Artykuł

themanyfacesof.com/404 themanyfacesof.com/404
maj 24 2013
0

19 niezwykłych stron błędu 404 + bonus

Stworzenie dobrej strony na poziomie nie jest prostą sprawą i w praktyce wymaga dziesiątek, jeśli nie setek godzin pracy (nie mówię tu oczywiście o instalacji kolejnej instancji Wordpressa). Do każdej witryny trzeba przygotować szablon oraz zawartość. Musimy również sprawdzić jak zachowa się ona w najpopularniejszych obecnie przeglądarkach i tych trochę starszych...

Wszystko co wymieniłem powyżej to rzeczy dobrze znane w ogóle, sekretem dobrych webmasterów są jednak detale. Do grona tych szczególnych elementów, należy zaliczyć z pewnością tytułowe strony 404, które wbrew pozorom mogą mieć całkiem spory potencjał.

Standardowa strona błędu wyświetlana przez przeglądarki prezentuje się z reguły koszmarnie. Wielu potencjalnych użytkowników od razu kończy swoją stronę z daną witryną po tym właśnie ekranie. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, piszesz bloga, czy jakikolwiek inny portal, możesz w ten sposób szybko stracić potencjalnego odbiorcę. Czy nie lepiej zamiast obskurnego błędu wyświetlić coś bardziej zachęcającego?

Może inspiracją dla Was będzie to, jak robią to inni;-)

Jak to robią inni

Antyweb

Na początek nasz rodzimy kąsek - Antyweb. Ostatnia zmiana designu przyniosła w tym przypadku spory powiew świeżości, w tym również całkiem interesującą stronę 404.

Android Dev 101

Anglojęzyczna strona o Androidzie.

Just Creative

Strona domowa oraz blog popularnego grafika.

illucolor

Strona francuskiego grafika/projektanta. Wyjątkowo intrygująca;-)

A List Apart

Popularny blog dla webmasterów.

Davidsbeenhere.com

Serwis przeznaczony dla osób szukających ciekawych miejsc na wycieczki.

CSS-TRICKS

Populary serwis dla entuzjastów CSSa.

bellstrike

Oprócz ciekawej strony 404, warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dość niezwykły projekt. Jego autorzy pomagają organizacjom non-profit stworzyć własne strony za darmo - w ramach wolontariatu.

Facebook

Swoją stronę błędu mają również najwięksi. W przypadku Facebooka, będzie to słynny kciuk, który w tym przypadku jest trochę połatany;-)

Google

Strona giganta z Mountain View jest stosunkowo prosta. W pewnym sensie trochę mnie rozczarowała. Przyzwyczajony do rozbudowanych doodle, oczekiwałem więcej.

The Many Faces Of...

Bardzo specyficzna strona poświęcona Leonardo Di Caprio, który swoją drogą w końcu odpłynął dostatecznie od Titanica;-)

Focus Lab

Grupa webdeveloperów.

Github

Hostingowy serwis internetowy wykorzystywanych przez programistów, którzy korzystają z systemu kontroli wersji GIT.

Helion

Helion, który z pewnością dobrze znacie, też przygotował specjalna stronę 404. Swoją drogą jest to dobry przykład marketingowy, jak można kreatywnie wykorzystać taką stronę i zachęcić potencjalnych klientów, którzy zbłądzili.

The Huffington Post

Popularny serwis blogowy założony przez Ariannę Huffington. Przez wielu serwis jest uznawany jako inspiracja dla polskiego naTemat.

Imdb

Popularny serwis filmowy od Amazonu podszedł do tematu bardzo kreatywnie. Strona błędu nie jest może zbyt piękna, ale bardzo spodobał mi się pomysł na nią. Motywem przewodnim są losowe cytaty z popularnych filmów i seriali.

Lego

Strona popularnego producenta klocków;-)

Purple Sage Ranch

Strona firmy zajmującej się szkoleniami oraz imprezami integracyjnymi.

stackoverflow

Nieocenione źródło pomocy dla programistów. Stackoverflow uratował mi skórę dziesiątki razy, w przypadkach zdawało by się beznadziejnych;-) W tym przypadku strona błędu 404 nie mogła się obejść bez kodu - zagadki.

404 - rozwiązanie programowe i serwerowe

Mam nadzieję, że powyższa kompilacja nastroiła Was pozytywnie do stron 404, dla tego już śpieszę z szybkim wyjaśnieniem jak taką stronę przygotować samemu.

Ustawienie dedykowanej strony błędu 404 jest banalnie proste i zasadniczo można podejść do tematu na dwa sposoby:

  • Tworząc rozwiązanie programowe
  • Odpowiednio konfigurując serwer

Pierwszy przypadek uzależniony jest stricte od Waszego kodu. Generalnie chodzi oto, by wszystkie żądania nie pasujące do jakiegokolwiek klucza przekierowywać na stronę błędu 404. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w sytuacji gdy korzystacie z przyjaznych linków.

Drugie rozwiązanie polega na odpowiedniej konfiguracji serwera. W przypadku popularnego Apache\'a, musimy dodać odpowiedni wpis do pliku .htaccess:

ErrorDocument 404 plik404.html

Gdzie plik404.html to odnośnik do przygotowanej przez Was strony błędu.

Jeśli znacie jakieś inne godne uwagi strony 404, śmiało podzielcie się nimi w komentarzu;-)

Data ostatniej modyfikacji: 30.05.2013, 16:01.

Komentarze

blog comments powered by Disqus