Artykuł

paź 29 2012
0

Aplikacja tygodnia: SeriesGuide Show Manager

Telewizja to jedno z ważniejszych mediów dostępnych na przestrzeni ostatnich lat, które przez długi czas swoją pozycję współdzieliło z prasą oraz radiem. Dziś każdy z tych środków przekazu stracił pewien udział rynku na rzecz Internetu. Choć dotychczas telewizja oberwała najmniej, to wkrótce może się to zmienić - głównie dzięki rosnącej popularności niezależnych kanałów na YouTube oraz zwiększającego się udziału usług VOD. Niezależnie od panujących tendencji, koncerny medialne wciąż dokonują sporych inwestycji w telewizję, jednocześnie dostrzegając również nowe rynki zbytu.

Jednym z jaśniejszych punktów tego segmentu, od zawsze były seriale. Ponieważ z polskimi produkcjami bywa różnie, to coraz szersze grono ludzi interesuje się tym co się dzieje na zachodzie - zwłaszcza za oceanem, gdzie co roku swoje premiery ma kilkanaście - kilkadziesiąt nowych pozycji. Jeśli należysz do tej grupy osób, to z pewnością powinieneś/aś przyjrzeć się dzisiejszej aplikacji, która jest swego rodzaju kompendium dla entuzjastów seriali.

Opis

Już na samym początku, aplikacja przywita nas prostym, choć przyjemnym interfejsem wyraźnie bazującym na HOLO. Sam program dostępny jest w języku polskim (za co duży plus należy się autorom). Gorzej jest jednak z samymi treściami dostępnymi w aplikacji, które co prawda dostępne są w kilku językach, jednak nie ma wśród nich polskiego.

Na głównej stronie możemy dokonać jeszcze połączenia z serwisem trakt.tv, który jest popularną zagranicą społecznościówką skupiającą fanów wszelkiej maści seriali.

Właściwą zabawę z aplikacją powinniśmy jednak rozpocząć od dodania przynajmniej kilku ulubionych pozycji. Aplikacja sama proponuje różne seriale, które w chwili obecnej zostały zaliczone do kategorii trendy. Możemy również skorzystać z wyszukiwarki.

Po dodaniu kilku pozycji, ekran główny zmieni się w listę naszych seriali, gdzie wyświetlone będą informacje o dacie emisji najbliższego (nieobejrzanego) odcinka (w aplikacji możemy zaznaczać, który odcinek został przez nas obejrzany). Warto również wspomnieć, że na ekranie głównym możemy wyświetlać różne listy seriali, które sami możemy definiować w aplikacji.

Po dodaniu serialu do listy otrzymamy również możliwość obejrzenia jego szerszego opisu (trochę dziwne, że nie można się w ten sposób zapoznać z serialem przed ewentualnym dodaniem) oraz uzyskamy dostęp m.in. do funkcji społecznościowych.

Każdy z odcinków serialu, będziemy mogli dodać do naszego kalendarza Google. Trochę szkoda, że autorzy nie pomyśleli o szerszej integracji - np. możliwości automatycznego dodawania całego sezonu serialu. Ręczne dodawanie poszczególnych odcinków może być strasznie irytujące. Na szczęście istnieją inne rozwiązania tego problemu, o czym szerzej pisałem już kiedyś tutaj.

Imponująco prezentuje się sekcja ustawień, w której mnogość opcji wymusiła ich podział na trzy różne bloki.

Miłym dodatkiem będzie również widget, na którym wyświetlone będą najbliższe oglądane przez nas seriale, co przynajmniej częściowo może wynagrodzić falstart z kalendarzem.

Podsumowanie

Z dzisiejszej aplikacji najpewniej zadowoleni będą Amerykanie, jednak podejrzewam, że również w naszym kraju znajdzie się spore grono potencjalnych odbiorców. Miłym akcentem jest w tym przypadku polski język interfejsu, o czym wspominałem już na samym początku wpisu. Program znakomicie sprawdza się jako kompendium seriali. Możemy tutaj przeglądać opisy setek różnych pozycji oraz przyglądać się poszczególnym odcinkom. Ważnym aspektem jest również społecznościowy charakter programu.

Mi osobiście aplikacja bardzo przypadła do gustu, choć z pewnością dodałbym jeszcze tutaj kilka funkcji - np. wspomniany wcześniej kalendarz dla całych sezonów, czy choćby możliwość podejrzenia seriali o zbliżonych do aktualnie oglądanych charakterze. Mimo wszystko sam pomysł i realizacja na pewno zasługują na pochwałę.

Jeśli jesteś fanem/fanką seriali, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci ten program - tym bardziej, że jest dostępny za darmo:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Interfejs, treść po angielsku
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: SeriesGuide Show Manager
  • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.0.4

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus