Artykuł

maj 07 2012
0

Aplikacja tygodnia: Plan lekcji

Kiedy prawie 20 lat temu rozpoczynałem swoją naukę w szkole podstawowej, w świadomości społeczeństwa nie było czegoś takiego jak komputery, a o istnieniu takich urządzeń wiedzieli nieliczni. Wszystko więc co związane ze szkołą, zapisywało się w zeszytach, na kartkach, a książki papierowe trzymały się nadzwyczaj dobrze. Dziś życie ucznia wygląda zgoła inaczej. Do szkół coraz częściej zaglądają nowe technologie, choćby pod postacią tabletów, czytników, czy czegoś tak oczywistego jak notebook będący standardowym elementem większości gospodarstw domowych.

W obecnych czasach uczeń nie musi pamiętać nawet swojego planu, bo zrobi to za niego aplikacja - charakterystyczne małe karteczki z planem na poszczególne dni tygodnia, mogą powoli odejść w zapomnienie. W tym momencie właśnie zmierzamy do meritum tego wpisu, czyli prezentacji naprawdę dobrej aplikacji Plan lekcji stworzonej przez naszego rodaka Grzegorza Kozaka. Zapraszam do recenzji.

Opis

Plan lekcji to aplikacja, która w sklepie Google Play znajduje się już naprawdę długo i być może sporo osób czytających ten tekst, dobrze ją zna. Sam widziałem ją i czytałem o niej wielokrotnie, jednak jak się już nie jest uczniem, a od prawie dwóch lat również i studentem to jakoś mi się do niej szczególnie nie spieszyło;) Ze względu na spektrum czytelników postanowiłem jednak do niej zajrzeć.

Po pierwszym uruchomieniu, konieczna będzie wstępna konfiguracja aplikacji. Musimy przede wszystkim określić dni tygodnia w jakich mamy zajęcia. Choć z pozoru brzmi to nieco abstrakcyjnie, to osobiście bardzo liczyłem na te funkcję. Dzięki temu aplikacja będzie przydatna zarówno dla uczniów jak i studentów - w tym studentów niestacjonarnych.

Kiedy ogarniemy wstępne ustawienia, będziemy mogli rozpocząć zabawę z układaniem planu. Nowe zajęcia dodajemy za pomocą charakterystycznego przycisku Dodaje zajęcie na karcie interesującego nas dnia.

Na ekranie dodawania można znaleźć od razu wiele elementów charakterystycznych dla planów zajęć dla studentów - okienka, rodzaje zajęć itp. Bardzo fajną funkcją jest również możliwość definiowania zajęć, które będą występować w tygodniach nieparzystych/parzystych. Z tej funkcjonalności również z pewnością najbardziej ucieszą się studenci, którzy często posiadają wymienne zajęcia w różnych tygodniach o tych samych porach.

Mimo wszystkich swoich udogodnień aplikacja nie zawsze się sprawdzi. Osobiście gdy byłem na niestacjonarnych studiach II stopnia, miałem różny układ zajęć podczas każdego zjazdu. Z obecnymi funkcjonalnościami, musiałbym zmieniać plan zajęć przed każdym zjazdem, co jest nie do końca komfortowym rozwiązaniem.

Brakuje mi również opcji tworzenia profili. Co ma zrobić osoba w sytuacji, gdy np. studiuje na dwóch uczelniach jednocześnie?

Jeśli już krytykuję, to być może warto byłoby się zastanowić nad wydzieleniem semestrów oraz przedmiotów, które później moglibyśmy wybierać z listy dla danego semestru i decydować czy dla danego przedmiotu będą teraz wykłady, ćwiczenia, a może laboratoria. W chwili obecnej aplikacja podpowiada nazwę przedmiotu, po jednorazowym jego użyciu.

Wróćmy jednak do funkcjonalności, które już są w aplikacji. Skończyliśmy na układaniu zajęć. Dla każdego dodanego na liście przedmiotu, możemy dodać informacje dodatkowe:

  • Wydarzenia - np. kartkówki, sprawdziany, egzaminy według określonych dat
  • Notatki
  • Oceny

Każdą z tych informacji można później podejrzeć analizując szczegóły wybranego przedmiotu, bądź też bardziej globalnie wybierając opcje z menu głównego aplikacji (screeny 3, 4).

Bardzo fajną opcją jest również możliwość podejrzenia rozkładu zajęć w skali tygodnia. W przypadku uruchomienia tej opcji, aplikacja przełączy się na chwilę na widok horyzontalny. Łatwiej w ten sposób objąć widok całego tygodnia.

Z menu aplikacji można określić również rozkłady godzin, które przyspieszają wybór czasu podczas dodawania nowych zajęć do planu [dzięki Jędruś]

Kolejna opcja aplikacji jest już znacznie bardziej przydatna, ponieważ umożliwia import/eksport planu zajęć do formatu CSV. Przy braku profili, może to być pewien sposób na zapanowanie nad większą ilością planów.

Na osobny akapit zasługuje kwestia widgetów. Ten miły dodatek, wciąż stosunkowo rzadko pojawia się w androidowych aplikacjach, dlatego warto wspomnieć, że Plan lekcji posiada trzy różne widgety: 4x2, 4x3, 4x4, które wyglądają całkiem atrakcyjnie (patrz screen 8).

Na koniec zgodnie z tradycją ekran ustawień, a raczej jego menu główne bo w przypadku tej aplikacji ta sekcja jest niezwykle rozbudowana.

Podsumowanie

Ciężko jednoznacznie ocenić Plan lekcji - wszystko zależy niejako od punktu siedzenia. Z punktu widzenia ucznia, aplikacja ma właściwie wszystko co potrzeba. Z punktu widzenia studentów, których plany zajęć mogą być naprawdę zdrowo zagmatwane, to generalnie rzec biorąc też jest nieźle, ponieważ większość standardowych przypadków została rozwiązana, a komplikacje pojawiają się w sytuacji, jeśli ktoś przy okazji każdego zjazdu ma np. inny rozkład zajęć.

Trudno jednak wybaczyć brak opcji tworzenia profili aplikacji. Wydaje mi się jednak, że wprowadzenie tego rozwiązania nie powinno być przesadnie skomplikowane. Być może autor pokusi się o coś takiego?

Na osobny akapit zasługuje również szata graficzna. Autor skorzystał raczej ze standardowych kontrolek i nie wprowadził w tej gestii jakiś wyszukanych rozwiązań, można to wszystko zrozumieć (sam jestem raczej kiepskim grafikiem), ale do gustu nie przypadły mi niektóre ekrany dialogowe - szczególnie te, w których wprowadzamy nasze dane. Sprawiają wrażenie chaotycznych, niepoukładanych.

Generalnie jednak, aplikacja w większości przypadków spełnia swoje zadanie, oferując przy tym również kilka ciekawych opcji dodatkowych (oceny, notatki, wydarzenia itp.). Do tego program przemawia do nas w polskim języku, jest za darmo i pozbawiony jest reklam - więc osobiście wydaje mi się, że warto dać mu szansę o czym świadczy również liczba pozytywnych recenzji w Google Play.

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play URL: Plan lekcji
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Primo-S 3.4 - Android 4.0.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 13.05.2012, 20:33.

Komentarze

blog comments powered by Disqus