Artykuł

lip 16 2012
0

Aplikacja tygodnia: Skyscanner

Jeszcze kilkanaście lat temu, latanie czy to zagranicę, czy też po kraju dla wielu z nas było czymś nieznanym i raczej trudno osiągalnym. Powody tej sytuacji były głównie dwa. Pierwszy z nich to oczywiście ogromne koszty, które podyktowane były przede wszystkim monopolem naszego głównego krajowego przewoźnika, czyli Polskich linii lotniczych LOT. Druga kwestia wiązała się z kiepską dostępnością lotów na poszczególnych krajowych lotniskach.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dzięki otwarciu rynku na różnych mniejszych i większych (a przede wszystkim tańszych niż LOT) przewoźników, wzrosła konkurencyjność oraz dostępność lotów, a tym samym zmalały ceny. Niebagatelny wpływ miała również rozbudowa portów lotniczych, którą mogliśmy obserwować w ostatnim czasie w kilku największych miastach w kraju. Wszystko to doprowadziło do wzrostu świadomości Polaków z korzyści jakie może przynieść lotniczy transport pasażerski, a także wymiernie zwiększyło konkurencyjność tego sposobu przemieszczania.

Z fali lotniczego boomu skorzystało oczywiście IT, w którym powstało wiele różnych usług i produktów powiązanych z lotnictwem. Do tego grona, można niewątpliwie zaliczyć mobilną aplikację znanego portalu Skyscanner, którą chciałbym Wam dziś właśnie zaprezentować.

Opis

Idea serwisu Skyscanner oraz samej aplikacji mobilnej jest prosta - szybko znaleźć dogodne i tanie połączenie pomiędzy wskazanymi lokalizacjami. Samą usługę klasyfikuje się jako porównywarkę lotów.

Już po pierwszym uruchomieniu aplikacji, od razu zostaniemy skierowani do ekranu wyszukiwania. Autorzy programu stawiają na szybkość i wydaje mi się, że właśnie ten produkt, który towarzyszy nam w podróży i pozwala wyszukiwać połączenia lotnicze jest kwintesencją mobilności. Żeby uzyskać jakieś konkretne informacje na temat lotów, trzeba przynajmniej wskazać miejsce wylotu (aplikacja automatycznie wykrywa pobliskie lotnisko na podstawie geolokalizacji). Resztę opcji możemy pozostawić z wartościami domyślnymi, choć w praktyce raczej będziemy chcieli wskazać konkretną lokalizację docelową oraz datę. Warto również zastanowić się nad podróżą bez przesiadek oraz odznaczyć powrót w sytuacji gdy go nie planujemy, lub będziemy wracać innym środkiem transportu.

Kiedy zdefiniujemy już kryteria, będziemy mogli podejrzeć konkretne wyniki oraz wykres. Zacznijmy od tego drugiego. Na wykresie widoczne będą konkretne połączenia lotnicze ukazane w czasie. Warto pamiętać, że ceny lotów bywają nieregularne i często opłaca się kupować bilety ze sporym wyprzedzeniem. Niestety w tym przypadku spontaniczność jest w cenie...

Oprócz samego wykresu, możemy podejrzeć wyniki dla konkretnej, wskazanej daty. W moim przypadku widać akurat tylko jedno, dodajmy do tego dość drogie połączenie.

W przypadku gdy pożądanych rezultatów będzie więcej (z pewnością dla szerszych kryteriów wyszukiwania), przydatne mogą się okazać filtry, które pozwalają m.in. na określenie interesujących linii lotniczych, pór dnia, czy też wybór tylko połączeń bezpośrednich.

Oprócz filtrów, możemy zmienić również kryteria sortowania, by uporządkować loty choćby w kolejności od tych, które rozpoczną się w najbliższym czasie, lub trwają najkrócej.

Ciekawie prezentuje się również ekran samego lotu. Oprócz możliwość podejrzenia szczegółów, znajdziemy tutaj przede wszystkim opcje rezerwacji telefonicznej oraz internetowej. Przydatna będzie również zakładka inne możliwości rezerwacji, w której zrobić można dokładnie to co mówi nazwa tej sekcji:)

Na koniec warto jeszcze rzucić okiem na opcje konfiguracyjne. Aplikacja powinna sama wykryć nasze ustawienia regionalne, gdyby jednak tak się nie stało, to możemy tu zmienić przede wszystkim naszą walutę, a także domyślną jednostkę długości.

Podsumowanie

Ciężko mi się do czegoś przyczepić w przypadku tej aplikacji. Program wydaje się być wykonany w sposób solidny, cieszy oko ładnym i przejrzystym interfejsem, a na dodatek przemawia do nas w naszym ojczystym języku. Nie jestem ekspertem od lotnictwa, ba jeszcze w nie przeżyłem nawet mojego lotniczego pierwszego razu (wszystko przede mną:)), więc być może umknął mi jakiś detal godny uwagi. Z drugiej jednak strony, patrząc na ilość pobrań oraz wysokość ocen w Google Play, trzeba powiedzieć że nie jestem osamotniony w moim pozytywnym nastawieniu do aplikacji, dlatego też z czystym sumieniem mogę ją Wam dziś polecić:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Google Play: Skyscanner
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution 6.3.3 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus