Artykuł

lut 11 2013
0

Aplikacja tygodnia: Filmweb

Wydawać by się mogło, że w sklepie Google Play który liczy sobie ogółem setki tysięcy aplikacji (w tej liczbie całką sporą część należy z pewnością wydzielić naszemu rodzimemu developerskiemu rynkowi) można znaleźć wszystko. Nic bardziej mylnego. Najwięcej z pewnością znajdziemy tu wszelkiej maści czytników RSS i aplikacji typu lista zadań TODO. Jeśli zaczniemy szukać czegoś naprawdę specyficznego, to zaczynają się schody.

Dla mnie od zawsze problemem było znalezienie dobrej aplikacji poświęconej filmom. Temat wydaje się być banalny, a w istocie w polskim Google Play była w tym temacie raczej spora posucha (nie mówię tutaj oczywiście o świetnym Imdb, której jednak niestety kiepsko sprawdza się w polskich realiach). Sytuacja w końcu zmieniła się w ubiegłym tygodniu, kiedy to do sklepu trafił wyczekiwany przez wielu Filmweb. Należy tylko sobie teraz zadać pytanie, czy tak długo oczekiwana przez ludzi aplikacja, spełniła wszystkie stawiane przed nią wymagania? Na tą i inne kwestie postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji:)

Opis

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji, możemy się bardzo zdziwić, ponieważ na głównym ekranie wyświetlą się filmy aktualnie grane w kinach w naszym rejonie. Takie podejście wymusza pobranie sporej ilości danych oraz oczywiście weryfikację lokalizacji w której się obecnie znajdujemy. W ten sposób znacząco wydłuża się czas samego ładowania aplikacji. Wielu użytkowników skarży się na ten aspekt, choć muszę przyznać, że u mnie cały proces przebiega całkiem sprawnie.

Korzystając z menu widocznego u dołu ekranu możemy wyświetlić repertuar dla kin zlokalizowanych w naszej bliskiej okolicy.

Dostęp do pozostałych funkcjonalności uzyskamy za pomocą gestu wysuwającego menu (możemy oczywiście również skorzystać z dedykowanego przycisku). Ilość opcji dostępnych w menu, uzależniona jest od tego, czy jesteśmy aktualnie zalogowani do naszego konta, czy też nie.

Wśród pozycji w menu, znaleźć możemy program TV dla około 90 stacji. Dla każdego programu dodać możemy specjalne przypomnienie, które nie pozwoli nam o nim zapomnieć;)

W przypadku filmów pojawi się oczywiście szerszy opis oraz ocena społeczności Filmwebu. Przy okazji warto wspomnieć, że gustomierz dotarł również do aplikacji na Androida i ma się tu całkiem dobrze.

Omawiając ekran filmu, muszę jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich są przyciski funkcyjne na dole ekranu, za pomocą których możemy np. oznaczyć film, który chcemy zobaczyć. Niestety nie są one do końca funkcyjne, ponieważ nie posiadają żadnego tekstu (ikony). Jeśli w danym momencie na ekranie nie wyświetli się auto-magiczna legenda, to ciężko jest się połapać w ich zastosowaniu.

Drugą rzeczą jest forum, a raczej jego brak. Aplikacja odsyła nas do webowej wersji tego elementu. Może zostanie ono dodane w kolejnych wersjach?

W aplikację wpleciono również rekomendacje - przydatna rzecz jeśli dobrze skonfigurowaliśmy nasz gustomierz. Podzielone one zostały na cztery podkategorie:

 • Filmy
 • W kinie
 • W TV
 • Seriale

Sporo miejsca poświęcono elementom związanym z kinem i premierami. Oprócz wspominanego wcześniej repertuaru, znajdziemy tutaj również:

 • Zwiastuny
 • Zapowiedzi

Na zakończenie ekran ustawień - bardzo skromny. Aplikacja w tym miejscu aż prosi się o większe możliwości - choćby opcję ustawienia domyślnego ekranu głównego.

Podsumowanie

Być może z powyższej recenzji można odnieść, że mocno czepiałem się Filmwebu, ale w gruncie rzeczy z tą aplikacją naprawdę nie jest źle. Długi czas oczekiwania mógł wpłynąć na moje wymagania co do tego programu, a muszę uczciwie przyznać, że w tej chwili jest to naprawdę przyzwoita produkcja, której brakuje głównie forum oraz kilku małych szlifów. Poza tym mamy tu naprawdę ładny design, masę rozmaitych funkcji związanych z filmem i kinem, a w bonusie jeszcze program telewizyjny.

Ciężko w chwili obecnej znaleźć aplikację z tak dużą liczba funkcjonalności, która jednocześnie ukierunkowana jest na nasz polski rynek i dostępna jest za darmo.

Dlatego też szczerze polecam Filmweb i wierzę, że przyszłe wersje przyniosą jeszcze więcej dobra i naprawią wszelkie obecne błędy, które nękają niektórych użytkowników w sklepie Google Play:)

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 2.3 lub nowszy
 • Google Play: Filmweb
 • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.1.1

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus