Artykuł

cze 18 2012
0

Aplikacja tygodnia: Osmos HD

Rynek multimediów oraz gier video, z dnia na dzień rozwija się coraz bardziej. Jeszcze w latach 90-siątych, głównym źródłem rozrywki w Polsce były po prostu pecety. W obecnym wieku, sytuacja zaczęła się zmieniać i również w naszym pięknym kraju nad Wisłą, a do słowa zaczynają coraz częściej dochodzić konsole. Abstrahując od różnych animozji pomiędzy użytkownikami poszczególnych platform, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat, warto zwrócić uwagę, że po cichu rośnie im solidny i dodajmy do tego mobilny konkurent. Mowa oczywiście o wszelakich urządzeniach przenośnych, począwszy od specjalnych konsol (np. głośna ostatnio PS Vita) poprzez smartfony i tablety, które obecnie powoli trafiają pod strzechy. Nowa grupa urządzeń, już w chwili obecnej zapewnia nam sporo rozgrywki i zabawy w czasie podróży, a dzięki dynamicznemu rozwojowi platform mobilnych, coraz częściej także po prostu w domu na kanapie...

Dziś chciałbym zaprezentować grę na smartfony i tablety z Androidem, której logika jest niezwykle prosta, ale naprawdę potrafi wciągnąć na długie godziny. Dzięki prostocie i szybkości pokonywania kolejnych etapów, potrafi ona wytworzyć tzw. syndrom jeszcze jednej tury.

Jeśli jeszcze nie znacie tytułowego Osmos HD, lub też znacie... ale po prostu chcielibyście przeczytać moją recenzję, to zapraszam dalej:)

Opis

Tytułowy Osmos HD, to z pozoru prosta gra zręcznościowa, jednak gwarantuje Wam, że potrafi zapełnić rozrywkę na długie godziny. Naszym głównym zadaniem w tej grze, jest zdobycie miana największego organizmu w galaktyce, a uczynić to możemy poprzez wchłanianie mniejszych organizmów. Oczywiście nasz organizm zbudowany z materii, również może zostać wchłonięty przez większą jednostkę. Ponadto musimy również uważać na grawitację, która często przyciąga nas w różne złe i niebezpieczne miejsca.

Rozgrywkę powinniśmy rozpocząć od wyboru trybu gry. Początkowo dostępna będzie tylko Odyseja, czyli swego rodzaju kampania, uporządkowana w tematyczne rozdziały. Różnych zadań / misji w całej grze jest bardzo dużo, a pokonanie kolejnych zajmuje z reguły od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy już osiągniemy pewien etap w Odyseji, możliwe będzie uruchomienie trybu Arcade, gdzie dostępne będą różne rodzaje rozgrywek, które udało nam się wcześniej odblokować w kampanii.

W tym właśnie momencie, warto zaznaczyć, że rozgrywka nie jest wcale tak prosta jak się wydaje i nie skupia się tylko na prostym powiększaniu naszego organizmu. Zadania są bardziej wyrafinowane. Dla przykładu, musimy dbać o nasz rozrost, kiedy wkoło krąży antymateria, z którą zetknięcie może być krytyczne dla naszego organizmu. Inny przykład, to konieczność przemieszania naszego organizmu pośród innych dużych, stłoczonych na ograniczonej przestrzeni. Są również zadania polegające na sabotażu innych organizmów.

Omawiając rozgrywkę warto wspomnieć o samym sterowaniu. Generalnie nasz organizm przemieszcza się po dotknięciu jego krawędzi. Akcja ta, powoduje wypuszczenie materii, która nas odpycha, ale tym samym powoduje zmniejszenie naszego organizmu. Im jest on mniejszy, tym szybciej się porusza. Na szczęście w grze istnieje specjalny suwak, który umożliwia spowolnienie/przyspieszenie rozgrywki, dzięki czemu mamy większe szanse na reakcje.

Istotnym elementem gry, który z pewnością również zwiększa radość z rozgrywki są osiągnięcia. Gracze kochają je zdobywać i takie właśnie możliwości udostępnia im również Osmos HD.

Na zakończenie, ekran ustawień.

Podsumowanie

Osmos HD, to gra która mnie osobiście bardzo przypadła do gustu. Sam kupiłem ją w promocji podczas akcji Because We May o której wspominałem na portalach społecznościowych. Dziś dostępna jest niestety w trochę wyższej cenie (na dzień pisania wpisu 10,63 zł), jednak wciąż jest to stosunkowo niska kwota, za wiele godzin porządnej rozgrywki. Istnieje również opcja instalacji wersji demo.

Odnośnie samej gry, to z początku odrobinę ciężko przywyknąć do sterowania naszym organizmem, choć w gruncie rzeczy sprowadza się ono do odpychania, jednak trzeba to robić z głową.

Warstwa wizualna i dźwiękowa, również prezentują wysoki poziom. Generalnie ciężko jest mi się do czegoś przyczepić, dlatego też zachęcam przynajmniej do przetestowania wersji demo:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: ok ~ 10,63 zł (cena na dzień wpisu)
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Wersja Androida uzależniona od urządzenia
  • Google Play: Osmos HD
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Primo-S 3.4 - Android 4.0.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus