Artykuł

paź 01 2012
0

Aplikacja tygodnia: NapiDroid

Ekrany nowych smartfonów rosną w zastraszającym tempie i swoje koncepcje zaczynają już nawet zmieniać tacy twardziele jak designerzy Apple, którzy od 2007 roku kurczowo trzymali się swoich 3,5 cali. W dzisiejszych czasach taka wielkość ekranu powoli staje się rzadkością. Smartfony o wielkości 4,65 cala przestają już dziwić, a uznanie zaczynają zbierać swego rodzaju telefono-tabletowe hybrydy pokroju Samsung Galaxy Note. Można by zapytać głośno - dokąd my wszyscy zmierzamy z tymi ekranami?

Pogoń za kolejnymi calami ma jednak swoje plusy i otwiera przed smartfonami nowe możliwości. Powoli czymś normalnym staje się mobilna telewizja. Prężnie rozwijają się aplikacje VOD (tvp.pl, tvn player, ipla) oraz klasyczne odtwarzacze video. W tym świetle nie powinna zatem nikogo dziwić dzisiejsza tytułowa aplikacja NapiDroid, która wzbogaca nasze smartfony (i tablety) o funkcję pobierania napisów z ogromnej bazy NapiProjekt.

Opis

NapiProjekt to aplikacja, która dotychczas była dobrze znana tylko pośród użytkowników komputerów. Głównym zadaniem programu było oczywiście pobieranie napisów w języku polskim oraz angielskim. Oprócz w tego aplikacji mogliśmy sprawdzić parametry techniczne filmu oraz podejrzeć jego opis. Od jakiegoś czasu, podobne możliwości zyskali użytkownicy Androida.

Szata graficzna programu jest poprawna. Nie powala, ale też nie razi. W głównym menu znajdziemy cztery zasadnicze opcje (oprócz tego możemy wyświetlić ustawienia oraz obejrzeć informacje o aplikacji). Zdecydowanie najciekawszy i z pewnością najbardziej wykorzystywany moduł, to ten związany z funkcjonalnością pobierania napisów.

Jego działanie jest bardzo proste. Po uruchomieniu aplikacja skanuje naszą pamięć w poszukiwaniu filmów. Jeśli coś znajdzie, to wyświetli na liście wraz z okładką (o ile oczywiście informacje o wskazanej pozycji znajdują się w bazie NapiProjekt). Aby pobrać napisy wystarczy dotknąć wybrany element z listy. Warto również wspomnieć, że aby pobrać napisy nie trzeba włączać samej aplikacji. Wystarczy odnaleźć interesujący film w przestrzeni dyskowej urządzenia i wybrać z listy aplikacji do uruchomienia NapiDroid.

W menu kontekstowym dla dowolnego elementu, znajdziemy kilka interesujących opcji. Będziemy mogli tutaj m.in. sprawdzić dane techniczne filmu, przeczytać komentarze innych użytkowników, czy też dotrzeć do szerszych informacji na temat wskazanej pozycji.

Dostęp do szerszych informacji na temat filmów uzyskamy również po wejściu do sekcji O filmie.

W menu głównym znajdziemy również dostęp do kolejki pobierania, gdzie będziemy mogli znaleźć aktualnie pobierane listwy dialogowe. Ze względu na niewielki rozmiar plików, podejrzewam że rzadko znajdziemy tam jakieś pliki - nawet na łączu komórkowym;)

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze kilka słów o sekcji ustawień, ponieważ znajduje się tu kilka istotnych opcji. W tym miejscu możemy przede wszystkim ustawić język pobieranych napisów - polski lub angielski (ten drugi może się szczególnie przydać osobom, które chcą poprawić swoje zdolności językowe;). Warto również wspomnieć o formacie pobieranych napisów. Wiele odtwarzaczy na Androida radzi sobie tylko z napisami zapisanymi w formacie srt. NapiDroid umożliwia automatyczną konwersję do tego formatu (oraz wielu innych), co może być bardzo pomocne w wielu przypadkach.

Zarejestrowani użytkownicy NapiDroid mogą również w tym miejscu wprowadzić dane do logowania do swojego konta.

Podsumowanie

NapiDroid to pełnowartościowy klient NapiProjekt na Androida. Muszę przyznać że program dobrze robi swoją robotę i zawiera praktycznie te same funkcje, jakie znaleźć można w komputerowym pierwowzorze. Jeśli dodam do tego, że aplikacje można pobrać całkowicie za darmo z Google Play, to wydaje mi się, że nikogo z Was nie będę musiał już więcej zachęcać:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: NapiDroid
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: TrickDroid 2.0 - Android 4.0.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus