Artykuł

wrz 26 2011
0

Aplikacja tygodnia: Lista zadań Astrid

Każdemu z nas, z pewnością nieraz zdarzało się zapominać o realizacji pewnych zadań/czynności. Chodzi tu zarówno o zadania, które wymyśliliśmy sobie sami, jak również i o te, które zlecił nam ktoś inny np. w szkole, czy w pracy. Jeśli mamy wiele na głowie, lub chcemy po prostu uwolnić nasz umysł od pamiętania o zrobieniu pewnych rzeczy, to z pewnością z pomocą przyjdzie nam bohater dzisiejszego wpisu, czyli aplikacja Lista zadań Astrid.

Opis

Lista zadań Astrid, to aplikacja która w markecie istnieje w markecie już dość długo. O tym, że nie jest to młoda, ani mało popularna aplikacja, niech świadczy choćby liczba ocen w Markecie, przekraczająca w dniu pisania wpisu liczbę 40 tys.

O Astrid, pierwszy raz usłyszałem dopiero kilka tygodni temu, w momencie kiedy poznawałem Taskera (Astrid bardzo dobrze współpracuje z Taskerem). Również wtedy nie zwróciłem na aplikację większej uwagi.

Sytuacja zmieniła się w ubiegłym tygodniu, kiedy to poszukiwałem aplikacji pozwalającej wspomóc GTD i w tym momencie, postanowiłem dać Astridowi szansę.

Głównym i zasadniczym celem aplikacji, jest tworzenie listy zadań. Przykładowa lista, może wyglądać np. tak jak na screenie 1.

Każde zadanie, możemy przypisać do dowolnej liczby list. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy naszą aplikację, to możemy nawet spróbować wykorzystać Astrid do GTD, poprzez utworzenie list ułatwiających realizowanie zadań w zależności od miejsca i czasu.

Ciekawą funkcją aplikacji, jest możliwość filtrowania. Domyślnie dostępne filtry to:

 • Dzisiaj - pokazuje zadania, których termin realizacji określony został na dzień dzisiejszy
 • Niedawno zmodyfikowane
 • Filtrowanie dla każdej ze zdefiniowanych przez użytkownika lista

Oprócz tego, Astrid pozwala na tworzenie własnych, dopasowanych do naszych potrzeb filtrów.

Astrid, umożliwia oczywiście dodawanie także nowych zadań. Zasadniczo zadanie możemy bardzo szybko dodać z poziomu głównego ekranu. Wystarczy tylko wpisać treść/nazwę zadania i kliknąć na przycisk +. W ten sposób dodane zadanie, nie będzie zawierać jednak żadnych szczegółów, terminu realizacji, czy też przypisania do listy.

Dane tego typu, możemy jednak wprowadzić w dowolnym momencie, zarówno przy dodawaniu, czy też edycji zadania utworzonego wcześniej. Kreator dodawania/edycji, zbudowany jest w oparciu o cztery zakładki.

Na pierwszej z nich, wprowadzamy najistotniejsze informacje, takie m.in. jak:

 • Tytuł zadania
 • Priorytet
 • Przypisanie do list
 • Przewidywany czas na realizację zadania

Na drugiej z zakładek, możemy wpisać osoby biorące udział w zadaniu. Zapomniałem o tym wcześniej wspomnieć, ale Astrid świetnie się sprawdza w przypadku realizacji zadań grupowych. Zadanie możemy przypisać kilku osobom/współpracownikom, dzięki czemu Astrid zyskuje również wymiar społecznościowy.

Na trzeciej zakładce, możemy ustawić rodzaj i poziom notyfikacji. W przypadku, gdy termin realizacji naszego zadania mija, to na górnej belce może pojawić się stosowna informacja, albo o tym, że czas się zabrać za realizację wskazanego zadania, albo o tym, że termin realizacji został przekroczony.

Na czwartej - ostatniej zakładce, możemy utworzyć wydarzenie w kalendarzu. Funkcja ta jest naprawdę przydatna, bo przykładowo jeśli określimy zadanie Odwiedzić fryzjera, to z pomocą Astrid możemy w szybki sposób utworzyć również odpowiednie wydarzenie w naszym kalendarzu na podstawie danych zgromadzonych z aplikacji.

Astrid posiada również sporą liczbę opcji konfiguracyjnych. Do najważniejszych z nich, z pewnością należy zaliczyć możliwość synchronizacji z następującymi produktami/usługami:

 • Astrid.com
 • Google Tasks
 • Prducteev

Osobiście korzystam z opcji numer jeden i muszę przyznać, że efekt jest co najmniej zadowalający.

Podsumowanie

Lista zadań Astrid, to naprawdę przyjemna aplikacja, która z pewnością odciąży nas umysł choćby w pewnym minimalnym stopniu. Dzięki temu, że nasze zadania będą spoczywać bezpiecznie w telefonie (a także i w chmurze), nasz umysł będzie w stanie się skupić na tym, na czym naprawdę powinien, czyli na realizacji bieżących zadań w pracy, czy też szkole.

Astrid, nie jest jednak aplikacją pozbawioną wad. Osobiście miałem problem, z listami utworzonymi w aplikacji. Mimo utworzenia kilku list już na starcie, nie mogłem z nich skorzystać w trakcie dodawania zadań (aplikacja nie wykrywała ich w momencie dodawania zadania). Lepiej poszło za to z listami, utworzonymi w webowej aplikacji (Astrid.com).

Przyczepić bym się mógł również, do samego dodawania zadań, które nie jako wymusza każdorazową edycję (chyba, że nie do końca umiem korzystać z aplikacji).

Przydałaby się również możliwość definiowania tagów do zadania - w chwili obecnej możemy dodawać tylko notatki.

Mimo tych kilku uchybień, ogólne wrażenia bardzo pozytywne, co z pewnością przełożyło się na wysoką ocenę w markecie:)

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
 • Market URL: Lista zadań Astrid
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.0 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus