Artykuł

paź 24 2011
0

Aplikacja tygodnia: Folder Organizer

Jedną z rzeczy, której mi brakuje w codziennym użytkowaniu Androida, jest niewątpliwie możliwość katalogowania aplikacji np. tak jak ma to miejsce w dobrze wszystkim znanym menu start systemu Windows (oczywiście implementacja mniej, lub bardziej podobnego rozwiązania mogłaby sprowadzić na Google kolejną wojnę patentową;)). Na szczęście istnieją niezależni twórcy, którzy skutecznie uzupełniają zaistniałe braki w systemie. Jednym z takich programistów jest Fabio Collini - twórca tytułowego Folder Organizera - aplikacji, która umożliwia katalogowanie innych programów, kontaktów oraz zakładek w dedykowanych im folderach dostępnych z poziomu pulpitu Androida jako widgety.

Opis

Tak jak wspomniałem we wstępie, Folder Organizer umożliwia porządkowanie naszych aplikacji, kontaktów oraz zakładek do postaci wygodnych, funkcjonalnych i w pełni konfigurowalnych foldero-widgetów. Przykładowy efekt pracy z tą aplikacją możecie obejrzeć na screenie 1:

Jak widać, zostało w tym przypadku utworzonych 8 widgetów, dla których możemy zdefiniować nazwę wyświetlaną oraz ikonę (możemy korzystać z ikon zawartych w aplikacji, systemowych oraz tych zapisanych na karcie SD - nie ma w tym miejscu żadnych ograniczeń). Po kliknięciu na dowolny z widgetów, naszym oczom ukaże się zawartość wybranego folderu:

Elementy widoczne w danym folderze, możemy modyfikować w dowolnym momencie. W tym celu, wystarczy uruchomić aplikację z menu (bądź też z jednego z folderów - jeśli poczyniliśmy taki krok wcześniej) i dokonać odpowiednich modyfikacji.

Po uruchomieniu aplikacji, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi etykietami (przez etykiety należy rozumieć coś, co później przekształci się w folder na pulpicie) - autor przygotował ich dla nas kilka. Etykiety możemy oczywiście w dowolny sposób modyfikować i dostosować do naszych potrzeb.

Po zdefiniowaniu etykiet, możemy rozpocząć przypisywanie do nich poszczególnych elementów. Folder Organizer, pozwala na katalogowanie:

  • Aplikacji
  • Zakładek
  • Kontaktów

To co z pewnością powinno Was ucieszyć, to szereg różnych funkcji sortujących. Możemy np. zastosować tzw. naprawione sortowanie, sortowanie według zadanych kryteriów itp.

Możliwe jest również prezentowanie ulubionych elementów - np. kontaktów, dzięki czemu w szybki sposób będziemy mogli połączyć się z bliskimi nam osobami, z którymi kontaktujemy się najczęściej.

Warto również wspomnieć raz jeszcze, że jakiekolwiek zmiany w strukturze wybranego folderu, nie powodują konieczności dodawania widgetu od nowa. Zawartość folderów aktualizuje się automatycznie w wyniku wprowadzonych przez nas zmian w samej aplikacji.

Zmieniać można również domyślny układ wyświetlania elementów zawartych w utworzonych przez nas folderach.

Na koniec, standardowo już screen z okna ustawień.

Podsumowanie

Z Folder Organizera, korzystam już dłuższy czas i muszę przyznać, że aplikacja jak dotąd mnie nie zawiodła. Dzięki niej, skutecznie zapanowałem nad dużą liczbą aplikacji i uporządkowałem je w stworzone przeze mnie wygodne foldery, szybko dostępne z poziomu pulpitu.

Kolejnym faktem, który przemawia za aplikacją, jest to, że przemawia ona do nas w naszym ojczystym języku.

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to tą rzeczą mogłaby być oprawa wizualna aplikacji, która w niektórych miejscach sprawia wrażenie topornej.

Przy pisaniu niniejszego wpisu, korzystałem z pełnej wersji aplikacji.

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa (wersja lite), dostępna wersja płatna (rozszerzona funkcjonalność) - 4,35zł (cena na dzień pisania wpisu)
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Market URL: Folder Organizer lite, Folder Organizer
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2011, 21:17.

Komentarze

blog comments powered by Disqus