Artykuł

lut 06 2012
0

Aplikacja tygodnia: Lista leków refundowanych

Rok 2012 rozpoczął się nie do końca korzystnie z perspektywy naszej ekipy rządzącej. Najpierw ogromne zamieszanie w służbie zdrowia, a obecnie wielki spór wokół ACTA. Dziś chciałbym wrócić do tej pierwszej sprawy, która jak zapewne dobrze pamiętacie, toczyła się szczególnie wokół listy leków refundowanych oraz sposobu przyznawania ewentualnych refundacji pacjentom.

Cała procedura, oraz zmiany prawne okazały się bardzo kontrowersyjne i w mniejszym, lub większym stopniu ucierpiała każda ze stron. Szczególnie ciężki żywot mają pacjenci, którzy korzystają z leków refundowanych, ponieważ przez pewien okres czasu, mieli oni spory problem z odnalezieniem cen określonych specyfików.

Obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej, a ceny leków i poziom refundacji można sprawdzić nawet z poziomu telefonu z Androidem. Dziś chciałbym się przyjrzeć jednej z kilku dostępnych w markecie aplikacji, która umożliwia wyszukiwanie leków refundowanych.

Opis

Po pierwszym uruchomieniu od razu na ekranie pojawi się alfabetyczna lista leków refundowanych. Jak widać, w chwili pisania tego wpisu, była ona całkiem spora i liczyła 2643 pozycje.

Dla każdego leku widzimy jego standardowe dane, czyli np.:

 • Nazwę leku
 • Nazwę zastosowanej substancji
 • Zastosowanie
 • Wielkość opakowania
 • itp.

Widzimy także przede wszystkim koszt leku z perspektywy pacjenta oraz poziom ulgi danego leku refundowanego.

Oprócz przeglądania głównej listy leków, możemy oczywiście prowadzić kilka rodzajów wyszukiwań:

 • Wyszukiwanie tekstowe po nazwie/substancji/kodzie EAN
 • Wyszukiwanie głosowe
 • Skanowanie kodów EAN

Bardzo cieszy szczególnie ta ostatnia funkcja (sprawdziłem - działa świetnie), jednak pewnym minusem w tym przypadku jest konieczność instalacji aplikacji Barcode Scanner (aplikację opisywałem w pierwszej części Ciekawych i użytecznych aplikacji na Androida). Szkoda, że autor nie pokusił się o implementację własnego modułu skanującego, tak jak ma to w miejsce w wielu innych aplikacjach.

Po wyszukaniu określonego leku, na ekranie pojawia się jego karta podzielona na trzy zakładki.

Na pierwszej z nich, znajdziemy podstawowe informacje na temat leku, podobne do tych widocznych na ekranie głównym - jednak ze znacznie większym poziomem szczegółowości.

Bardzo przydatną funkcję, znajdziemy na zakładce zamienniki, gdzie znaleźć możemy leki o takim samym składzie, które często dostępne są w niższych cenach aniżeli nasz oryginalny lek, a cechują się takim samym działaniem. Warto w tym momencie skonsultować się z farmaceutą, lub lekarzem prowadzącym.

Na ostatniej zakładce, znajdziemy grupę limitową przypisaną do tego leku oraz kod EAN, który tak jak wspomniałem wcześniej możemy zeskanować z pudełka naszego leku.

Przeglądanie listy leków, to główna i zasadniczo jedyna funkcja tej aplikacja (w gruncie rzeczy takie jest jej przeznaczenie). Na uwagę zasługują również dwie opcje dostępne pod przyciskiem menu:

 • Ulubione - lista naszych ulubionych leków, wystarczy oznaczyć lek gwiazdką widoczną na jego karcie, by tam trafił
 • Aktualizuj bazę leków - pozwala zaktualizować zapisaną lokalnie bazę leków (domyślnie w ustawieniach aktualizacje sprawdzane są na starcie)

Na koniec, standardowo już ekran ustawień:

Kilka opcji, m.in. możliwość wyłączenia automatycznej aktualizacji przy starcie (domyślnie włączone) oraz wyboru sposobu wyszukiwania. Lista opcji w sam raz do tego poziomu złożoności aplikacji.

Podsumowanie

Lista leków refundowanych to naprawdę przejrzysta i przyjemna aplikacja, która w szybki sposób pozwoli na sprawdzenie poziomu refundacji wybranego leku oraz kwoty jaką musimy zapłacić w aptece. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to być może do wspomnianej przeze mnie wcześniej konieczności instalacji dodatkowej aplikacji, w przypadku chęci korzystania ze skanera kodów kreskowych.

Udało mi się również wysypać raz aplikację, podczas tworzenia zrzutu ekranu do wpisu - nie udało mi się jednak powtórzyć tego wyczynu przy normalnym użytkowaniu;)

Poza tym, aplikacja darmowa i po polsku. Zatem do Marketu masz;)

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
 • Market URL: Lista leków refundowanych
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.3.1 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus