Artykuł

lut 18 2013
0

Aplikacja tygodnia: Ebookpoint

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to właśnie Ebookpoint (księgarnia ebooków od Helionu) rozpoczął rewolucję na naszym rodzimym rynku elektronicznych książek. To właśnie za sprawą tej księgarni, po raz pierwszy pojawiły się znaki wodne zabezpieczające publikacje na tak dużą skalę oraz pakiety obejmujące trzy formaty (pdf, mobi, epub) w jednej cenie. Dziś takie podejście jest standardem na polskim rynku, ale jeszcze 1,5 roku temu, było to coś niespotykanego.

W dzisiejszym wpisie, chciałbym zaprezentować mobilną aplikację na Androida, która umożliwia nam dostęp do wszystkich zakupionych wcześniej pozycji oraz daje kilka dodatkowych możliwości. Wydaje mi się, że jest to kolejny milowy krok dla tej księgarni, dlatego też zapraszam wszystkich do dalszej części recenzji:)

Opis

Już po pierwszym uruchomieniu widać, że aplikacja Ebookpoint to bardzo przyjemny produkt. Ładny i czytelny design cieszy oko, a sam program jest bardzo intuicyjny w obsłudze.

Kluczowym elementem aplikacji jest oczywiście biblioteka, gdzie po zalogowaniu się do naszego konta znajdziemy wszystkie swoje zakupione pozycje. Ebookpoint w wersji na Androida obsługuje formaty PDF oraz Epub. Możemy więc dokonać świadomego wyboru bogatsze formatowanie vs lepsze dopasowanie. Oczywiście na wciąż jeszcze stosunkowo małych ekranach smartfonów lepiej sprawdzi się ePUB, a na tabletach można już poszaleć z PDFem. Nie ma tu jednak reguły, a dzięki dostępnym możliwościom każdy dopasuje sobie aplikację do własnych preferencji;)

Każda z pozycji została okraszona odpowiednią - kolorową okładką oraz oczywiście znakiem wodnym, tak charakterystycznym szczególnie dla Ebookpointa. Kartkowanie odbywa się za pomocą gestów - działają zarówno pary prawo - lewo jak i góra - dół. Podczas przełączania stron, często można zobaczyć dość irytujące ładowanie. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby cache'owanie najbliższych stron w pamięci? Można dodać taką opcję do konfiguracji;)

Przy domyślnych ustawieniach, tekstu na ekranie jest całkiem sporo, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić.

Rozbudowane opcje formatowania wyświetlanego tekstu znajdziemy w menu. Możemy tutaj zmienić naprawdę sporo ustawień, poczynając od samej czcionki (na razie dostępna jest tylko rodzina Droid Sans), po jej rozmiar, marginesy oraz interlinię. Dostępne są również opcje związane z jasnością oraz tryb nocny.

Korzystając z menu możemy również wyświetlić Spis treści o ile taki został w danej pozycji odpowiednio przygotowany.

Miłym dodatkiem do aplikacji, jest również wbudowany sklep. Co prawda, żeby pobrać przykładowy rozdział musimy skorzystać z odnośnika do strony WWW (mam nadzieję, że wkrótce taka funkcjonalność trafi również do samej aplikacji), ale zakupy możemy już jak najbardziej wykonywać z poziomu Androida. W tym celu potrzebne jest konto w prepaidowym systemie płatności YetiPay. Swoją drogą jeśli jakiś podmiot pokroju PayU/DotPay zaoferuje jakieś skuteczne rozwiązanie mobilne w oparciu o bankowość elektroniczną, to w krótkim czasie może to być spory hit;)

Podsumowanie

Ebookpoint na Androida to naprawdę solidny produkt. Można by się oczywiście przyczepić kilku rzeczy np. braku obsługi zewnętrznych książek, czy też kilku rzeczy które wymieniłem wcześniej, ale oczywiście nie w tym rzecz. Program świetnie się sprawdza jako narzędzie, które umożliwia szybki i sprawny dostęp do całej zakupionej przez nas biblioteki, a dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi, nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z obsługą tego programu.

Wszystkim klientom Ebookpointa, szczerze polecam tą aplikację;)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: Ebookpoint
  • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.1.1

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 15.01.2014, 13:22.

Komentarze

blog comments powered by Disqus