się tylko do robienia screenshotów. Wtyczka posiada również prosty edytor graficzny, dzięki któremu możemy oznaczyć interesujące nas fragmenty strony, dorysować coś do tej strony itp.

Link: Screenshot stron WWW

SearchPreview for Google

Rozszerzenie to jest mi znane jeszcze z Firefoxa i przyzwyczaiłem się do niego na tyle, że teraz już nie wyobrażam sobie przeglądanie wyników wyszukiwania Googla bez tego dodatku. SearchPreview for Google, wyświetla miniaturę każdej wyszukanej strony w lewej części wyników wyszukiwania. Dzięki czemu, szybko można się zorientować, co dana strona prezentuje. Również jeśli wyszukujemy czegoś, to szybciej wejdziemy na strony nam znane i to często lepiej obrazuje sam screen niż tytuł. Choć jakiś czas temu, Google wprowadził możliwość podglądu każdej strony znalezionej w wynikach wysuzkiwania, to jednak mimo wszystko, miniaturki dostępne są od razu, bez zbędnego podróżowania myszką po ekranie:)

Link: SearchPreview for Google

Smooth Gestures

Ideą twórców każdej aplikacji, jest zapewnienie jak największej ilości funkcjonalności przy jak najmniejszej komplikacji interfejsu. Jednak nie zawsze da się nad tym zapanować. Ostatnio możemy zauważyć pewien trend właśnie w przeglądarkach internetowych, których interfejs jest znacznie przebudowywany. I choć cel, można by powiedzieć że jest szczytny (chodzi o zwiększenie przestrzeni do wyświetlania strony WWW), to prowadzi jednak do ukrycia pewnych opcji przegladarki. Użytkownicy Chroma, który znany jest dość z minimalistycznego interfejsu, mogą wesprzeć się jednak dodatkowymi rozszerzeniami np. tytułowym Smooth Gestures, który pozwala na sterowanie przeglądarką za pomocą gestów. Aby wykonać gest, wystarczy wcisnąć i przytrzymać prawy przycisk myszy i zacząć przesuwać myszkę w górę/dół/prawo/lewo. Przykładowe gesty to:

 • L - historia wstecz
 • P - historia naprzód
 • GL - poprzednia zakładka
 • GP - następna zakładka
 • DP - zamknięcie aktualnej zakładki
 • GDG - przeładowanie strony
 • itd.

Gdzie: G - oznacza ruch w górę; D - oznacza ruch w dół; L - oznacza ruch w lewo; P - oznacza ruch w prawo. Uwaga: gesty uzależniają:)

Link: Smooth Gestures

Ultimate Chrome Flag

Ultimate Chrome Flag, jest rozszerzeniem które dodaje do każdej witryny flagę kraju, w którym znajduję się serwer na którym umiejscowiona jest ta witryna. Po kliknięciu na flagę, możemy uzyskać dodatkowe informacje, takie jak:

 • Adres IP
 • Geolokalizację witryny
 • PageRank Google
 • Ranking popularności Alexa
 • Google Trends
 • Raport wirusowy McAfee
 • WOT

Link: Ultimate Chrome Flag

Web Developer

Web Developer, jest pokaźnym zestawem narzędzi, które powinny uszcześliwić każdego webmastera. Nie sposób opisać wszystkich funkcjonalności w tym tekście, ale przedstawię pokrótce grupy funkcjonalności wtyczki:

 • CSS - możliwość edycji CSS, blokady określonych styli, zmiany wyświetlania itp.
 • Formularze - możliwość konwersji formularzy GET/POST; edycji/zmiany ustawień pól formularzy itp.
 • Obrazy - manipulowanie rozmiarem, wyświetlanie pełnego rozmiaru, blokada obrazów, wyświetlanie informacji o obrazku itp.
 • Informacje - podglądanie atrybutów, JavaScriptu; podgląd tagów meta itp.
 • Różne
 • Outline - wyszczególnienie elementów designu
 • Zmiana rozmiaru
 • Narzędzia - walidacja oraz podgląd źródeł

Zachęcam do własnego przejrzenia wszystkich opcji dostępnych w tym rozszerzeniu:)

Link: Web Developer

Data ostatniej modyfikacji: 21.02.2013, 22:22.

Komentarze

blog comments powered by Disqus