Artykuł

lis 05 2012
0

Aplikacja tygodnia: Cyfrowe Książki

Od czasu rewolucji rozpoczętej rok temu przez grupę wydawniczą Helion, wiele się zmieniło na naszym rodzimym rynku ebooków. Standardem stały się formaty mobi oraz epub zabezpieczone znakiem wodnym, a z większości internetowych księgarni zniknął DRM. Coraz częściej też płacąc za jedną książkę, otrzymujemy w pakiecie wszystkie trzy popularne w naszym kraju formaty (epub, mobi oraz pdf), a liczne promocje potrafią osłodzić wysoką stawkę podatku VAT na publikacje elektroniczne.

Rynek rozrasta się dynamicznie, a ebooki coraz skuteczniej docierają do szerszego grona osób. Dlatego nikogo nie powinien dziwić też fakt, że kolejni duzi gracze zaczynają się interesować tym obszarem. Ostatnio głośno było o starcie platformy ebooki.allegro.pl. Dziś chciałbym Wam zaprezentować z kolei bardzo dobrą aplikację do ebooków od Wirtualnej Polski, która tym programem rozszerza swoje już i tak imponujące portfolio aplikacji na Androida.

Opis

Cyfrowe książki to tak jak wspomniałem we wstępie, kolejna pozycja w mobilnym portfolio Wirtualnej Polski (w przeszłości omawiałem m.in. Repertuar kin, czy Ekstraklasa Live Wp.pl, która to obecnie została włączona do nowej aplikacji). Wp które na rynku ebooków stawia pierwsze kroki, podobnie jak Allegro postawiło na współpracę z Nexto. W tym przypadku jednak poszła ona dużo dalej, ponieważ tak na dobrą sprawę Cyfrowe książki to mobilny klient Nexto (w samej aplikacji brakuje czytelnych informacji o tym, że konta używane w programie należą do Nexto). Po zalogowaniu się danymi konta Nexpresso uzyskamy dostęp do naszych zasobów pozyskanych wcześniej w księgarni.

Na szczęście posiadanie konta nie jest w żaden sposób wymagane, aczkolwiek jego założenie możliwe jest również z poziomu aplikacji. Centralnym punktem programu, do którego z pewnością zaglądać będziemy najczęściej jest biblioteka. Znajdziemy tutaj wszystkie nasze zgromadzone pozycje, które to dodaliśmy ręcznie, bądź też pobraliśmy z naszego konta Nexto (po zalogowaniu się do naszego konta Nexto, będziemy mogli pobrać zakupione książki korzystając z opcji Niepobrane w menu głównym).

Książki dodajemy bezpośrednio na ekranie biblioteki, bądź też z poziomu systemu korzystając z dowolnego menadżera plików. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że aplikacja rozpoznaje jedynie formaty pdf oraz epub.

Samo czytanie jest bardzo wygodne, ponieważ książka otwierana jest na pełnym ekranie. Dzięki temu nie przeszkadza nam np. pasek powiadomień.

Na uwagę zasługuje również mnogość ustawień. Możemy zmieniać wielkość czcionki, układ tekstu, kolor tła/liter, tworzyć zakładki, czy też swobodnie wyszukiwać określone rozdziały i treści. Opcji jest znacznie więcej i polecam każdemu ich samodzielne sprawdzenie.

Na osobny akapit zasługuje funkcja sklepu. Na plus zasługuje możliwość kupowania książek bezpośrednio z poziomu Androida. Płatności możemy zrealizować za pomocą konta PayPal, bądź też punktów Nexto. Podczas pisania tekstu, nie miałem okazji przetestować w działaniu tego modułu, ale sama funkcjonalność brzmi bardzo obiecująco.

Na zakończenie ekran ustawień, przy okazji którego warto zwrócić uwagę m.in. na kwestię pobierania treści w zależności od rodzaju zastosowanego połączenia.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że Cyfrowe książki zaskoczyły mnie naprawdę pozytywnie. Jest to kolejna solidna pozycja Wirtualnej Polski, która w moim przekonaniu na rynku mobilnym znacząco góruje nad innymi portalami. Na plus zasługuje możliwość obsługi własnego księgozbioru, bezpłatna cena oraz brak nachalności zachęcającej do zakupów w Nexto. Do kilku rzeczy można mieć jednak zastrzeżenia.

Interfejs w prawie całej aplikacji jest naprawdę ładny i przejrzysty, jednak zdarzają się miejsca, w których wygląda on jak by powstał w czasach pierwszych Androidów, kompletnie odstając od dzisiejszych standardów (vide ekran ustawień). Brak tu pewnej konsekwencji.

Brakuje również wsparcia dla formatu mobi - można go sobie co prawda łatwo przekonwertować na epub, bądź też pobrać książkę w odpowiednim formacie z księgarni, jednak dla mnie jako użytkownika Kindle, jest to pewna niedogodność. Brakuje również czytelnych informacji, że aplikacja wykorzystuje konta Nexto.

Generalnie jednak powyższe wady to trochę takie czepianie się na siłę i nie są to problemy, których nie da się w prosty sposób obejść. W moim osobistym odczuciu jest to jeden z lepszych czytników ebooków na Androida i szczerze Wam polecam przynajmniej jego przetestowanie:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: Cyfrowe Książki
  • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.0.4

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 05.11.2012, 20:51.

Komentarze

blog comments powered by Disqus