Artykuł

sie 20 2012
0

Aplikacja tygodnia: moBILET

Smartfony które na rynku urządzeń mobilnych funkcjonują dopiero od kilku lat, miały niewyobrażalny wpływ na sferę deweloperską tego segmentu rynku. To właśnie dzięki nim, wielu programistów C++ (iOS), Javy (Android), czy ostatnio także .Net (Windows Phone) mogło zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest programowanie oraz projektowanie aplikacji pod kątem urządzeń przenośnych. Warto tu jednak dość wyraźnie zaznaczyć, że mobilne aplikacje istniały już wcześniej - głównie za sprawą MIDletów Javy, które umożliwiały tworzenie prostych gier oraz aplikacji na wszystkie urządzenia wspierające tą platformę.

Osobiście w pamięć zapadły mi dwie aplikacje, które zostały napisane w ten sposób - obie zostały powiązane z komunikacją miejską. Pierwszą z nich był Ginger. Prosta aplikacja, która umożliwiała sprawdzenie rozkładu komunikacji miejskiej w kilku dużych polskich miastach. Swego czasu było to naprawdę świetne rozwiązanie. Dziś aplikacja dostępna jest również w wersji na Androida.

Drugą ze wspomnianych aplikacji był moBILET, czyli aplikacja, która we współpracy z władzami lokalnymi poszczególnych miast, umożliwiała zakup biletów komunikacji miejskiej oraz obsługę stref parkowania. Obecnie program doczekał się również wersji mobilnej na Androida i to na nim właśnie chciałbym się dziś skupić.

Opis

moBILET to według mnie jeden z ciekawszych projektów związanych z komunikacją miejską, a zarazem jeden z projektów o których jest stosunkowo cicho w polskiej sieci, mimo dość długiego stażu całej usługi. W chwili obecnej moBILET funkcjonuje w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce umożliwiając szybki zakup biletu oraz obsługę strefy parkowania z poziomu komórki.

Aby korzystać z usługi, musimy najpierw założyć konto, które działa na zasadzie prepaid i które można doładować szybkimi przelewami PayU. Taki polski standard - żadnych kart kredytowych i generalnie rzec biorąc całkiem bezpieczne rozwiązanie (aczkolwiek wymaga pilnowania stanu konta). Konto powiązane jest z numerem telefonu.

Kiedy będziemy już posiadaczami aktywnego konta, możemy przystąpić do zabawy z aplikacją, w której będziemy musieli się oczywiście zalogować. Nie muszę również nadmieniać, że do poprawnej pracy wymagane jest aktywne połączenie internetowe - choćby celem weryfikacji aktualnego stanu konta;)

Na początku powinniśmy wybrać zakres usług z których chcemy korzystać oraz zdefiniować numer rejestracyjny naszego pojazdu (oczywiście jest to opcja niewymagana, w sytuacji gdy chcemy skorzystać tylko z opcji kupienia biletu komunikacji miejskiej). Tak jak wspomniałem wcześniej, w różnym zakresie w aplikacji obsługiwanych jest ponad 100 miejscowości. Jak widać w przypadku Poznania, z moBILETem możemy zarówno parkować jak też korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Jeśli dużo podróżujemy po kraju, wybrane usługi możemy przełączyć w dowolnym momencie. Z pewnością w obcym miejscu będzie łatwiej nam skorzystać z aplikacji, niż szukać kiosków/biletomatów z odpowiednimi biletami, czy parkomatów.

Kasowanie biletów komunikacji miejskiej odbywa się w stosunkowo prosty sposób. Najpierw musimy przebrnąć przez drzewo kategorii biletów, by następnie wybrać konkretny bilet...

... i skasować go.

Na całą operację będziemy mieć około pół minuty, o czym informuje licznik widoczny w prawym górnym rogu aplikacji. Ceny i rodzaje biletów uzależnione są oczywiście od polityki przewoźnika działającego w Waszym mieście.

Podobnie postępujemy w przypadku parkowania. Wybieramy odpowiednią strefę oraz określamy limit.

W kolejnym kroku możemy już rozpocząć parkowanie. Ogromną zaletą tego podejścia jest to, że opłata naliczana jest przy zakończeniu parkowania. Dzięki temu, płacimy dokładnie tyle, ile stoimy w obszarze strefy. W przypadku klasycznej metody, płacimy z góry za przewidywany czas parkowania, często w ten sposób można sporo przepłacić. Poza tym parkomaty (przynajmniej te poznańskie) nie wydają reszty.

Na zakończenie, mocno rozbudowany ekran ustawień, który pozwala nam choćby na aktualizacje informacji związanych z wykorzystywanymi usługami.

Podsumowanie

moBILET wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla osób podróżujących po mieście zarówno komunikacją miejską jak i prywatnymi samochodami. Program wydaje się być szczególnie kuszący dla osób przemieszczających się po Polsce, ponieważ dzięki jednej usłudze możemy sobie poradzić z komunikacją miejską oraz strefami parkowania w dużej liczbie miast w kraju. Oczywiście przed użyciem polecam zapoznać się z pomocą zawartą w menu aplikacji (w przypadku korzystania z funkcji parkowania, konieczne może być pobranie specjalnej winietki, którą możemy wydrukować na domowej drukarce). moBILET może nie powala szatą graficzną, ale dostępny jest za darmo, a w samych kosztach biletów, czy parkowania nie ma żadnych ukrytych opłat dodatkowych. Sporą zaletą aplikacji z pewnością jest również podejście typu prepaid, które w naszym kraju jest szczególnie popularne. Z drugiej jednak strony wymaga ono naszej ciągłej uwagi i wcześniejszego doładowania konta. Być może twórcy aplikacji mogliby rozważyć również wariant z wykorzystaniem karty kredytowej?

Nie mniej jednak polecam przetestować aplikacje osobiście - z tak dużą bazą miejscowości nie powinno to być trudne;)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Google Play: moBILET
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus