Artykuł

sxc.hu sxc.hu
sty 27 2014
0

Aplikacja tygodnia: MeteoWidget

Może to zabrzmi głupio, ale jednym z większych bajerów, które dostrzegłem po pierwszym włączeniu Androida, był widget pogodowy. Tak się akurat składa, że moją zieloną przygodę zacząłem od HTC Hero, w którym to po raz pierwszy pojawiła się właśnie nakładka HTC Sense, ze słynnym widgetem pogody-zegara z przeskakującymi karteczkami.

Dziś widgetów pogodowych mamy całą masę. Wiele z nich czerpało inspirację z konceptu HTC, ale pojawiło się również sporo nowatorskich projektów, które prezentowały ciekawe, często artystyczne wizje. Większość tych widgetów miała cechę wspólną - ich autorzy postawili na efektywną prezentację, nie do końca zwracając uwagę na samą treść, która się na nich pojawiła. MeteoWidget który mam dzisiaj Wam zamiar przedstawić, podszedł do tematu zgoła odmiennie.

Opis

Zacznijmy od tego, że określenie widget w nazwie, jest odrobinę obraźliwe dla tej aplikacji, ponieważ rzeczony widget jest tak naprawdę częścią pewnej, większej całości. Pracę z programem rozpoczynamy jednak właśnie od umieszczenia wspomnianej kontrolki (strasznie trudno znaleźć synonim słowa widget...) na jednym z pulpitów naszego zielonego przyjaciela. Możemy tutaj wybrać dwa tematy, które dodatkowo występują w dwóch różnych wariantach. Za pomocą suwaków możemy również zmienić poziom przezroczystości itp. Jednym słowem standard.

Sam widget prezentuje się całkiem ładnie i wydaje mi się, że niniejszą aplikację pod tym względem można zaliczyć do ścisłej czołówki. Prawdziwa magia kryje się jednak pod spodem. Widget jest tak naprawdę zaproszeniem do większej całości, napędzanej przez popularny w polskiej sieci portal meteo.pl, który wśród polskich internautów zyskał sympatię głównie dzięki wysokiej sprawdzalności prezentowanych prognoz. Sumarycznie jest to więc miła odmiana w kontekście do popularnego w innych miejscach AccuWeather (w praktyce nic nie mam do tej prognozy, bo sam z niej korzystam, ale czasami jednak zawodzi).

Wróćmy jednak do meritum, a to z kolei prezentuje się naprawdę smakowicie. Twórcy udostępnili nam istne bogactwo pogodowych informacji. Mamy tutaj wszelkiej maści, mapki, wykresy, analizy - wszystko z podziałem na kolejne dni i godziny. Wystarczy tylko przesunąć suwak. Pewną specyficzną cechą jest również dokładność podawanych temperatur. Pierwszy raz spotkałem się z aplikacją, która serwuje dane z dokładnością do przecinka.

Podsumowanie

Z powyższego opisu rysuje się nam całkiem solidna aplikacja i tak też jest w istocie. Mamy tutaj ładny widget oraz świetne, dokładne i bogate w dane źródło. Niestety istnieje jednak pewien minus, a jest nim interfejs aplikacji ukrytej pod widgetem. W moim odczuciu jest on odrobinę toporny i nie zawsze do końca przejrzysty. Wystarczy tylko spojrzeć na powyższe screeny, by uchwycić to co mam w tej chwili na myśli.

Oczywiście najważniejsze w tym przypadku są dane i sam widget, ale z drugiej strony oceniłem aplikację jako całość (stronię od recenzowania prostych widgetów), stąd też urwana jedna gwiazdka z mojej tygodniowej rekomendacji. Nie mniej jednak, produkcja naprawdę godna uwagi. Polecam!

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 2.1 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy S4 - Android 4.3
  • Język polski: Tak
  • Cena: darmowy
  • Google Play: MeteoWidget
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus