Artykuł

bloomwebdesign.net/2013/03/responsive-web-design-main-problems-with-solutions bloomwebdesign.net/2013/03/responsive-web-design-main-problems-with-solutions
cze 05 2013
0

Alt Control Delete - zupełnie nowe oblicze

Prace nad nowym Alt Control Delete ciągnęły się praktycznie od początku tego roku i obejmowały nie tylko stronę wizualną, ale także duży obszar logiki biznesowej. Po wielu miesiącach prac, w końcu jest!

Jak zwykle większość prac wykonałem samodzielnie (skorzystałem z kilku gotowych bibliotek, ale nie wymyślajmy koła od nowa, prawda?), dlatego mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali szczególnie w kontekście samego wyglądu. Zmian jest zresztą więcej, o czym pewnie już się przekonaliście przeglądając blog, lub dopiero zobaczycie, choćby czytając dalszą cześć tego tekstu, do czego szczerze zachęcam;-)

Wygląd

Zmiany przyniosły oczywiście nowy wygląd, a także zmianę logo. Odszedłem również od dotychczasowej kolorystyki. Niebieski z którym żyłem już dosyć długo na tym blogu, ustąpił miejsca pomarańczowemu. Z początku miałem mieszane uczucia co do tej decyzji, ale sumarycznie nie jest chyba aż tak źle, prawda;-)?

Pojawił się również długo oczekiwany responsywny design, co tym samym doprowadziło do zaorania mobilnej wersji strony (m.altcontroldelete.pl). Od teraz strona skaluje się na szerokość w rozdzielczościach od 320 do 1200.

Jedną z nowości są również czcionki. Porzuciłem kontrowersyjnego Playa na rzecz dobrze znanego fanom Androida Roboto. Zastosowałem również nowego fonta dla nagłówków. Mam nadzieję, że teraz jest czytelniej i to również na starszych systemach bez AA;-)

Więcej o tym jak zastosować własne czcionki na stronie, przeczytacie tutaj.

Nowy wygląd oraz CSS powinien również zadowolić entuzjastów drukowania tekstów. Dzięki specjalnym regułom CSS, wersja do druku skupia się na esencji bloga, czyli na tekstach. Polecam;-)

Porządki w kategoriach

Sporo porządki przeprowadziłem w kategoriach. Wszystkie aplikacje tygodnia zostały wydzielone do osobnej kategorii, a dział Android zyskał nową nazwę mobilne.

Ponadto wydzieliłem kody źródłowe i pliki z drzewa kategorii. Obecnie dostęp do nich można uzyskać z menu Extra.

Wnętrze

Sporo zmian pojawiło się również we wnętrzu, czyli miejscu, którego na pozór nie widać. Oprócz aktualizacji dotychczas używanych bibliotek, dodałem kilka nowych:

  • Modernizr, który pozwala na asynchroniczne ładowanie zasobów strony oraz wsparcie dla niektórych funkcji w starszych przeglądarkach
  • Doctrine DBAL do obsługi bazy danych w PHP

Doctrine to generalnie bardzo przyjemna biblioteczka i możliwe, że opiszę ją w najbliższych tygodniach na łamach bloga.

Nowości i zmiany

Pora przyjrzeć się nowościom i ważnym modyfikacjom, a tych oprócz rzeczonej odnowy layoutu i wnętrza jest całkiem sporo.

Covery

Nowa odsłona przynosi długo oczekiwane covery do tekstów. Chodzi oczywiście o jakby to powiedzieć - obrazki wprowadzające. Wszystko odbywa się oczywiście z poszanowaniem prawa i przy każdym tego typu obrazku, który nie jest mojego autorstwa, pojawia się odpowiedni odnośnik (w sytuacji gdy wymaga tego licencja).

Covery będą dostawać wszystkie nowe teksty, a w wolnych chwilach pojawią się również w wybranych starszych tekstach. Swoją drogą - znacie jakieś dobre źródło tego typu obrazków, skąd można pobierać je za darmo?

Wyszukiwarka

Swojej przebudowy doczekała się również wyszukiwarka. Usunąłem z niej autocomplete, który i tak działał tylko na bazie tytułów, ale usprawniłem za to końcowy algorytm wyszukiwania, który nie ogranicza się teraz do 10 rezultatów jak wcześniej. Przy wyszukiwaniu działają standardowe patenty, typu plus i cudzysłów.

Fraza:

Aplikacja tygodnia

Spowoduje wyszukanie dowolnego wpisu, który zawiera pierwsze, bądź drugie słowo. Zupełnie innych rezultatów spodziewajcie się przy następującym zapytaniu:

"Aplikacja tygodnia"

Naprawdę polecam spróbować!

Projekty

W ramach nowości dodałem również specjalną sekcję w pasku bocznym, która prezentować będzie odnośniki do wykonanych przeze mnie projektów - oczywiście do tych, których apis znalazł się na blogu. Obecnie są to trzy aplikacje na Windows Phone oraz jedna napisana w WPF.

Formularz dla aplikacji tygodnia

Jedną z nowości jest również formularz podeślij aplikację. Za jego pomocą możecie wysłać info o Waszej ulubionej aplikacji mobilnej. Zachęcam również autorów aplikacji do przesyłania maili o ich własnych produkcjach. Jeśli programy będą dobre, to z pewnością naskrobię jakiś opis w jednej z kolejnych aplikacji tygodnia;-)

Nowa strona dla początkujących

Kolejnym niuansem jest nowa strona, która została przeznaczona dla osób, które dopiero zaczynają czytać Alt Control Delete. Pod linkiem Pierwszy raz znajdziecie odnośniki do najciekawszych tekstów w swoich kategoriach, a także linki do serwisów społecznościowych wykorzystywanych w ramach blogu.

Czy warto dodać tutaj coś jeszcze?

Lepsze udostępnianie

Na stronie tekstów dodałem nowe przyciski udostępniania. Teraz oprócz Facebooka, Google+ i Wykopu pojawił się również przycisk do Tweetowania, przycisk dodający tekst do Pocketa oraz mechanizm wysyłania tekstu na Kindle. Zachęcam do wypróbowania nowych przycisków i dzielenia się dobrem;-)

Reklamy i partnerzy

Od pewnego czasu partnerem bloga jest wydawnictwo Helion, które co jakiś czas dostarcza świeży materiał do recenzji i pozwala na organizację jakiegoś konkursu. Do grona partnerów w ostatnim czasie dołączył również sklep Softx.

Na stronie pojawiają się również reklamy AdSense - jedna jednostka, która na dodatek jest tym mniejsza i mniejsza jest rozdzielczość Waszego ekranu;-)

Jeśli używasz AdBlocka, spróbuj na chwilę go wyłączyć, lub dodać Alt Control Delete do reguł wyjątków. Nie zobaczysz wielkiej różnicy;-)

Wydaje mi się, że nadmieniłem o wszystkich kluczowych elementach. Zachęcam do testowania i oceniania nowej wersji. W razie pytań, sugestii i zażaleń, zapraszam jak zwykle do komentarzy;-)

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2013, 20:49.

Komentarze

blog comments powered by Disqus