Artykuł

paź 17 2011
0

Aplikacja tygodnia: Read It Later

Read It Later, to jedna z wielu aplikacji, która swoją popularność zawdzięcza popularnym chmurom. Idea działania tej usługi/aplikacji jest prosta. Tworzymy konto w serwisie, do którego następnie za pomocą wszelakiej maści skryptów, aplikacji oraz rozszerzeń przeglądarek zapisujemy artykuły.

Artykuły zapisane przez Read It Later, dostępne są w specjalnej postaci, w której widzimy tylko treść danej publikacji oraz ewentualnie towarzyszące jej obrazy. Oczywiście w łatwy sposób (jedynym kliknięciem myszy) możemy odczytać oryginalną wersję wybranego artykułu.

Dopełnieniem wersji przeglądarkowej, są aplikacje mobilne, w tym ta przeznaczona na Androida. I to właśnie jej, dedykowany jest dzisiejszy wpis, z cyklu Aplikacja tygodnia.

Opis

Read It Later w wersji mobilnej również wymaga posiadania konta, z którym będziemy mogli synchronizować nasze artykuły. Synchronizacja jest obustronna, co oznacza że wszelkie artykuły, które odznaczymy jako przeczytane na naszym telefonie, automatycznie zostaną odznaczone na naszym koncie - i odwrotnie.

Read It Later bardzo dobrze integruje się z systemem. Świetnym posunięciem jest dodanie wpisów aplikacji do listy udostępnij, która można spotkać w wielu innych Androidowych programach korzystających z internetu - w tym oczywiście w przeglądarkach internetowych oraz czytnikach RSS (np. Feedly, który jest do tego w pełni zintegrowany z Read It Later). Dzięki temu, za pomocą kilku tapnięć, możemy przypisać dowolny artykuł do naszego konta.

Po uruchomieniu oraz skonfigurowaniu aplikacji, możemy od razu przenieść się do listy artykułów przeznaczonych do przeczytania.

Tak jak wspomniałem wcześniej, każdy artykuł możemy przejść w postaci przygotowanej przez Read It Later, bądź też oryginalnej. Pierwsza z opcji, nie wymaga połączenia internetowego w związku z czym, świetnie się sprawdza do czytania offline (np. gdy jesteśmy w podróży, a posiadany przez nas transfer jest niewystarczający).

Ciekawym dodatkiem do aplikacji, jest też mini przewodnik, który pokazuje w jaki sposób możemy dodawać artykuły do naszego konta. Jak widać na załączonym obrazku, możliwości jest całkiem sporo - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:)

Na ostatnim screenie - standardowo zestaw ustawień.

Podsumowanie

Ostatnimi czasy pojawiło się wiele tego typu aplikacji, ale to właśnie Read It Later jest jednym z większych hitów na Androida (cześć osób uważa go za Androidowy odpowiednik popularnego Instapaper z iOS). Osobiście z aplikacji korzystam już dłuższy czas, a do tego świetnie sprawdza się w połączeniu z Feedly, który również już wcześniej opisywałem. Jednak przez moją sklerozę, zapomniałem opisać aplikację wcześniej, przypomniał mi dopiero o tym, jeden z czytelników na Facebooku - którego w tym momencie pozdrawiam;)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa, dostępna wersja pro - cena 9,31 (na dzień pisania wpisu)
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Market URL: Read It Later Free, Read It Later Pro
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.2 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus