Artykuł

wrz 19 2011
0

Aplikacja tygodnia: BZWBK24 mobile

Polski rynek bankowych aplikacji mobilnych, w końcu zaczyna powoli rozkwitać. Nie tak dawno, pojawiły się aplikacje PekaoToken oraz Bank Millenium, a w zeszłym tygodniu, do tego grona dołączyła oficjalna aplikacja Banku Zachodniego WBK.

Ponieważ tak się dobrze złożyło, że mam konto w banku BzWBK, więc mogę przetestować dla Was tą właśnie aplikacje.

UWAGA. Ponieważ ta oraz wcześniej wymienione aplikacje, odpowiadają za nasze finanse i w gruncie rzeczy, musimy podać w nich nasze dane do logowania, to powinniście zwrócić szczególną uwagę, czy instalujecie na pewno dobrą aplikację. Jak to sprawdzić? W markecie, przy każdej aplikacji widnieje nasza firmy/przedsiębiorstwa, która wydała tę aplikację, warto sprawdzić czy jest to podmiot związany bezpośrednio z bankiem. Ponadto, informacje o danej aplikacji, powinny znajdować się również na oficjalnej stronie banku. Np. tak jak tutaj w BzWBK.

Opis

Banku zachodniego WBK, myślę że nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać (szczególnie ludziom młodym, dla których funkcjonuje oferta <30). Przyznaję otwarcie, że jest to mój pierwszy bank, a swoje konto założyłem dobrych kilka lat temu i w gruncie rzeczy, przez większość czasu byłem raczej zadowolony. Dlatego z wielką radością, przyjąłem informację, że w sieci pojawiła się mobilna aplikacja BZWBK24 mobile i to właściwie na wszystkie liczące się platformy! Dlatego też, zainstalowałem aplikację, od razu w dniu jej premiery.

Po uruchomieniu programu, dostępne mamy dwie opcje (możliwy jest również dostęp do ustawień, za pomocą przycisku menu):

 • Logowanie
 • Demo

Przed przystąpieniem do pracy i podaniem danych własnego konta, możemy bezboleśnie przetestować aplikację, używając danych testowych. Jest to niewątpliwie ciekawa i godna pochwały opcja.

Jeśli zdecydujemy się na własne logowanie, to naszym oczom, ukaże się ekran do wprowadzania niku oraz maskowanego hasła - dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku interfejsu webowego. Zasady bezpieczeństwa zostały zachowane.

Po zalogowaniu, na ekranie pojawi się menu główne, będą to już opcje powiązane z naszym kontem (oczywiście jeśli nie korzystacie z dema). Domyślnie, układ menu zaprezentowany jest w postaci listy:

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by opcje aplikacji wyświetlać w postaci siatki (stosowne opcje znajdują się w menu aplikacji).

Kluczową opcją menu, będzie niewątpliwie możliwość przeglądania naszego portfela. Opcja ta została ukryta pod nazwą Portfel24 (BzWBK, zdaje się nam cały czas przypominać, że możemy mieć dostęp do naszego konta całą dobę...).

Po dotknięciu danego konta, możemy przejrzeć szczegółową listę, wykonanych przez nas transakcji. Dla każdej transakcji, podane zostały następujące dane:

 • Typ - obciążenie/uznanie
 • Tytuł
 • Kwota

Aby ładnie ukazać przepływ funduszy, przychody oznaczono kolorem zielonym, wydatki zaś czerwonym. Można powiedzieć - standard.

Z poziomu aplikacji możemy wykonywać również przelewy, które w tym przypadku, zostały podzielone na dwie grupy:

 • Przelewy między własnymi kontami
 • Przelewy dla zdefiniowanych odbiorców niskiego poziomu - jeśli dobrze rozumiem tą drugą grupę, dotyczy ona odbiorców, których zdefiniowaliśmy wcześniej i dla których nie musimy podawać smskodu

Choć zabezpieczenia, dla niektórych mogą być frustrujące, to wydaje mi się, że jest to dosyć dobre rozwiązanie i znacząco zwiększa bezpieczeństwo aplikacji.

Aplikacja posiada kilka funkcji dodatkowych, możemy np.:

 • Przejrzeć kursy walut
 • Skorzystać z oferty dla Ciebie. Linki w tej sekcji, umożliwiają automatyczną rozmowę z konsultantem, wydaje się to być ciekawa opcja, dla zainteresowanych określonym rozwiązaniem osób

Podsumowanie

Choć sama aplikacja, wydaje się być stosunkowo skromna, to jednak pozwala na dostęp do dwóch, moim zdaniem kluczowych funkcji dla każdego banku, czyli:

 • Przegląd historii konta
 • Możliwość wykonywania przelewów

Tak jak wcześniej wspomniałem, kwestią dyskusyjną jest brak przelewów do wszystkich (czyli przelewów potwierdzanych smskodem). Z jednej strony jest to większe bezpieczeństwo, z drugiej zaś strony w przypadku konieczności wykonania przelewu w biegu, aplikacja nam w tym nie pomoże.

To co należy wyróżnić jeszcze na plus, to niewątpliwie przystępny interfejs, brak reklam oraz darmowy dostęp do aplikacji, co w przypadku aplikacji bankowej, należy uznać za szczególną zaletę;)

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
 • Market URL: BZWBK24 mobile
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.0 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus