Artykuł

sie 06 2012
0

Aplikacja tygodnia: FatSecret Licznik Kalorii

Świat pędzi do przodu, podobnie jak i nasze życie, które coraz częściej również odbywa się w przyspieszonym tempie. Mimo tego, że w wielu aspektach wspomaga nas technologia, a i średnia długość życia wzrasta z roku na rok, to wielu z nas ma wciąż ten sam problem - brak czasu, przez który cierpi niestety bardzo nasze zdrowie. Mniej śpimy - bo nie ma na to czasu. Jemy nieregularnie, na szybko i na mieście - bo nie mamy czasu przyrządzić sobie normalne posiłki o stałych porach w domu. Wszystko to prowadzi do tego, że z pozoru tak jak wspominałem wcześniej żyjemy dłużej, jednak niekoniecznie jest to długie zdrowe życie.

Szybkie i tłuste jedzenie jakie coraz częściej konsumujemy zamiast normalnych posiłków oraz siedzący tryb życia, sprzyjają powstawaniu nadwagi, którą obecnie możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.

Niestety nie jest wcale tak łatwo zmienić wszystkie nasze przyzwyczajenia - potrzeba dużo silnej woli i samozaparcia w organizacji diety i ćwiczeń.

Ponieważ poruszamy się w obszarze IT, możemy w tym celu sobie znaleźć pomocnika - choćby dzisiejszą tytułową aplikację, która pozwoli nam zapanować nad spożywanymi kaloriami, lub jedną z kilku aplikacji, które wspomogą nas w ćwiczeniach.

Opis

Tytułowy FatSecret Licznik Kalorii, to aplikacja która w sklepie Google Play cieszy się niemałą popularnością. O szerokim zainteresowaniu tym produktem niech świadczy choćby fakt, że do dnia dzisiejszego uzyskała ona ponad 50 tys. ocen o średniej wartości oscylującej wokół 4,5 gwiazdki, co jest naprawdę rewelacyjnym rezultatem.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, będziemy musieli zaakceptować jej warunki użytkowania, a także uzyskamy możliwość wprowadzenia naszych danych (waga aktualna, docelowa; wiek itp.) oraz cel diety.

Aplikacja umożliwi nam również utworzenie konta, dzięki czemu dostęp do danych z programu będzie możliwy również poprzez WWW. Nie jest to jednak konieczność jeśli planujecie korzystać tylko z programu.

Po przebrnięciu przez kreator, zostaniemy przeniesieni do menu głównego, na którym znajdziemy wszystkie opcje zawarte w aplikacji. Pierwsze cztery z nich oraz pole wyszukiwania pozwalają nam na wyszukiwanie produktów według zadanych kryteriów. Sprawdziłem również moduł skanowania barkodów, który dobrze radzi sobie nawet z produktami z naszego rodzimego rynku.

Wybierając jedną ze wspomnianych opcji, będziemy musieli się przebić przez mniej lub bardziej rozbudowane drzewa kategorii. Oczywiście w dowolnym momencie możemy skorzystać z opcji wyszukiwania (przydatne jeśli szukamy konkretnego produktu).

Niezależnie w jaki sposób dotrzemy do produktu, jego karta informacyjna ma zawsze zbliżony układ. Na górze możemy zmienić wartość domyślnej porcji (przydatne ustawienie gdy dodajemy żywność do dziennika żywności - o tym później). W kolejnej sekcji możemy podejrzeć wartość odżywczą określonej porcji produktu - w tym podział na tłuszcz, węglowodany oraz białko.

Z poziomu karty produktu, możemy produkt łatwo dodać do dziennika żywności. Wystarczy tylko wybrać określoną datę oraz rodzaj posiłku.

Skoro już wywołałem Dziennik żywności, to możemy przyjrzeć mu się bliżej. Dla wielu osób będzie to niewątpliwie centralny punkt aplikacji, który pozwoli nam zdać sobie sprawę z wartości energetycznych jakie przynoszą spożyte w określonym dniu posiłki.

Na tym ekranie nie zabrakło również wykresu GDA, który symbolizuje referencyjne wartości wskazanego dziennego spożycia. Jak widać po dwóch posiłkach uzyskałem 31% sugerowanej wartości.

W aplikacji znajdziemy również dziennik ćwiczeń, który dla odmiany pozwoli nam zapisać spożyte kalorie. Domyślnie jest on wypełniony snem (1/3) oraz odpoczynkiem (2/3). Nie przypuszczałem, że tego rodzaju zajęcia przynoszą aż tak duże spożycie kalorii;) Wybrane ćwiczenia możemy zapisać, lub wzbogacić o jedno lub więcej z wielu dostępnych w aplikacji. Sumarycznie jednak zawsze będziemy mieścić się w obrębie 24 godzin.

Podsumowaniem dwóch poprzednich ekranów jest Kalendarz Diety, na którym będziemy mogli oglądać nasze postępy w skali miesiąca. Każdego dnia widzimy więc wartość GDA, ilość kalorii uzyskanych oraz ilość kalorii straconych w okresie wskazanej doby.

FatSecret umożliwia również kontrolę naszej wagi. Kolejne wartości wpisujemy w sekcji Kontroler Wagi, co zostanie graficznie zaprezentowane na wykresie.

Dobijamy już powoli do końca prezentacji, więc przyszła pora na sekcję ustawień. W tym przypadku jest bardzo skromnie, ponieważ możemy ustawić tylko jednostkę energii oraz region.

Na osłodę uzyskujemy jednak możliwość zmiany motywu graficznego aplikacji.

Podsumowanie

Nie jestem ekspertem w dziedzinie kulinariów, ale wydaje mi się, że aplikacja prezentuje co najmniej przyzwoity poziom o czym może również świadczyć wspomniana wcześniej liczba i wysokość ocen w sklepie Google Play .

Do głównych plusów aplikacji zaliczyłbym niewątpliwie polski interfejs, szeroką bazę produktów (którą możemy samodzielnie rozbudowywać) oraz to że aplikację otrzymujemy za darmo.

Na minus należy zaliczyć głównie reklamy (z drugiej strony aplikacja jest za darmo...). Odrobinę lepiej mogłaby się również prezentować szata graficzna, choć nie jest to w tym przypadku najważniejsze.

Sumarycznie rzec biorąc, jeśli chcecie zawalczyć z Waszymi kaloriami, powinniście dać również szanse tej aplikacji, która może się okazać całkiem dobrym sprzymierzeńcem w tej walce:).

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Zależy od urządzenia
  • Google Play: FatSecret Licznik Kalorii
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus