Artykuł

paź 03 2011
0

Aplikacja tygodnia: korkosfera.pl mobile

W ostatnim czasie, nastąpił rozkwit aplikacji związanych z transportem/przemieszczaniem się po Polsce. Nie tak dawno, opisywałem mobilną wersję aplikacji jakdojade.pl, a jeszcze trochę wcześniej, na fanpage'u pisałem również o wprowadzeniu do map Google'a funkcjonalności podglądu ruchu drogowego.

Dziś chciałbym opisać aplikację korkosfera.pl mobile, czyli nowy produkt firmy NaviExpert Sp. z o.o. - jednego z liderów na polskim rynku nawigacji. Informacje o istnieniu aplikacji, otrzymałem od jednego z czytelników na fanpage'u.

Opis

Po uruchomieniu aplikacji, przywita nas systemowe okno ustawień lokalizacji. Im bardziej precyzyjnych metod do określenia lokalizacji użyjemy, tym lepiej będziemy mogli korzystać z aplikacji;) Niezależnie od wskazanej przez aplikację lokalizacji, będziemy mogli oczywiście przesuwać mapę wedle własnego uznania.

Po zmianie ustawień systemowych, uruchomiona zostanie właściwa aplikacja. Na początek, przywita nas legenda, czyli mapowanie kolorów na prędkości poruszania się po mieście (W tym momencie, zauważyłem pewien dziwny objaw działania aplikacji, a mianowicie automatyczne rozjaśnienie ekranu. Nie znalazłem żadnej opcji, która by wpływała na ten stan rzeczy).

Po zapoznaniu się z legendą, możemy przejść do mapy. Na mapie, widoczne będzie natężenie ruchu na każdej ulic, wyrażone odpowiednimi kolorami zgodnymi z wyświetloną wcześniej legendą. Ciemne kolory (czarny, bordowy, czerwony), oznaczają duże natężenie ruchu i lepiej unikać tych obszarów;) Najszybciej poruszać się będziemy mogli po drogach oznaczonych kolorem niebieskim.

Na dowolnym obszarze mapy, wyświetlane są również punkty POI, czyli np. miejsca gdzie możemy coś zjeść, napić się kawy, czy też po prostu zatankować paliwo;)

Po kliknięciu na systemowy przycisk menu, pojawi nam się stosunkowo skromne okno opcji. Ciekawą opcją, dostępną w coraz większej grupie aplikacji, jest opcja przełączania trybu dzień/noc. Oprócz tego, za pomocą menu możemy również wyświetlić legendę, która wcześniej pojawiła się przy starcie aplikacji oraz wyfiltrować listę punktów POI.

Lista wyświetlanych punktów POI jest całkiem spora. korkosfera.pl, może pokazywać między innymi:

 • Parkingi
 • Stacje benzynowe
 • Restauracje
 • Kawiarnie
 • Miejsca związane z biznesem
 • Informacje o korkach

Dostarczenie tych danych przez NaviExpert, powinno gwarantować dość dobrą poprawność i aktualność wskazanych informacji.

Podsumowanie

Ciężko ocenić korkosfere w jakiś jednoznaczny sposób. Z jednej strony sam pomysł na aplikację ciekawy, z drugiej strony takie coś już było. Mamy choćby specjalną warstwę dla ruchu ulicznego w mapach Google. W tym momencie, nasuwa się jednak pytanie, który mechanizm działa dokładniej. Osobiście wydaje mi się, że w tym przypadku szala może przechylić się na korzyść polskiej aplikacji, która powinna jednak lepiej znać nasze polskie realia (mapom Google, wciąż brakuje dużo dokładności).

Prawda jest taka, że najlepiej sprawdzić obie aplikacje w praktyce i samemu ocenić, który program pokazuje dokładniejsze dane. W każdym zakątku kraju, wyniki mogą być inne.

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
 • Market URL: korkosfera.pl mobile
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.0 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus