Artykuł

sty 23 2012
0

Aplikacja tygodnia: AutoMapa beta

AutoMapa, to aplikacja, na którą użytkownicy Androida musieli czekać naprawdę z długo. Prawdopodobnie bez większego zastanowienia mogę stwierdzić, że bez była to jedna z bardziej oczekiwanych polskich aplikacji na system z zielonym robotem na pokładzie. Z początkiem tego roku, stan ten nareszcie uległ zmianie za sprawą androidowej AutoMapy w wersji beta, która w chwili obecnej dostępna jest za darmo do pobrania ze strony producenta (niestety aplikacji nie znajdziemy w Android Markecie.

Generalnie staram się nie opisywać produktów w wersji beta, ale w tym przypadku zrobię wyjątek ponieważ uważam, że jest to pozycja naprawdę godna uwagi dla każdego kierowcy (wspomniałem już, że jest za darmo?:)

Opis

Zanim przejdziemy do samej aplikacji, poświęcę chwilę na opis instalacji. Ta przebiega nie jako dwuetapowo. Po pierwsze, musimy pobrać ze strony AutoMapy instalator, który waży w przybliżeniu ok. 14MB (link do instalatora oraz QR kod, znajdziecie standardowo na końcu wpisu). Ten instalator, instalujemy z kolei w standardowy sposób (pamiętajcie jednak o tym, że musicie mieć w ustawieniach zaznaczoną opcję nieznane źródła - patrz wpis Pierwsze kroki z Androidem). Następnie po zainstalowaniu instalatora (wiem, brzmi to prawie jak Incepcja;) użyjemy go do zainstalowania właściwej aplikacji.

Ostatni już instalator, będzie miał do przetrawienia trochę więcej danych (218MB), więc koniecznie zaopatrzcie się w tym momencie w WiFi (chyba, że Wasze pakiety danych liczycie w gigabajtach). Instalacja przebiegła u mnie jednak stosunkowo szybko.

Po uruchomieniu aplikacji, powinniście ujrzeć ekran startowy oraz usłyszeć znajomy głos Krzysztofa Hołowczyca, czyli bohatera niedawno zakończonego rajdu Dakar (gdyby nie te awarie auta na trasie oraz wydmy, to mogło by być naprawdę pięknie...).

Po przebiciu się przez ekran startowy, na ekranie pojawi się mapa Polski. AutoMapa jak zwykle w tym przypadku nie zawiodła i nawet w najmniejszych miejscowościach powinniśmy być w stanie odnaleźć interesujące nas ulice - pod tym względem klasa sama w sobie. Istotną funkcjonalnością, której nie mogło zabraknąć również pod Androidem jest informacja o aktualnych utrudnieniach, wypadkach oraz remontach (wymagane aktywne połączenie z Internetem).

Kluczową funkcjonalnością aplikacji, jest jednak oczywiście funkcja nawigowania trasy. W tym przypadku, można powiedzieć, że jest standardowo, czyli dobrze. Najpierw, wyznaczamy punkt startowy (domyślnie aktualna pozycja), następnie punkt(y) pośrednie i kończymy na miejscu docelowym (oczywiście punkty możemy wybierać w dowolnej kolejności, a punkty pośrednie nie są konieczne, jeśli chcemy w całości polegać na aplikacji).

Możemy również ustawić odpowiednie modyfikatory, czyli wskazać typ trasy (domyślnie optymalna), datę wyjazdu oraz wybrać rodzaj akceptowanych przez nas dróg (np. drogi płatne, autostrady itp.). W gruncie rzeczy - standard.

Po ustaleniu wszystkich warunków planowanej podróży, wystarczy nacisnąć przycisk Ok. Aplikacja rozpocznie wyszukiwanie satelitów i na podstawie wskazanej lokalizacji początkowej, wytyczy trasę.

Ponieważ omówiliśmy z grubsza podstawowe funkcje aplikacji, przyszła pora na opisanie dostępnych opcji oraz ustawień AutoMapy. W tym przypadku, czekać nasz może małe zaskoczenie, ponieważ nie znajdziemy ich po naciśnięciu przycisku Menu na klawiaturze telefonu. Przycisk ten, pozwala za to na robienie zrzutów ekranu. Nie wiem czy taka funkcja pozostanie w pełnej wersji aplikacji, ale teraz z pewnością może się przydać w wyłapywaniu potencjalnych błędów aplikacji.

Wróćmy jednak do opcji oraz ustawień. Te z kolei dzielą się właśnie na dwie takie grupy (nie wiem co zadecydowało o rozdzieleniu poszczególnych elementów do opcji, a co do ustawień, ale mimo wszystko podział dla mnie trochę dziwny).

Trzeba jednak przyznać, że liczba opcji oraz ustawień zawartych w aplikacji, powinna zadowolić największego malkontenta i zawstydzić większość konkurencyjnych aplikacji:)

Podsumowanie

Z przyczyn chronicznego braku czasu w ostatnich dniach/tygodniach, aplikację testowałem stosunkowo krótko. Po tym co widziałem, mogę stwierdzić, że już na tym etapie jest to naprawdę dopracowany produkt, który z pewnością zamiesza na polskim rynku nawigacji dla Androida. Przyczepić mógłbym się zasadniczo do dwóch rzeczy:

  • Dwuetapowy proces instalacji aplikacji
  • Odrobinę nielogiczny podział opcji/ustawień aplikacji

Muszę jednak przyznać, że są to wady trochę na siłę, bo sama aplikacja naprawdę daje radę:) Dlatego tym bardziej zachęcam Was do pobierania i testowania, tym bardziej, że póki co możecie to robić całkowicie za darmo:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: brak danych, mogą pojawiać się problemy na Androidach z Cyanogenmodem
  • URL: AutoMapa (link poza marketem)
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.3.1 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus