Artykuł

paź 10 2011
0

Aplikacja tygodnia: Minimalistic Text

W dzisiejszym wpisie z cyklu aplikacja tygodnia będzie trochę nietypowo, ponieważ zaprezentuję Wam aplikację, która przeznaczona jest do tworzenia własnych, spersonalizowanych widgetów tekstowych.

Minimalistic Text (bo to o nim właśnie dziś będzie mowa) sprawdza się w tym celu świetnie o czym przekonacie się, jeśli zechcecie kontynuować czytanie dalszej części wpisu;)

Opis

Minimalistic Text, to narzędzie które właściwie ciężko zakwalifikować do jakiejkolwiek kategorii. Najogólniej mówiąc, Minimalistic Text to generator spersonalizowanych widgetów tekstowych, w których zawrzeć możemy praktycznie wszystko, począwszy od aktualnej pogody, daty, aż do spersonalizowanych tekstów opartych o własne zmienne (te dostępne tylko w wersji donate - o tym napiszę więcej troszkę później).

W chwili obecnej, tak wygląda mój główny Androidowy pulpit:

Jak się być może domyślacie (albo i nie) widoczna na screenie 1 data oraz godzina, to właśnie efekty zastosowania widgetów Minimalistic Text. Widgety tworzone przez tą aplikacje, mogą zawierać trzy stylizacje tekstu:

  • Normalny
  • Akcentowany
  • Nieakcentowany

Elementy wyróżnione kolorem zielonym na screenie, to właśnie elementy akcentowane. Oczywiście każdą z wymienionych wyżej stylizacji można w pełni spersonalizować. Co ważne, każdy z tworzonych przez nas widgetów, może być utrzymany w zupełnie innej stylizacji, co w gruncie rzeczy prowadzi do nieskończonej liczy dostępnych wariantów.

Przejdźmy zatem do tworzenia widgetu. Widget dodajemy w sposób standardowy, tzn. przy wykorzystaniu narzędzi charakterystycznych dla danego launchera. Po wyświetleniu listy dostępnych widgetów, będziemy mogli wybrać jeden z rozmiarów, które przygotowali dla nas autorzy (liczba dostępnych opcji jest całkiem spora, jednak brakuje widgetów o większych rozmiarach - z reguły są to widgety o długości jednej kolumny/wiersza). Następnie, na ekranie pojawi się okno ustawień wskazanego widgetu (Na screenie 2, widać akurat wspomniane wcześniej style tekstu).

Nie ma w tym momencie, żadnych określonych reguł, który z elementów ma zostać skonfigurowany jako pierwszy. Osobiście, najpierw zaczynam od określenia stylu tekstu, z jakiego będę korzystać, a następnie określam docelową konfigurację napisu, który pojawi się na widgecie.

Konfigurację napisu, możemy zasadniczo zdefiniować na dwa sposoby:

  • Wykorzystać gotowe ustawienie
  • Stworzyć własną konfigurację

Osobiście, zdecydowanie polecam tą drugą opcję. Mój wybór związany jest z pewną wadą aplikacji (przynajmniej moim zdaniem jest to wada). W domyślnych konfiguracjach, poszczególne elementy nie są rozdzielane żadnymi separatorami, tworząc niejako spójny tekst, który czasem rozróżniony jest jedynie poprzez zastosowanie różnych styli dla poszczególnych elementów. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu. Spację, inny separator, czy też element tekstowy można uzyskać poprzez wstawienie pola statycznego (static field) na ekranie tworzenia własnej konfiguracji.

W tym samym miejscu, można również wybrać dowolny inny element, który ma być składnikiem określonego widgetu (nie ma przy tym żadnych ograniczeń). Np. fragment daty, godziny, prognozy pogody, informację systemową (np. poziom baterii), czy też wartość określoną przez zdefiniowaną przez nas zmienną.

Tak jak wspomniałem wcześniej, funkcjonalność obsługi dodatkowych zmiennych, wymaga zainstalowania płatnego dodatku Minimalistic Text donate. W tym momencie warto nadmienić, że zmienne Minimalistic Text, świetnie współpracują z opisywanym przeze mnie wcześniej Taskerem. Dlatego jeśli jesteś w posiadaniu tamtej aplikacji, to być może zainteresuje Cię również rozszerzona wersja dzisiaj opisywanej aplikacji.

Popularnym zastosowaniem tego tandemu, są widgety wyświetlające np. liczbę nieodebranych połączeń.

Po ustawieniu konfiguracji wyświetlanego tekstu, możemy zdefiniować również akcję/aplikacją wywoływaną po dotknięciu widgetu. Np. dla widgetu zegarka, może to być opcja uruchomienia aplikacji Zegar. Dla widgetu pogody, będzie to uruchomienie pogodynki itd.

Każdą zdefiniowaną przez nas konfigurację widgetu, możemy zapisać. Dzięki temu, będziemy w stanie szybko i prosto tworzyć podobne widgety w przyszłości, bądź przywracać istniejące ustawienia np. po reinstalacji systemu.

Dostęp do konfiguracji, wszystkich aktualnie wyświetlanych widgetów, możliwy jest po uruchomieniu aplikacji Minimalistic Text. Objawiać się będzie to mniej więcej podobnym widokiem jak na screenie 5.

Podsumowanie

Osobiście, jestem bardzo zadowolony z aplikacji Minimalistic Text, która pozytywnie odmieniła mój pulpit. Moje wrażenia były na tyle pozytywne, że postanowiłem docenić autora i zakupiłem wersję donate. Jedynym rażącym mankamentem, jest dziwna sytuacja z obsługą separatorów (a raczej brak takowej obsługi), o której wspominałem wcześniej w tekście. O ile w większości przypadków, idzie sobie z tym poradzić np. poprzez wykorzystanie pól statycznych, o tyle np. w przypadku informacji pogodowych problem jest właściwie nie do rozwiązania. Nie mniej jednak, warto przyjrzeć się samej aplikacji, choćby ze względu na fakt, że nic to nas nie kosztuje;)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa, dostępna wersja donate z funkcją obsługi zmiennych
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Market URL: Minimalistic Text
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.1 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus