Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sie 17 2014
0

5 narzędzi które podniosą Twoją produktywność

Z biegiem lat mamy coraz mniej czasu. Taki stan rzeczy jest spowodowany wieloma czynnikami. Zaczynamy regularnie pracować, zakładamy rodziny i musimy poświęcić pewną ilość czasu na ogarnięcie mieszkania. Czy jest zatem jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji? Czy już zawsze, aż do emerytury, będziemy cierpieć na niedobór czasu? Jeśli tylko spróbujemy coś zmienić, to na pewno nie będzie tak źle;-)

Aby poprawić swoją sytuację, czasem wystarczy tylko wykorzystać dodatkowe narzędzia, które są w stanie poprawić naszą codzienną produktywność. W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić 5 takich aplikacji, które można znaleźć w sieci.

Doit.im - GTD pełną gębą

O Getting Things Done pisałem na blogu już nie raz. Dla niewtajemniczonych, jest to cudowna metodyka Davida Allena, mówiąca o tym jak organizować swoje zadania, w kontekście daty rozwiązania, projektów, kontekstu oraz priorytetu. Istnieje wiele aplikacji implementujących tą metodykę, ale moją ulubioną jest Doit.im, która w pełni implementuje GTD.

Doit.im oprócz strony WWW, posiada również aplikacje na Windows, Mac OS X, Android oraz iOS.

Korzyści:

 • Wszystkie zadania znajdują się w jednym miejscu
 • Uporządkowanie zadań ze względu na kontekst, projekt oraz datę
 • Koniec problemów z meczącym przypominaniem sobie o tym, co mamy zrobić w kolejnym kroku

Alternatywa: Any.do

Evernote - czyli lepsze notatki

Evernote to świetna aplikacja pozwalająca na tworzenie wszelkiej maści notatek. Możemy tutaj tworzyć proste notki, listy punktowane, dodawać obrazki, czy dokumenty. Możliwości jest naprawdę sporo. Evernote posiada aplikacje na praktycznie wszystkie popularne systemy operacyjne dostępne na komputerach oraz platformach mobilnych.

Za pomocą dodatkowych rozszerzeń oraz narzędzi dostępnych na platformy mobilne, możemy skanować rachunki, zapisywać fotografie, bądź też wycinać fragmenty stron WWW.

Korzyści

 • Wszystkie notatki oraz informacje w jednym miejscu
 • Podział na notatniki umożliwia lepszą organizację notek
 • Dobra narzędzie do gromadzenia kopii rachunków, paragonów, archiwizacji dokumentów
 • Łatwość wyszukiwania informacji

Alternatywa: OneNote

Poczta Gmail - cała poczta w jednym miejscu

Dzięki poczcie Gmail, raz na zawsze pozbyłem się wszelkich klientów pocztowych, ponieważ dzięki produktowi Google, już ich po prostu więcej nie potrzebuje. Gmail posiada kilka cech, które skutecznie poprawiają produktywność:

 • Mechanizm filtrów - dokładnie filtruje pocztę według zadanych przez nas kryteriów - maile trafiają dokładnie tam, gdzie ich oczekujemy
 • Gmail posiada możliwość podpięcia zewnętrznych skrzynek. Dzięki temu, całą naszą pocztę możemy odbierać i wysyłać z jednego miejsca
 • Poczta Google dostarcza zaawansowane mechanizmy wyszukiwania, które w łatwy sposób pozwalają na znalezienie interesującej nas korespondencji
 • System skrótów, który pozwala na wyzwolenie popularnych funkcji
 • Współpraca z zewnętrznymi aplikacjami
 • Współpraca z kalendarzem Google

Oczywiście zalet Gmaila jest więcej, o czym z pewnością wielu Was zdążyło się już przekonać na własnej skórze. Ja ostatnio dostrzegam wiele nowych benefitów tego rozwiązania, w związku z tym, że korzystam z Google Apps na co dzień w pracy.

Korzyści:

 • Cała poczta w jednym miejscu
 • Kategoryzacja poczty na podstawie filtrów i etykiet
 • Szybkie wyszukiwanie

Alternatywa: Windows Live Hotmail

Diigo - rozbudowany system zakładek

Jakiś czas temu podjąłem próby zmniejszenia uzależnienia od usług Google. Jednym z efektów tych działań, było założenie konta w serwisie diigo. Diigo to usługa pozwalająca na zapisywanie zakładek online. Oprócz tworzenia klasycznych folderów, czy list grupujących nasze ulubione linki, usługa umożliwia również dodawanie tagów. Tej właśnie funkcjonalności, bardzo mi brakowało w systemach dostarczanych do przeglądarek internetowych.

Diigo posiada rozszerzenia do popularnych przeglądarek oraz wersje mobilne na systemy Android oraz iOS.

Korzyści:

 • Wszystkie zakładki w jednym miejscu
 • W łatwy sposób można znaleźć interesujące nas zakładki, dzięki systemowi list oraz tagom
 • Dostęp do ulubionych zakładek niezależnie od używanej przeglądarki

Alternatywa: Pinboard

Tomato Timer

Na koniec coś specjalnego, aplikacja online do metodyki Pomodoro. Pomodoro to specjalna metoda, w której przez pewien określony czas, skupiamy się w pełni nad aktualnym zadaniem. W tym czasie (w przypadku Tomato Timer jest to 25 minut), ograniczamy odbieranie telefonów, nie sprawdzamy poczty, nie przeglądamy Internetu itp. - po prostu w pełni koncentrujemy się nad aktualnie wykonywanym zadaniem. Po każdej sesji Pomodoro przysługuje nam 5 minut przerwy, w których możemy np. sprawdzić pocztę. Po 4 kolejnych sesjach, możemy zarządzić 10 minutową pauzę.

Tytułowy Tomato Timer działa właśnie według tego schematu. Po każdej zakończonej sesji, odtwarzany jest sygnał dźwiękowy, a w przypadku gdy korzystacie z przeglądarki Chrome, to możliwe jest również aktywowanie powiadomień na pulpicie. Oczywiście jeśli pracujecie w przeglądarce, to aktualny postęp sesji widzicie na pasku tytułowym zakładki;-)

Korzyści:

 • Zachęca do koncentracji nad aktualnym zadaniem
 • Pozwala na ustalanie i realizowanie celi

Alternatywa: Marinara Timer

Data ostatniej modyfikacji: 22.08.2014, 18:52.

Komentarze

blog comments powered by Disqus