Artykuł

mar 19 2012
0

Aplikacja tygodnia: Kingsoft Office

Wiele osób upatruje smartfony oraz tablety jako urządzenia ukierunkowane w głównej mierze na rozrywkę. Po części również się z tym zgadzam, bo osobiście ciężko byłoby mi wykonywać moją pracę zawodową jaką jest programowanie, na dotykowej klawiaturze tabletu (pomijając sam fakt, że na nie mógłbym prawdopodobnie zainstalować nawet odpowiedniego IDE).

Z drugiej jednak strony, mogą znaleźć one swoje zastosowanie np. na spotkaniach biznesowych, w podróży i tym podobnych sytuacjach. W aspekcie mobilnym spisują się one naprawdę nieźle.

Prawdopodobnie jednym z najczęstszych biurowych zastosowań tabletów oraz smartfonów, jest otwieranie dokumentów Worda, Excela oraz PowerPointa - choćby dla samego przejrzenia informacji, bądź też dla drobnej edycji. Aplikacji które mogą zrealizować ten cel, w sklepie Google Play było już od samego początku całkiem sporo, z czego dwie z nich wyróżniały się szczególnie.

Mowa oczywiście tutaj o Documents To Go oraz QuickOffice. Niestety obydwie aplikacje, z pełnym pakietem funkcji kosztują dość sporo jak na realia mobilnych aplikacji. Na szczęście, w ostatnim czasie wyrósł im poważny konkurent, który oprócz świetnego dopracowania, ma jeszcze jedną ogromną zaletę - jest za darmo.

Opis

Kingsoft Office w chwili obecnej, dostępny jest zarówno na telefony jak i tablety. Osobiście aplikacje testowałem na tablecie i generalnie moje wrażenia są bardzo pozytywne.

Zacznijmy od obsługiwanych formatów. Aplikacja w standardzie obsługuje wszystkie formaty znane z pakietu Microsoft Office, czyli DOC, XLS oraz PPT. Miłym dodatkiem jest również obsługa nowszych wersji tych formatów, czyli DOCX, XLSX oraz PPTX. W przypadku wszystkich wyżej wymienionych typów plików, Kingsoft Office radzi sobie zarówno z ich czytaniem i edycją.

Oprócz tego, program potrafi również odczytać pliki zapisane w formacie PDF oraz dokumenty zawarte w Google Docs. Bardzo ładnie - prawda:)?

Po uruchomieniu aplikacji, na głównym ekranie pojawi się lista ostatnio otwartych dokumentów, wystarczy wybrać dowolny z nich, lub opcję utworzenia nowego dostępna w górnym menu, by przystąpić do pracy.

Widok okna dokumentu, uzależniony jest oczywiście od otwartego typu pliku. Dla przykładu na screenie 2 widoczny jest dokument Worda...

...a na screenie 3, widoczny jest przykładowy arkusz kalkulacyjny.

Lista opcji dostępnych dla określonego typu dokumentu jest raczej standardowa. Np. w przypadku dokumentu Worda, możemy:

 • Zastosować większość standardowych operacji związanych obsługą czcionki
 • Dodać obrazki do tekstu
 • Zmienić ustawienia strony
 • Zaszyfrować plik
 • itd.

Generalnie można powiedzieć, że aplikacja obsługuje raczej większość, jeśli nie wszystkich ze standardowych funkcjonalności, które używamy w przypadku pakietu Microsoft Office. Nie ma się co oszukiwać, większość z nas i tak nie używa 95% funkcji, jakie można znaleźć w oprogramowaniu Microsoftu.

Ciekawą funkcją aplikacji, jest dostęp do popularnych chmur. Kingsoft Office posiada wbudowaną obsługę następujących usług:

 • Google Docs
 • Dropbox
 • Box.net

W przypadku tego pierwszego możemy podejrzeć listę dokumentów, a w przypadku dwóch pozostałych, strukturę katalogów umieszczonych w chmurze. W obliczu mobilnego charakteru smartfonów/tabletów, jest to niewątpliwie bardzo przydatna funkcja aplikacji.

Podsumowanie

Kingsoft Office to prawdopodobnie najlepszy darmowy pakiet biurowy w sklepie Googla, który podejrzewam że śmiało może również konkurować ze starszymi i płatnymi konkurentami, czyli oczywiście Quick Office oraz Documents To Go.

Z punktu widzenia naszego lokalnego rynku, można by się przyczepić do braku naszego ojczystego języka, choć w gruncie rzeczy, nawet osoby które nie znają dobrze angielskiego powinny sobie poradzić - interfejs jest bardzo intuicyjny. Jeśli ktoś potrzebuje dostępu do Office'a na Androidzie i zarazem nie chce płacić około 50 zł za produkty konkurencji, to śmiało mogę polecić tą aplikację.

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
 • Google Play URL: Kingsoft Office
 • Konfiguracja testowa: Samsung Galaxy Tab 10.1, Android 3.2

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus