Artykuł

sie 29 2011
0

Aplikacja tygodnia: ChromeMarks

W ubiegłym tygodniu, w sieci pojawiły się plotki jakoby na Androida wkrótce miała zawitać dedykowana temu systemowi wersja przeglądarki Chrome. Niestety wciąż, są to raczej bardziej domniemania, niż jakieś potwierdzone i sprawdzone informacje. Dziś wiele osób dziwi się Google, brakiem obecności własnej przeglądarki na swojej mobilnej platformie. Obecność Chroma na Androidzie z pewnością cieszyłaby się dużym uznaniem, a dla Google byłaby szansą na zwiększenie swoich udziałów na rynku przeglądarek.

Możliwość synchronizacji rozszerzeń, ustawień oraz zakładek, byłaby niewątpliwie czymś interesującym i godnym uwagi dla dużej liczby użytkowników, zarówno na desktopie jak i na Androidzie.

Dotkliwy wydaje się być szczególnie brak synchronizacji zakładek, który powoduje, że nasza ciężko zgromadzona baza zakładek na komputerze, na naszym mobilnym systemie staje się właściwie bezużyteczna.

Na szczęście z tym problemem możemy sobie pośrednio poradzić, a pomoże nam w tym bohater dzisiejszego wpisu, czyli aplikacja ChromeMarks (w opisie zostanie wykorzystana pełna wersja tej aplikacji).

Opis

ChromeMarks to aplikacja, która umożliwia synchronizację zakładek utworzonych w przeglądarce Chrome, z zakładkami wykorzystywanymi w naszym ulubionym mobilnym systemie. Po wstępnej konfiguracji aplikacji i skojarzeniu jej z naszym adresem gmail, na ekranie powinniśmy zobaczyć dwa charakterystyczne dla zakładek w Chromie foldery:

  • Pasek zakładek
  • Inne zakładki

Z tego miejsca, możemy się poruszać po drzewie zakładek, które zbudowaliśmy w przeglądarce Google. W dowolnym momencie, możemy się przenieść na najwyższy poziom, poprzez kliknięcie na przycisk Dom, lub poziom wyżej, poprzez kliknięcie na przycisk W górę.

Miłym akcentem są również ikony poszczególnych stron, widoczne w aplikacji.

Z poziomu aplikacji, możemy dodawać/zmieniać/usuwać zakładki oraz katalogi - nie ma przy tym żadnych ograniczeń. W zależności od wybranych u ustawieniach opcji, lokalne zmiany oraz zakładki mogą zostać zsynchronizowane bądź nie.

Ustawienia aplikacji

Autorzy, jak na stosunkowo małą liczbę funkcjonalności w aplikacji, przygotowali nam całkiem sporą liczbę opcji konfiguracyjnych, które zostały umieszczone w kilku starannie wyselekcjonowanych grupach tematycznych.

W tym momencie, warto wspomnieć o dwóch ważnych ustawieniach.

Po pierwsze, ustawienia synchronizacji, możemy kontrolować z poziomu ustawień systemowych. ChromeMarks dodaje swój wpis do do sekcji Konta i synchronizacja. Dzięki temu, ustawienia synchronizacji zakładek, możemy włączać/wyłączać w ten sam sposób, w jaki robimy to np. dla kalendarza czy poczty Gmail.

Drugą ważną rzeczą, o której warto wspomnieć przy okazji ustawień, to możliwość synchronizacji z lokalną przeglądarką (opcję należy włączyć w ustawieniach). Przez lokalną przeglądarkę, należy tu rozumieć domyślną androidową przeglądarkę. Jest to raczej ustawienie eksperymentalne i nie działają np. foldery (mimo, że ChromeMarks potrafi je zsynchronizować, to przynajmniej w moim przypadku, nie poradziła sobie z nimi systemowa przeglądarka).

Twórcy aplikacji, mieli również dobre intencje i chcieli obsłużyć inne przeglądarki - np. Dolphina. Niestety, przeglądarka ta (podobnie zresztą jak i jej konkurenci) w żaden sposób nie udostępnia swojej bazy zakładek na zewnątrz, w związku z czym, niemożliwa staje się synchronizacja.

W przypadku Dolphina, możemy jednak zaimportować zakładki z androidowej przeglądarki, która synchronizuje się z ChromeMarks. Takie rozwiązanie, jest jednak mało efektywne i nieelastyczne.

Informacje zbiorcze

  • Cena: ok. 6 zł (5,88 na dzień pisania wpisu); dostępna darmowa wersja lite
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Market URL: ChromeMarks, ChromeMarks Lite
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 5.2.5 - Android 2.3.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:26.

Komentarze

blog comments powered by Disqus