Artykuł

wrz 12 2011
0

Aplikacja tygodnia: jakdojade.pl

W drugiej części ciekawych i użytecznych aplikacji na Androida (czyli dosyć dawno temu), opisywałem Transportoida, czyli aplikację, która pozwala na sprawdzenie rozkładu jazdy oraz planowanie podróży przy pomocy komunikacji miejskiej. Od napisania tego wpisu minęło już dobrych kilkanaście miesięcy, a sam Transportoid rozrósł się niebywale i jest niekwestionowanym liderem tego typu aplikacji, na polskim rynku (autor chwali się na stronie, że aplikacja osiągnęła liczbę 100 tys. pobrań - wpis na stronie aplikacji).

Dziś jednak chciałbym opisać konkurencyjną aplikację, czyli jakdojade.pl, która swoją premierę w Androidowym markecie miała już jakiś czas temu, ale dopiero w ostatnich dniach, weszła do fazy otwartej bety (informowałem o tym w ostatnich dniach na fanpage'u).

Serwis jakdojade.pl

Serwis jakdojade.pl funkcjonuje w polskiej sieci już od dawna i zdążył do dnia dzisiejszego zdobyć szeroką grupę fanów (o czym może choćby świadczyć wielkość fanpage'a na Facebooku).

To co cechuje jakdojade.pl, to niewątpliwie współpraca z dużą liczbą miejskich przewoźników (w tym MPK Poznań, bo to właśnie dla Poznania wykorzystuje tą aplikację) oraz świetna i dopracowana funkcja planowania trasy.

Opis

Zanim przejdę do opisu poszczególnych zakładek aplikacji (a tych w programie są trzy), to chciałbym przedstawić kilka informacji wstępnych.

Tak jak wspomniałem wyżej, swoje wrażenia będę opisywał na bazie testów w Poznaniu. Przy opisie poszczególnych funkcji, będę również starał się przeprowadzić małe porównanie z Transportoidem, czyli tak jak wspomniałem wcześniej - liderem rynku. Jakdojade.pl do poprawnej pracy, wymaga ciągłego dostępu do internetu. Można pobrać pojedyncze rozkłady, dla określonych przystanków/linii i korzystać z nich offline. Nie możemy za to pobrać całego rozkładu za pomocą kilku kliknięć (dotyków?), tak jak miało to miejsce w Transportoidzie.

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu, będziemy musieli wybrać miasto, dla którego rozkład chcemy przeglądać. W chwili obecnej mamy dostępnych 9 miast/aglomeracji. Rozkłady w większości przypadków powstają we współpracy z lokalnym ZTM (Zarządem transportu miejskiego - bądź innym odpowiednikiem takowej instytucji). W Transportoidzie, w dniu pisania tego wpisu, mamy rozkłady dla 51 miast, jednak w przypadku Transportoida często są niestety one gorsze jakościowo (np. Poznań), ponieważ nie zawsze udaje się załatwić rozkład w porozumieniu odpowiednią komórką odpowiedzialną za rozkład w danym mieście. Tak więc jakościowo prawdopodobnie lepiej wypada jakdojade.pl, ilościowo Transportoid. Nie należy też jednak uważać, że rozkłady w Transportoidzie są złe. Dotychczas byłem bardzo zadowolony, a utrudnienia pojawiły się dopiero wraz z letni remontami, kiedy to oprócz dziur na drogach, dziury pojawiły się również w rozkładzie (mówię tu oczywiście cały czas o Poznaniu). Nie oznacza to, że podobnie sytuacja będzie miała miejsce w innych miastach.

Zakładka rozkłady

Na zakładce rozkłady, możemy w szybki sposób przejrzeć obserwowane przez nas linie i przystanki, a także wyszukać nowe rozkłady autobusów i tramwajów. Tak jak wspomniałem wcześniej, dostęp offline, możliwy jest tylko dla danych, które wcześniej pobraliśmy - czytaj obserwowanych linii.

Wyszukiwanie rozkładów, przebiega dwuetapowo. Na początek, pojawia się okno na którym możemy wybrać czy chcemy wyszukać autobusy, czy też może tramwaje. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by już w tym momencie wpisać numer interesującej nas linii.

Kiedy rozpoczniemy wyszukiwanie, na ekranie będą pojawiać się podpowiedzi, w zależności od wprowadzonych przez nas znaków.

Po wyszukaniu rozkładu, dla danej linii i wybraniu przystanku, możemy przejrzeć odjazdy. Używając strzałek, możemy podejrzeć rozkład na dni robocze, soboty, niedziele, a także dalszą trasę danego pojazdu, wraz z minutami w jakich pojawi się na poszczególnych przystankach (takiej właśnie karty brakowało mi w Transportoidzie). Generalnie ogólne wrażenie pod tym względem na plus.

Zakładki planer i nawigator

Pozostałe dwie zakładki, pozwalają na planowanie naszej trasy przejazdu. Planowanie, od zawsze było mocną stroną jakdojade.pl. To właśnie z tego, zasłynął ten serwis i właściwie jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Jakdojade.pl radzi sobie bezproblemowo z przesiadkami, czy też planowaniem nawet najbardziej zawiłych tras. Dodatkowo, kiedy uruchomiłem funkcję planera w mojej lokalizacji domowej, to jakdojade.pl zaproponował mi połączenie kolejowe do Poznania, a następnie dalsze środki komunikacji już w samym mieście - wielki plus dla autorów za tę funkcjonalność.

Zakładki nawigator nie testowałem osobiście, ale z tego co się dowiedziałem, to taki planer z nawigacją.

Korzystając z nawigatora, dostajemy w nasze ręce mała nawigację. Aplikacja informuje nas o zbliżaniu się do określonego punktu, mówi nam gdzie powinniśmy dalej skręcić itp. Działa w sposób podobny jak klasyczna nawigacja, z tym że bazuje na trasach wybranych przez nas środków komunikacji. Nawigator wydaje się być opcją, przynajmniej godną sprawdzenia.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że jakdojade.pl wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Sama aplikacja, choć w wersji beta wydaje się być bardzo dobrze dopracowanym produktem. Jako główne wady, zaliczyłbym kiepskie wsparcie dla funkcji offline (brak możliwości szybkiego pobrania całego rozkładu) oraz wsparcie dla małej liczby miast.

Do zalet, niewątpliwie należy zaliczyć dokładność rozkładów (wsparcie lokalnych ZTMów), świetny planer tras (obsługuje również PKP) oraz brak opłat (aplikacja wyświetla reklamy, a Transportoid do korzystania z wszystkich funkcji, wymaga abonamentu).

Jeśli ktoś mnie zapyta, którą aplikację mogę polecić, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto chyba przetestować obie. Każda z nich, ma swoje wady i zalety i to już od nas samych zależy (czasem także od braku rozkładu), którą opcję wybierzemy.

AKTUALIZACJA: Aplikacja jest już dostępna w pełnej wersji.

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Market URL: jakdojade.pl
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.0 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 02.10.2011, 11:05.

Komentarze

blog comments powered by Disqus