Artykuł

paź 31 2011
0

Aplikacja tygodnia: Scrobble FM beta

Tematyka aplikacji umożliwiających słuchanie rozgłośni radiowych pojawiała się już niejednokrotnie na łamach Alt Control Delete. Dla przykładu, w siódmej części ciekawych i użytecznych aplikacji na Androida opisywałem aplikację udostępnioną dla obsługi wszystkich kanałów radia Polska Stacja. W międzyczasie, informowałem o powstaniu kolejnych aplikacji (m.in. Radio Zet, Miasto muzyki, Fabryka muzy itp.) na Facebookowym fanpage'u.

Dziś chciałbym opisać kolejną, świetnie rokującą, polską aplikację umożliwiającą odsłuchiwanie strumieni radiowych. Tą aplikacją, jest tytułowy Scrobble FM - na razie jeszcze w wersji beta.

Opis

Scrobble FM beta, to aplikacja która umożliwia słuchanie ponad stu polskich rozgłośni radiowych. Znaleźć można tutaj wszystkie popularne rozgłośnie radiowe (poza rozgłośniami z grupy Time S.A. - m.in. Eska, Eska Rock itp. - o tym dlaczego ich nie ma, możecie przeczytać w poście na blogu autora).

Poszczególne rozgłośnie zostały pogrupowane w grupy np. RMF FM, Polska Stacja, Radio ZET itp.

Po wybraniu określonej grupy, pojawia się szczegółowa lista wszystkich rozgłośni, które zostały w niej umieszczone. Np. dla listy RMF FM, oprócz samego RMF FM będzie to również kilkadziesiąt rozgłośni tematycznych. Po dotknięciu nazwy wybranego radia, po krótkiej chwili powinno rozpocząć się odtwarzanie. Oczywiście aby posłuchać dowolnego radia, konieczne jest aktywne połączenie internetowe, o czym należy pamiętać, szczególnie przy uruchamianiu aplikacji z włączonym internetem z GSM.

Po rozpoczęciu odtwarzania, na głównym ekranie aplikacji pojawią się informacje na temat aktualnie odsłuchiwanego utworu (artysta, tytuł, okładka płyty). Miłym dodatkiem w tym momencie, jest możliwość udostępnienia informacji na temat aktualnie odsłuchiwanego utworu na Facebooku (musimy najpierw udzielić uprawnień aplikacji - wszystko można zrobić z poziomu Scrobble FM).

Po uruchomieniu aplikacji i ustawieniu naszego radia, możemy zając się innymi czynnościami. Scrobble FM, będzie działać w tle, a dostęp do aplikacji będziemy mogli uzyskać po kliknięciu na ikonę w pasku notyfikacji.

Standardowo, jak już to zwykle bywa w cyklu aplikacja tygodnia nie mogło obyć się bez zrzutu ekranu z okna ustawień. Na pierwszy rzut oka, widać że liczba opcji konfiguracyjnych jest delikatnie mówiąc skromna. W tym momencie, dowiadujemy się jednak o możliwości scrobblowania piosenek do Last.FM - wystarczy podać login i hasło do usługi. Należy być tutaj jednak bardzo uważnym, ponieważ aplikacja nie poinformuje nas w żaden sposób jeśli dane logowania są błędne - po prostu nie będzie nic zapisywać na naszym koncie Last.FM.

Podsumowanie

Scrobble FM, jak na aplikację w wersji beta prezentuje się całkiem obiecująco. Olbrzymią przewagą tej aplikacji, na tle konkurencji jest przede wszystkim liczba obsługiwanych stacji. Poza tym, Scrobble FM wyróżnia się pozytywnie możliwością scrobblowania do Last.FM, opcją udostępniania do Facebooka oraz całkiem przystępnym designem.

Oprócz zalet, znalazłbym również kilka wad, m.in.:

  • Błąd typu Force-close przy wyłączeniu połączenia internetowego w trakcie pracy aplikacji
  • Brak informacji o poprawności autoryzacji Last.FM
  • Przechodzenie aplikacji do pracy w tle, przy użyciu przycisku wstecz na ekranie wyboru rozgłośni radiowej - wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby w tym momencie przeniesienie użytkownika do głównego ekranu, prezentującego aktualnie odtwarzaną stację

Oczywiście aplikacja jest w wersji beta i można wybaczyć pewne niedociągnięcia - poza tym zabawa z Scrobble FM, to czysta przyjemność:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
  • Market URL: Scrobble FM beta
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2011, 23:29.

Komentarze

blog comments powered by Disqus