Artykuł

lip 04 2011
0

Aplikacja tygodnia: Rozkład PKP

W szóstej części Ciekawych i użytecznych aplikacji na Androida, opisywałem aplikację Rozkład PKP. Dzisiejsza aplikacja to nowy twór, stworzony przez zupełnie innego autora (autor poprzedniej aplikacji, również dołączył do niniejszego projektu, w późniejszym czasie). Nowa aplikacja, przynosi dużo ciekawych funkcjonalności, a przede wszystkim aktualny rozkład pobierany bezpośrednio z HAFASa, używanego przez PKP.

Opis

Aplikacja Rozkład PKP, oferuje stosunkowo prostą, aczkolwiek niezwykle ważną dla pasażerów kolei funkcjonalność, czyli dostarcza aktualny rozkład.

Po uruchomieniu aplikacji, od razu zostaniemy przeniesieni na zakładkę Połączenia, która umożliwia wybór miejsca, w którym nasza podróż się rozpocznie oraz zakończy. Dostępna jest oczywiście możliwość pobrania aktualnej lokalizacji, a w trakcie wpisywania nazw miejscowości, pojawiają się podpowiedzi, co w znaczący sposób usprawnia pracę z tą aplikacją na dotykowym ekranie. Oprócz tego, możemy wybrać oczywiście datę, czas (domyślnie aktualny), rodzaje środków transportu (np. w Warszawie będziemy mogli poznać dodatkowo rozkład metra) oraz rodzaj połączenia.

Po zatwierdzeniu wszystkich danych, pojawi się lista połączeń. Każde z połączeń, będzie zawierać informację o godzinie odjazdu oraz przyjazdu. Jeśli pociąg wyposażony jest w moduł GPS (raczej rzadko uświadczymy tego np. w przypadku Przewozach Regionalnych), to przy połączeniu mogą pojawić się minuty opóźnienia (na screenie 2, tylko jeden pociąg wyposażony jest w GPS, jak widać jest nawet bez opóźnień). Oprócz tego, dowiemy się również jaki to typ pociągu oraz będziemy mogli wyświetlić wcześniejsze oraz późniejsze połączenia.

Każde z połączeń możemy kliknąć, a po kliknięciu pojawią się wszystkie stacje, wraz z czasami przejazdów oraz zostanie oznaczony nasz konkretny fragment trasy.

Każde z wyszukiwanych przez nas połączeń, możemy zapamiętać (możemy zapamiętywać połączenia dla wybranej godziny, bądź po prostu samo połączenie). Później, odnajdziemy je na pierwszej zakładce. Aplikacja pozwala na zmianę domyślnej karty, dzięki czemu pracę z aplikacją będziemy mogli rozpoczynać np. od zakładki zapamiętane, by jeszcze szybciej wyznaczyć aktualne połączenia.

Ostatnia zakładka to Rozkłady, umożliwia ona wyświetlenie wszystkie pojazdów/pociągów, które wyjeżdżają z określonej lokalizacji począwszy od wyznaczonej daty.

Wyświetlone wyniki wyszukiwania, prezentują się mniej więcej tak jak na screenie 6.

Podsumowanie

Autor cały czas rozwija aplikację, a same aktualizacje wychodzą bardzo często i jak na około 1.5 miesięczną historię rozwoju programu, to należy bardzo pochwalić autora za wykonaną pracę, tym bardziej, że aplikacja jest darmowa i nie posiada reklam. Polecam wszystkim podróżnym:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Market URL: Rozkład PKP

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:26.

Komentarze

blog comments powered by Disqus