Artykuł

cze 20 2011
0

Aplikacja tygodnia: Feedly

Dzisiejszy wpis na temat Feedly, rozpoczyna nowy cykl Aplikacja tygodnia, który mam nadzieję na stałe zagości na łamach niniejszego bloga. Nowa seria wpisów, ma w istocie zastąpić cykl Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida..., który dotychczas ukazał się w liczbie siedmiu wpisów.

Każdy wpis, będzie zawierał bardziej dogłębny opis i więcej odczuć własnych, aniżeli miało to miejsce dotychczas - mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu i zarazem wprowadzi pewną regularność - wpis powinien ukazywać się na początku każdego tygodnia.

Na pierwszy ogień, tak jak już wspomniałem wyżej - Feedly, czyli świetny klient czytnika RSS Google na Twojego Androida:)

Opis

Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z Androidem, jedną z pierwszych aplikacji, które zainstalowałem był NewsRob. Bardzo fajny i przyjazny klient czytnika Google, którego główną zaletą w ówczesnym czasie była możliwość czytania newsów offline. Wystarczyło tylko podłączyć się do WiFi w domu/pracy, by później np. w trakcie drogi do wybranego miejsca przeczytać sobie newsy zapisane w naszym telefonie.

Z NewsRoba, korzystałem naprawdę długo, w międzyczasie pojawił się zaś bardzo spóźniony oficjalny czytnik, który jednak jakoś mnie nie zachwycił. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy na horyzoncie pojawił się Feedly (a także zdecydowanie tańsze pakiety internetowe w Plusie). Z Feedly korzystałem już w owym czasie w Firefoksie, a dziś w Chromie, gdzie stanowi jedno z moich ulubionych rozszerzeń.

Czym jest ten cały Feedly? Najogólniej mówiąc - klient czytnika RSS Google dla naszego telefonu oraz przeglądarki:)

Głównym zadaniem Feedly, jest zatem wyświetlanie nagłówków zasubskrybowanych przez nas kanałów RSS. Możemy zatem oglądać newsy np. wyświetlając je na stronie głównej (sugerowane przez Feedly wpisy), wyświetlając wpisy ostatnie, bądź też przeglądając poszczególne kategorie.

Wpisy wyświetlane są na trzy różne sposoby:

 • Wpis główny w danej kategorii w danym momencie (screen 1)
 • Nagłówki czterech wpisów z danej kategorii (screen 2)
 • Detale konkretnego wpisu (screen 3)

Pomiędzy kolejnymi wpisami poruszamy się za pomocą gestów. Przesunięcie w prawo cofa nas do poprzednich wpisów, zaś przesunięcie w lewo przenosi na kolejną stronę. Ślizg z góry na dół, oznacza stronę/news jako przeczytaną, zaś odwrotne jako nieprzeczytaną.

Po kliknięciu na ikonkę domku, możemy wybrać tryb przeglądania, a także samą grupę źródeł. W każdej chwili, możemy również zmienić układ w jakim wyświetlane są newsy.

Usługi dodatkowe

Z Feedly, możemy łatwo skojarzyć wiele popularnych aplikacji webowych, takich jak:

 • bit.ly
 • Instapaper
 • Read-It-Later

Podanie danych logowania do dowolnej aplikacji, daje aplikacji kolejne możliwości. Np. po aktywacji Read-It-Later, na ekranie artykułu zyskujemy możliwość dodania go do naszego konta, wspomnianej wyżej usługi. Funkcjonalność ta sprawuje się bardzo dobrze:)

Rozszerzenia dla przeglądarek

Tak jak wspomniałem wcześniej, Feedly to nie tylko aplikacja na Androida ale również świetne rozszerzenie dla popularnych przeglądarek. W tej chwili, korzystam z Feedly w Chrome, gdzie oprócz wspomnianych wyżej zalet, można wskazać choćby dodatkową integrację z Facebookiem i Twitterem, obsługę za pomocą klawiatury itp.

Informacje zbiorcze

 • Cena: Bezpłatne
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
 • Market URL: Feedly
 • Rozszerzenie Firefox: Feedly
 • Rozszerzenie Chrome: Feedly

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:26.

Komentarze

blog comments powered by Disqus