Artykuł

lip 09 2012
0

Aplikacja tygodnia: LockMenu

Jedną z głównych cech Androida, która najszybciej przychodzi mi do głowy jest jego otwartość. Cecha ta wiąże się zarówno z zaletami jak i wadami. Zaczynając od tych drugich, w perspektywie czasu nietrudno dostrzec swego rodzaju rozwlekłość systemu, o czym niewątpliwie dziś przekonuje się Google jak i użytkownicy OSa spod znaku zielonego robota. Każda ze słuchawek z Androidem posiada inną wersję oprogramowania, inny launcher i zestaw startowych aplikacji. Skutek tego zjawiska jest taki, że po ponad pół roku od premiery, Android w wersji Ice Cream Sandwich znajduje się zaledwie na około 11% urządzeń dostępnych na rynku (dodajmy do tego, że pewien odsetek tej wartości stanowi oprogramowanie zainstalowane nieoficjalnie). Liczba ta jest przykra tym bardziej, że w ostatnich tygodniach zaprezentowano kolejną wersję systemu, mianowicie Android 4.1 Jelly Bean.

Otwartość Androida to jak widać spory problem dla niego samego. Z drugiej strony jest to również jego ogromna zaleta w kontekście konkurencji. Dzięki takiemu podejściu Google, Androida można bardzo łatwo dostosować do własnych potrzeb. Możliwości które niesie ze sobą taki stan rzeczy, szeroko wykorzystują producenci, tworząc dedykowane oprogramowanie oraz specjalne nakładki. Jak niejednokrotnie podkreślałem, mi najbardziej do gustu przypadło oprogramowanie wykonane przez HTC.

Swojej szansy szukają również niezależni developerzy, którzy tworzą mniejsze lub większe oprogramowanie wpływające na wygląd, bądź też na zachowanie systemu. Do tej grupy należy zaliczyć niewątpliwie programistów odpowiedzialnych za tytułową aplikację LockMenu, którą dziś chciałbym Wam zaprezentować. Informacje o aplikacji otrzymałem od subskrybentów profilu na Facebooku.

Opis

Ciężko mi w tej chwili opisać jak wygląda standardowy ekran blokady Androida, bo widziałem już tyle jego wersji, że tak naprawdę nie wiem która jest ta właściwa. Z reguły jednak umożliwia on odblokowanie telefonu oraz szybkie przełączenie profilu. Tego rodzaju podejście ma swoje zalety, bo niewątpliwie łatwo i szybko można uruchomić jedną z tych funkcji. Z drugiej jednak strony, ekran blokady to sporo niewykorzystanej przestrzeni. Taka właśnie myśl musiała przyświecać autorom tytułowego LockMenu, którzy postanowili te miejsce jakoś zagospodarować.

LockMenu jest więc zatem swego rodzaju konfigurowalnym ekranem blokady, który umożliwia dodanie do 9 sliderów czyli poziomych, przesuwanych pasków wyzwalających określone funkcje.

Ciekawą atrakcją jest również dostęp do ustawień pod przyciskiem menu. Oprócz samej konfiguracji, będziemy mogli z tego poziomu szybko włączyć/wyłączyć WiFi, GPS, Bluetooth oraz Tryb samolotowy.

Bogato prezentuje się również sekcja ustawień. Oprócz naturalnej możliwości konfiguracji wszystkich 9 pasków, możemy również zadbać o wygląd zegara, zmienić skórkę, czy też skorygować ustawienia powiadomień, które obecnie w aplikacji są w fazie beta.

Podsumowanie

LockMenu to jedna z tych aplikacji, które mogą funkcjonować właściwie tylko na Androidzie. Program mocno integruje się z systemem zastępując jeden z jego ważnych elementów. Aplikację testowałem na telefonie HTC, który już domyślnie ma inny ekran blokady i zdarzały się momenty, w których najpierw na krótki moment pojawiał się standardowy ekran blokady producenta, by później zostać przykrytym tym skonfigurowanym w aplikacji. Nie wiem jak program zachowuje się na słuchawkach innych producentów, dlatego nie będę krytykować tego zachowania.

Inną rzeczą do której można się przyczepić są reklamy. W wersji darmowej mogą być bardzo nachalne. Zlikwidować można je poprzez zakup wersji płatnej , bądź wykorzystywanie zrootowanego systemu.

LockMenu to aplikacja przydatna, lecz taka która nie każdemu może przypaść do gustu. Jeśli denerwuje Was pusta przestrzeń na Waszym ekranie blokady, lub szukacie szybkiego sposobu na dostęp do określonych funkcji, wydaje mi się, że warto dać tej aplikacji szansę:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: LockMenu
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus