Artykuł

lis 11 2012
0

5 stron w sieci, które przydadzą się każdemu webmasterowi

Jednym z ważniejszych aspektów pracy w IT, jest możliwość swobodnego ponownego użycia wielu dostępnych komponentów, grafik, zasobów, a czasem nawet całych stron internetowych (oczywiście z poszanowaniem licencji). Pomyślcie tylko jak wyglądałby dziś blogosfera w sytuacji gdybyśmy nie mieli WordPressa? Na świecie byłoby kilkadziesiąt milionów blogów mniej (z pewnością byłoby też mniej spamu bo pozycjonerzy nie mieli by co stawiać na swoich zapleczach...;)).

W wielu obszarach informatyki (szczególnie tych dotyczących oprogramowania) dominuje przekonanie, że jeśli już ktoś coś zrobił i można z tego skorzystać, to po co wykładać ogromne środki finansowe na stworzenie czegoś nowego, co będzie musiało jeszcze zostać przetestowane, sprawdzone i z pewnością wiele razy poprawione. Sam niejednokrotnie korzystam z tej niepisanej reguły i np. podczas tworzenia stron, czy oprogramowania, wyszykuje w sieci gotowe grafiki, ikony, biblioteczki kodu, czy czasem po prostu inspiracje.

Jest w sieci kilka takich miejsc, do których szczególnie często zaglądam i dziś postanowiłem się nimi z Wami podzielić. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie choć przynajmniej jedną nową witrynę dla siebie, w tym stosunkowo krótkim zestawieniu;)

logopond

Podstawowym elementem każdej witryny jest jej logo. Jest ono szczególnie istotne jeśli określona strona tworzona jest na potrzeby jakiejś firmy, dla której identyfikacja graficzna jest szczególnie istotna. Jeśli wybrane przedsiębiorstwo istniało już wcześniej, z pewnością posiada ono jakiś znak graficzny, który można w tym miejscu zaadaptować.

Jeśli jest to nowy twór, to potrzebne będzie również nowe logo. Jego stworzenie możemy zlecić zewnętrznemu grafikowi, lub spróbować zrobić je samodzielnie, jeśli tylko mamy odrobinę zacięcia w tym temacie.

Wybierając wariant drugi, warto się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy dobrze poznać podmiot, dla którego tworzymy logo. W ten sposób poznamy kluczowe elementy, które mogą być przydatne w procesie jego tworzenia. Jeśli jesteście początkującymi grafikami, lub po prostu nie macie pomysłu, to można również poszukać inspiracji w sieci.

W tym miejscu do gry wchodzi pierwsza z dzisiejszych witryn Logopond. Znajdziecie tutaj ogromną kolekcję logo wszelkiej maści, które zostały wcześniej wykorzystane, bądź też nie (w tym drugim przypadku, można spróbować skontaktować się z autorem i porozmawiać o ewentualnym dostosowaniu logo do naszego projektu).

Wszystkie prace zostały uporządkowane w kilku kategoriach tematycznych, które zostały jednak dobrane w nieco dziwny sposób. Na szczęście na stronie funkcjonuje wyszukiwarka, która w moim odczuciu działa całkiem sprawnie, więc wystarczy tylko określić słowa kluczowe istotne dla nas.

design deck

design deck to miejsce, które do gustu powinno przypaść szczególnie grafikom oraz osobom poszukującym konkretnych elementów graficznych do strony, a czasem być może po prostu inspiracji. Znajdziecie tutaj ogromny zasób grafik, ikon oraz szablonów często w formacie PSD do późniejszego przetworzenia, które możecie pobrać kompletnie za darmo. Z reguły każdą z prac można wykorzystać zarówno prywatnie jak i komercyjnie (warto przeczytać sekcję restrictions przy wybranym projekcie i/lub informacje zawarte na stronie autora).

Icon Finder

Nieodłącznym elementem wielu witryn internetowych są ikony. Te wydawało by się stosunkowo małe i proste obrazki potrafią dodać kolorytu wielu szarym i ponurym stronom w sieci. Zasoby ikon w Internecie są tak ogromne, że grzechem byłoby z nich nie skorzystać, tym bardziej że w wielu przypadkach można zrobić to za darmo i legalnie.

W sieci pojawiło się mnóstwo różnych wyszukiwarek oraz galerii ikon, lecz mnie osobiście do gustu przypadł jednak najbardziej projekt Icon Finder.

Znajdziecie tutaj przede wszystkim wyszukiwarkę z ogromną bazą zasobów, która posiada kilka ciekawych funkcji. Po pierwsze, możemy wyszukiwać ikony o określonych rozmiarach. Te wybieramy za pomocą slidera widocznego u góry, z tym że na podziałce znajdują się tylko popularne szerokości od 0 do 512 pikseli (zawsze można jednak samemu zmienić rozmiar określonej ikony, na taki który będzie nam pasować).

Ponadto, możemy wyszukiwać ikony o określonym kolorze tła. W tym przypadku do wyboru mamy biały, czarny oraz przezroczysty.

Najciekawszą z opcji zostawiłem jednak na koniec. IconFinder umożliwia znalezienie ikon, które mogą być wykorzystane komercyjnie. Opcję tą podzielono właściwie na dwie, ponieważ pojawia się jeszcze rozróżnienie ze względu na konieczność zastosowania linku zwrotnego do strony autora.

deviantART

deviantART to miejsce, którego nie muszę raczej nikomu przedstawiać. W tym ogromnym morzu grafiki znalazły się również zasoby, które z pewnością docenią webmasterzy.

Graficy ucieszą się z różnorakich projektów layoutów, logo oraz sporej bazy zestawów ikon. Pewnym utrudnieniem w odnalezieniu interesujących prac, może być ogromna lista kategorii zawartych w witrynie. Jeśli zastanawiacie się gdzie można znaleźć określone elementy, spróbujcie wpisać nazwę poszukiwanej rzeczy w wyszukiwarce, a następnie wybrać kategorię z wyników wyszukiwania.

Możecie również po prostu przeszukać drzewo kategorii, w poszukiwaniu tej najwłaściwszej.

Poniżej lista kilku z ważniejszych sekcji:

jQuery4u

Na koniec wytchnienie od grafiki i mały ukłon w stronę jQuery, o którym stosunkowo duże piszę na tym blogu. Jedną z ważniejszych cech tej biblioteki oprócz słynnych selektorów, są jej rozszerzenia. To właśnie m.in. dzięki tym dwóm elementom jQuery stało się tak popularne i powszechne, ponieważ w sposób znaczący upraszcza pisanie nowego kodu i przede wszystkim udostępnia proste środki na ponowne jego użycie w innym projekcie. W sieci można znaleźć tysiące rozszerzeń jQuery, dlatego przed tworzeniem kodu, który ma realizować pewne określone zadanie, warto sobie zadać chwilę trudu i poszukać ewentualnych gotowych rozszerzeń. Pomocna w tym celu może być witryna jQuery4u, na której znajdziecie alfabet rozszerzeń jQuery.

Dla każdej z liter alfabetu, znajdziecie odnośnik do kilku różnych grup rozszerzeń. Np. pod literką A, będą to pluginy typu Accordion, czy też takie, które wspomagają asynchroniczne żądania Ajax.

W sumie znajdziecie tutaj kilkaset (jeśli nie kilka tysięcy) przydatnych rozszerzeń jQuery, co z pewnością jest tylko pewnym wycinkiem tego, co można ogółem znaleźć w sieci:)

Komentarze

blog comments powered by Disqus