Artykuł

lip 23 2012
0

Aplikacja tygodnia: Relacje Z Czuba i na żywo

Ledwo co opadł kurz, po historycznym turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej zorganizowanym przez Polskę oraz Ukrainę, a już w tym tygodniu zaczyna się kolejne wielkie wydarzenie sportowe na świecie, czyli oczywiście Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Pierwotnie w dzisiejszym wpisie miałem zamiar opisać oficjalną aplikację przygotowaną na to wydarzenie, jednak po pewnym okresie testowania kompletnie się do niej zniechęciłem... Zamiast niej, pojawi się jednak coś sportowego i w sumie w pewnym sensie również powiązanego z nadchodzącymi igrzyskami.

Tytułowe Relacje Z Czuba i na żywo to mobilna wersja popularnych relacji sportowych, które powinniście dobrze znać z portalu Agory. Tematyka relacji uzależniona jest od aktualnych wydarzeń sportowych na świecie (z przewagą piłki nożnej) i z pewnością nie ominie również sportów prezentowanych na nadchodzących igrzyskach. Zapraszam zatem na recenzję:)

Opis

Skoro już Was skusiłem na klika, to całokształt aplikacji mógłbym określić jednym słowem - poprawna:). Oczywiście na tym nie poprzestanę, ale z góry mogę Was zapewnić, że niniejszy program nie jest jakimś arcydziełem - zważywszy, że za jego stworzeniem stoi tak duży gracz jakim niewątpliwie jest Agora.

Pierwszy zawód, może pojawić się już przy uruchomieniu. Jeśli będziemy offline, to aplikacja będzie w kółko próbować się połączyć ze swoim serwerem. U mnie nie zadziałała nawet strzałka wstecz w telefonie - pomógł jedynie domek. Można było to inaczej rozwiązać - choćby pytaniem czy chcemy ponowić, czy też wyjść z programu. Można było również stworzyć tryb offline, dla relacji które już wcześniej odtworzyliśmy. No właśnie można było, ale tak się niestety nie stało.

Szata graficzna oraz elementy interfejsu, zbliżone są do tego co można znaleźć na stronie WWW. Nie wygląda to jakoś super pięknie ale jest poprawnie (kolejny raz słowo klucz dla dzisiejszego tekstu). Głównym elementem aplikacji jest lista relacji z wydarzeń sportowych, które już się odbyły/odbywają, bądź też odbędą się w najbliższych godzinach/dniach. W przypadku planowanych zdarzeń, możemy dodać przypomnienie - wystarczy dotknąć interesujące nas wydarzenie. Nie wiem w jaki sposób działa przypomnienie (na pewno nie poprzez integrację z systemowym kalendarzem...), ale jak już raz świadomie (bądź też nie) dodamy przypomnienie, to już go sami nie usuniemy. Nie ma takiej technicznej możliwości...

Układ poszczególnych relacji uzależniony jest od aktualnej dyscypliny, jednak generalnie powiela się pewien schemat. U góry widoczny jest aktualny rezultat oraz zawodnicy/drużyny biorące udział w wydarzeniu.

W przypadku np. drużyn piłkarskich możliwe jest podejrzenie składów - wystarczy skorzystać ze strzałek widocznych obok wyniku. Całkiem fajne rozwiązanie, jednak aż prosi się o wykorzystanie gestów.

Niektóre z relacji okraszone są dodatkowymi obrazkami. Każde z wydarzeń umieszczonych w relacji możemy łatwo udostępnić za pomocą standardowej funkcji udostępnienia w Androidzie, tak więc łatwo możemy się podzielić z naszymi znajomymi golem ulubionej drużyny.

Ważne wydarzenia (np. bramki) wyróżnione są widocznym czerwonym kolorem. Dzięki temu niewątpliwie łatwiej czyta się relację. Generalnie w tym przypadku jest w miarę przystępnie.

Ponieważ nie ma żadnego ekranu ustawień (a przydałby się, choćby do konfiguracji częstotliwości odświeżania relacji), po pastwię się trochę nad informacjami o programie, które niechybnie wskazują na już dawno pogrzebany Android Market. Może się czepiam, może jest to detal, ale niestety takich detali w aplikacji jest całe multum, które tak jak już pisałem wcześniej, ciężko wybaczyć takiemu gigantowi, który podpisuje się pod aplikacją.

Podsumowanie

Mimo że trochę ponarzekałem w obrębie całego wpisu, to muszę przyznać, że przynajmniej w sposób podstawowy aplikacja spełnia swoje zadanie. Rażą błędy i niedociągnięcia, które przy projekcie tego typu nie powinny mieć miejsca (chyba że to ja mam po prostu gorszy dzień i dziś narzekam), razi również przeciętny interfejs. Nie mniej jednak w podróży może być to fajny sposób na przeczytanie szerszej, często luźno prowadzonej relacji z interesującego nas wydarzenia, szczególnie jeśli poszukujemy czegoś więcej, niż klasyczny livescore.

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
  • Google Play: Relacje Z Czuba i na żywo
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus