Artykuł

kwi 30 2011
0

Android dopasowany do własnych potrzeb

Ostatnio sporo piszę o Androidzie, bo robi on na mnie ogromne wrażenie. Coraz większe możliwości, szereg aplikacji, widżetów oraz funkcji. Warto nauczyć się korzystać z wszystkich możliwości tego niezwykle udanego produktu, a najlepiej jest to zrobić, dopasowując oprogramowanie do własnych potrzeb. I o tym właśnie zamierzam dzisiaj napisać szerzej.

Co można zrobić?

Zrobić można wiele, choć pewne czynności uzależnione są od uprawnień administracyjnych. Podstawowe rzeczy to oczywiście zmiana tła (tapety oraz tła blokady ekranu), zmiana dźwięków (dzwonka, powiadomień itp) - ale są to rzeczy, które były już standardem od dawna nawet w prostych komórkach.

Ale Android pozwala na znacznie więcej. To co może zrobić każdy bez dostępu do uprawnień ROOTa, to zmiana np. standardowej klawiatury Androida na inną, albo np. zmiana tzw. Launchera, czyli programu uruchamiającego, który obsługuje dostęp do pulpitów, widżetów itp. Na tym poletku wiele mogą powiedzieć użytkownicy telefonów HTC, którzy zostali wyposażeni w tzw. interfejs Sense, który zapewnia m.in. 7 pulpitów, wiele doskonałych widżetów, czy też tzw. Helicopter View. Oprócz wspominanych wyżej zmian, stosować można również nowe motywy wyglądu.

Prawdziwe możliwości otwierają się jednak przed nami dopiero po uzyskaniu uprawnień administracyjnych, czyli tzw. roota (przeczytaj porady dla użytkowników systemu Android). Wtedy, otrzymujemy możliwość wgrywania ROMów przygotowanych przez innych użytkowników, które często oferują nowsze oprogramowanie, lepszy wygląd, dodatkowe aplikacje itp.

Skąd wziąć wszystkie wspomniane wyżej rzeczy? Oczywiście z marketu oraz z forum xda-developers. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że wiele elementów, które można znaleźć na tym forum jest ściśle uzależnione od posiadanego modelu telefonu.

Nowa klawiatura

Jeśli chcemy spróbować czegoś nowego w naszym telefonie, możemy zacząć np. od klawiatury. Jedną z ciekawszych propozycji jest Swype, który zrewolucjonizuje Twój sposób pisania na telefonie dotykowym. Tym co odróżnia tę klawiaturę od innych dostępnych w markecie (czy choćby od tej domyślnej w telefonie) to sposób wprowadzania tekstu. Standardowo robimy to przez wyduszania kolejnych klawiszy na klawiaturze qwerty (bo taką posiada większość telefonów dotykowych), czyli w sposób charakterystyczny bardziej dla komputera. Swype posiada jednak alternatywny tryb (w sumie w przypadku tej aplikacji to główny tryb), który pozwala na wprowadzanie tekstu poprzez łączenie literek łączących dane słowo - krótko mówiąc jeździmy palcem po klawiaturze, zahaczając o kolejne literki z danego wyrazu (możemy to robić nawet bardzo niedokładnie), a aplikacja sama wybiera stosowny wyraz, ewentualnie poprosi nas o wybór z listy najbardziej pasujących - wszystko w oparciu o słownik wyrazów, który musimy posiadać dla każdego języka, którego chcemy używać w aplikacji (a jest ich w tej chwili całkiem sporo). Jeśli danego słowa nie ma w słowniku, to możemy je dodać. Aplikacja pamięta nasze preferencje oraz styl pisania.

Aby zapoznać się bliżej z aplikacją, zapraszam na stronę projektu, a także na YouTube.

Własny launcher

Wyżej w tekście wspomniałem o launcherach, które zapewniają główny interfejs naszego smartfonu. O ile wspominany w tamtym akapicie Sense dostępny jest tylko z oprogramowaniem dostarczonym od HTC o tyle istnieje wiele alternatyw, które możemy zainstalować w telefonach wszystkich producentów. Poniżej prezentuję małą listę darmowych launcherów dostępnych z poziomu marketu.

  • LauncherPro - bazuje na domyślnej aplikacji, zapewnia dostęp do 7 pulpitów oraz szereg ciekawych opcji
  • ADW.Launcher - ciekawy launcher na licencji opensource; dostęp do 7 pulpitów; helicopter view; wymagany Android 1.6+
  • Home++ BetaKolejny launcher, który nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale być może kogoś zainteresuje:)
  • Zeam Launcher - lekki, przyjemny i jak mówią twórcy - alternatywny launcher

Z opinii użytkowników, największą popularnością cieszy się LauncherPro, który w tej chwili wciąż dostępny jest w wersji beta. Zapewnia on dostateczną stabilność, szybkość oraz funkcjonalność. Na pewno brakuje mu kilku rzeczy, jeśli porównać go choćby do Sense, ale jest bardzo dobrą alternatywną dla domyślnej aplikacji systemowej.

Dialery, smsy itd...

W kolejnym kroku, możemy zmienić domyślne aplikacje zainstalowane razem z systemem. Przykładowo możemy wymienić standardowy dialer dostępny w androidzie - czyli aplikację telefon. Zamienniki można znaleźć w markecie oraz na różnych forach w Internecie.

Mnie do gustu przypadła aplikacja Dialer One, który oprócz przejrzystego interfejsu, posiada również szeroki wachlarz funkcjonalności (w tym speed-dial). Minusem tej aplikacji, jest brak polskiego języka

Zmienić możemy również aplikację do zarządzania wiadomościami SMS. W markecie można znaleźć wiele aplikacji, które mogą posłużyć do tego celu, jednak istnieją dwie szczególnie godne uwagi. Pierwsza z nich, to Handcent SMS. Aplikacja jest darmowa, posiada polski język, obsługuje SMS/MMS oraz zapewnia szereg funkcjonalności. Podobnymi funkcjonalnościami, cechuje się druga z aplikacji czyli chompSMS. Wadą tej aplikacji, jest brak polskiego języka. Obie aplikacje, wyświetlają niestety reklamy (mogą one zniknąć po dotacji wybranego produktu).

Instalując aplikacje zastępcze, powinniśmy wyłączyć opcję powiadomień w aplikacjach domyślnych. Szczególnie jest to ważne w przypadku aplikacji SMS. Inaczej, każda informacja o nowym SMS, zostanie zdublowana.

Zmiana ekranu blokady

Kolejną rzeczą, którą możemy zmienić to ekran blokady. Dokonamy tego za pomocą aplikacji LockBot, która dostępna jest oczywiście w markecie. LockBot oferuje szerokie spektrum ekranów blokady - każdy znajdzie coś dla siebie.

Ekran blokady możemy również zmienić przez wgranie specjalnie spreparowanych pakietów. Wielu użytkowników tworzy zmodyfikowane wersji znanych ekranów blokady z różnych telefonów. Można je znaleźć na forum xda-developers. Niestety do ich wgrania, często potrzebne są uprawnienia ROOTa.

Nowy ROM

Ostatnią rzeczą, którą chciałbym omówić to wgrywanie nowego ROMu. ROMy również można dopasować do własnych potrzeb. Pośród developerów ROMów popularne są tzw. kuchnie, czyli specjalne aplikacje, które generują system, dostosowany do potrzeb użytkowników. Tutaj mamy przykład skryptu, który skleja z kawałków VillainROM, czyli ROM przeznaczony dla telefonów HTC Hero.

Komentarze

blog comments powered by Disqus