Artykuł

lip 30 2012
0

Aplikacja tygodnia: Bilkom

Wydawało by się, że po kilku latach silnej ekspansji Androida, w sklepie z aplikacjami Google Play znajdziemy już wszystko - a z pewnością nie powinno zabraknąć tutaj oficjalnych aplikacji dużych podmiotów i instytucji. Logika logiką, a rynek rządzi się swoimi prawami i tak przez długi czas w polskim Google Play, na próżno mogliśmy szukać oficjalnej aplikacji pozwalającej na sprawdzenie rozkładu PKP. Słowo oficjalnej wziąłem w cudzysłów, ponieważ w morzu spółek powiązanych z koleją ciężko odnaleźć tą która mogłaby się przyczynić do powstania takiego programu.

W ostatnim jednak czasie, ten swego rodzaju impas został przełamany za sprawą spółek Hacon i TK Telekom, które to wspólnymi siłami stworzyły aplikację o z pozoru mało mówiącej nazwie Bilkom.

Jak się okazuje poradzili sobie z tym zadaniem całkiem nieźle, na tyle dobrze, że osobiście raczej porzucę nieoficjalny rozkład PKP na Androida, który używałem dotychczas.

Oczywiście istnieje kilka małych niedociągnięć, o czym szerzej przekonacie się już samej recenzji, do której przeczytania gorąco zachęcam.

Opis

Już po pierwszym uruchomieniu, aplikacja przywita nas naprawdę intuicyjnym interfejsem w pomarańczowych barwach, charakterystycznych dotychczas dla niektórych stron powiązanych z koleją (np. z tą).

Na wstępie zostaniemy od razu przeniesieni na drugą zakładkę, gdzie możemy wprowadzić parametry wyszukiwania połączenia. Aplikacja posiada oczywiście standardowe funkcje autouzupełniania, który w tym przypadku wzbogacono również o funkcje pozyskiwania danych zapisanych w naszym telefonie - np. adresy z książki adresowej. Ciekawą funkcją w tym przypadku jest to, że możemy wskazać konkretny adres - np. własny domowy, a aplikacja sama wykryje połączenia z najbliższej nam stacji. Podpowiedzi na bazie własnych danych, to niewątpliwie fajna rzecz, ale można jednak odnieść wrażenie, że przez to ciężej uzyskać wskazówki na temat konkretnych stacji - czasem trzeba wpisać naprawdę spory kawałek nazwy, by uzyskać oczekiwany rezultat. Być może ten mechanizm zostanie poddany jakimś regulacjom w kolejnych wersjach.

Jeśli zdefiniujemy już kryteria wyszukiwania i uruchomimy sam proces, to będziemy mogli obejrzeć listę wyników. Przy każdym z rezultatów widoczne są podstawowe informacje, takie jak:

 • Godzina wyjazdu
 • Planowany czas przyjazdu
 • Liczba przesiadek
 • Czas przejazdu
 • Pociągi biorące udział w połączeniu
 • Szacunkowy czas opóźnienia na stacje początkowej i docelowej - dotyczy tylko połączeń w najbliższym oknie czasowym

Jeśli na liście znajduje się interesujące nas połączenie, to możemy brnąć dalej i uzyskać dodatkowe informacje oraz opcje z nim powiązane. Możemy więc

 • Podejrzeć szczegóły trasy wybranego połączenia...
 • Podejrzeć je na mapie...
 • A w przypadku połączeń realizowany przez PKP Intercity skorzystać z funkcji kupowania biletu...

Jeśli z określonych połączeń korzystamy często, to warto rozważyć dodanie ich do ulubionych. Dzięki temu będziemy mieć do niech szybki dostęp, w dowolnym momencie. Aby dodać określone wyszukiwanie, wystarczy oznaczyć je gwiazdką (widoczna na screenie 2).

Bilkom nie ogranicza się jednak tylko do wyszukiwania połączeń, ale może posłużyć również za swego rodzaju lokalny przewodnik. W tym celu wystarczy skorzystać z funkcjonalności lokalizacje.

Moduł lokalizacje posiada kilka funkcji, z czego najciekawsza wydaje się być opcja Lokalizacje w pobliżu, która umożliwia podejrzenie różnych obiektów uszeregowanych w tematycznych kategoriach.

Na ostatniej zakładce znajdziemy moduł Odjazdy, który różni się tym od tego związanego z wyszukiwaniem połączeń tym, że umożliwia przejrzenie odjazdów z określonej stacji do wszystkich możliwych miejsc. Może to być ciekawa opcja dla osób szukających spontanicznych wycieczek w nieznane;)

Na zakończenie sekcja ustawień, gdzie możemy zmienić np. język interfejsu aplikacji. Oprócz polskiego znajdziemy tu w chwili obecnej również angielski, niemiecki oraz rosyjski.

Podsumowanie

Bilkom to naprawdę solidnie przygotowana aplikacja, która z nawiązką spełnia postawione przed nią zadania. Przyczepić się można do kilku drobnostek m.in do dziwnego zachowania pola autouzupełniania, o którym wspomniałem wcześniej oraz do braku informacji o cenie połączenia (wydaje mi się, że nie powinno być dużym problemem dodanie takiej opcji), jednak mimo wszystko nie wpływają one na końcową ocenę aplikacji, która całościowo po prostu wypada bardzo dobrze.

Aplikacja prezentuje się więc naprawdę przyzwoicie i z czystym sercem mogę ją Wam polecić. Do autorów można mieć tylko żal, że wydali ją tak późno...

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.5 lub nowszy
 • Google Play: Bilkom
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus