Artykuł

cze 27 2011
0

Aplikacja tygodnia: Analytix for Google Analytics

Witajcie w drugiej edycji aplikacji tygodnia, prezentującej z założenia praktyczne i ciekawe aplikacje. To co ma wyróżniać te wpisy, to fakt, że całą prezentację aplikacji przygotowuję samodzielnie - włącznie ze wszystkimi screenami, dzięki czemu mogę opisać ją trochę bardziej dokładnie aniżeli miało by to miejsce w oparciu tylko o screeny oraz suche informacje stricte z marketu. Z dzisiejszej aplikacji powinni być zadowoleni fani Google Analytics. Są tu tacy:)?

Wprowadzenie

Choć aplikacji do Google Analytics w markecie jest kilka, może kilkanaście z nich, to do dnia dzisiejszego żadna z nich nie przypadła mi jakoś szczególnie do gustu. Sytuacja zmieniła się diametralnie za sprawą naszego dzisiejszego bohatera, czyli aplikacji Analytix for Google Analytics, która dostarcza ogromną porcję danych z naszych statystyk bezpośrednio do naszego Androida:) Zacznijmy zatem od początku.

Dashboard

Po uruchomieniu aplikacji, skonfigurowaniu konta i jego autoryzacji w Google (użyto mechanizmu autoryzacji Google bezpośrednio z API giganta z Mountain View - nie ma potrzeby podawania naszych danych jakimś ręcznym, niezaufanym mechanizmom) oraz wybraniu odpowiedniej strony (jeśli mamy ich w GA więcej niż jedna), pojawi się znany z wersji webowej Dashboard, czyli pulpit nawigacyjny na którym znaleźć powinniśmy najważniejsze dane:

W zależności od konfiguracji możemy oglądać dane z różnych okresów czasowych. Domyślnie na starcie mamy porównanie z dnia dzisiejszego (chyba że został wyłączony w preferencjach) i dnia wczorajszego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać bardziej dogodny nam okres czasu, wystarczy wysunąć panel dolny, który umiejscowiony został w dolnej części ekranu, tak jak widoczne jest to na screenie 2:

Zakładki

Cała aplikacja, zbudowana jest w postaci funkcyjnych zakładek. Nie ma tutaj żadnych innych opcji filtrowania aniżeli data wspomniana w akapicie powyżej. Za pewną wadę, można również uznać brak gestów, które w aplikacjach dotykowych na Androida (jak choćby ostatnio w Feedly) są naprawdę sporym udogodnieniem. Wszystko to wynagrodzi nam jednak mnogość danych jakie możemy przeglądać na kolejnych zakładkach, a są to m.in.:

 • Dashboard - omawiany wcześniej panel główny
 • Charts - wykresy, m.in. liczba odwiedzin oraz odwiedzających
 • Visits - Liczba odwiedzin, wyświetleń strony oraz wskaźnik odrzuceń
 • Top referring - najlepsze strony odsyłające do naszej witryny (w tym wyszukiwarki)
 • Visits by country - wizyty z podziałem na kraje
 • Visits by region - wizyty z podziałem na regiony
 • Search engines - wyszukiwarki
 • Most popular - przegląd treści naszej witryny - podgląd najlepszych podstron wraz ze ścieżką i ilością odsłon
 • Keywords - słowa kluczowe, który zostały użyte w wyszukiwarce do wejścia na nasze podstrony
 • Browser - przegląd kombinacji przeglądarka + system operacyjny naszych użytkowników wraz z przypadają na nie liczbą wizyt
 • Connection speed - szacunkowe prędkości łączy użytkowników

Wymienione wyżej zakładki, to tylko część z tych które można znaleźć w aplikacji. W sumie jest ich 23 i wszystkie one dostarczają interesujących danych związanych z naszymi witrynami.

Widget

Pewną atrakcją, może być widget, który możemy zastosować do witryn, które zostały dodane do ulubionych. Widget prezentuje trzy wybrane przez nas miary ukazujące wartość z dziś oraz dla porównania z wczoraj - analogicznie jak Dashboard. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by dodać kilka widgetów tego typu, prezentujących różne miary dla różnych witryn:)

Informacje zbiorcze

 • Cena: 0,99 euro (około 3,95zł - cena w momencie pisania wpisu)
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
 • Market URL: Analytix for Google Analytics

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:25.

Komentarze

blog comments powered by Disqus