Artykuł

maj 28 2012
0

Aplikacja tygodnia: Solid Explorer

Tydzień temu opisywałem mobilną wersję Total Commandera. Zgodnie z obietnicą, miałem dziś zaprezentować konkurencyjną aplikację, która bez problemu dorównuje TC, a w wielu aspektach go nawet przewyższa. Tak też więc czynię i bez zbędnego przedłużania przedstawiam Wam aplikację Solid Explorer. Program z polskim akcentem (jego autorem jest Polak - Krzysztof Głodowski), świetnym interfejsem oraz dużą liczbą funkcji. Zainteresowani? Chcecie wiedzieć więcej? Czytajcie dalej:)

Opis

Nie bez powodu już na wstępie wspomniałem o Total Commanderze, ponieważ aplikacje mają wiele podobieństw do siebie. Zacznijmy od tego, że w obu przypadkach mamy do czynienia z układem dwu kolumnowym. W przypadku gdy korzystamy z tabletu, na ekranie widoczne będą oba panele jednocześnie (screen 1). W przypadku smartfona, dostęp do drugiego panelu uzyskujemy za pomocą gestów (przesunięcie w lewo/prawo).

Na tym podobieństwa się nie kończą. W identyczny sposób zrealizowano tutaj mechanizm zaznaczania elementów. Wystarczy dotknąć palcem ikonę folderu/pliku by zrealizować to zadanie.

Wartością dodaną aplikacji są niewątpliwie paski funkcyjne umieszczone przy krawędziach ekranu i grupują one dostęp do ważnych funkcji aplikacji.

Skoro już mowa o funkcjach, to warto nadmienić, że tych w aplikacji jest naprawdę sporo. Nie znajdziemy tu co prawda mechanizmu wtyczek znanego z Total Commandera, ale już w chwili obecnej aplikacja (warto dodać, że dostępna w wersji beta) posiada bardzo zadowalający zestaw funkcji.

Oprócz standardowych funkcjonalności związanych z filtrowaniem, kopiowaniem, przenoszeniem danych itp., zdecydowanie najciekawiej prezentują się opcje ukryte pod przyciskiem New. Znajdziemy w tym miejscu następujące opcje:

 • Tworzenie nowego katalogu
 • Tworzenie nowego pliku
 • Tworzenie połączenia FTP
 • Tworzenie połączenia SFTP
 • Tworzenia połączenia SMB
 • Dostęp do usług chmur: Dropbox, Box

Cieszą możliwości jakie daje aplikacja na tej płaszczyźnie, jednak mnie najbardziej do gustu przypadła właśnie ostatnia opcja podłączenia się do usług Cloud Computingu. Dzięki temu, możemy w jednym panelu umieścić lokalny katalog, a w drugim zasób z chmury i bez problemu wymieniać dane między lokalizacjami. Bardzo praktyczne i przyjemne rozwiązanie, które docenić powinna każda z osób pracujących stacjonarnie i mobilnie.

Dostęp do wszystkich dodanych wcześniej elementów (zakładek, połączeń FTP/SFTP/SMB oraz chmur) możemy w szybki sposób uzyskać, wybierając opcje Manage Bookmarks z menu aplikacji. Poszczególne grupy wyszczególnione zostały na tematycznych zakładkach. Na dużej rozdzielczości tabletu, lista ta wygląda dość przerażająco pusto, lepiej niewątpliwie prezentuje się na mniejszym ekranie smartfona.

W aplikacji nie zabrakło również wbudowanego serwera FTP, czyli opcji, której bardzo mi brakowało właśnie w Total Commanderze. Przyznam szczerze, że obok Dropboxa jest to mój ulubiony sposób na przenoszenie plików pomiędzy komputerem i urządzeniem mobilnym. W przypadku gdy plik waży więcej niż kilka megabajtów, jest to dla mnie rozwiązanie niezastąpione - dużo lepsze niż zabawa z kabelkiem USB.

Na zakończenie, zgodnie z tradycją - ekran ustawień.

Podsumowanie

Solid Explorer to jak sama nazwa aplikacji głosi - bardzo solidny i darmowy produkt, ze świetnym interfejsem, a jedyną jego zasadniczą bolączką jest brak polskiego języka (co może odrobinę dziwić, zważywszy na fakt że autor aplikacji jest Polakiem). Trudno nie ustrzec się w tym momencie porównania z Total Commanderem, ale moim zdaniem to właśnie produkt naszego rodaka wychodzi z tej batalii zwycięsko - brakuje mu jedynie możliwości instalacji dodatkowych wtyczek, choć mnie osobiście zdecydowanie wystarcza funkcjonalność dostępna w standardzie.

Polecam zapoznać się z aplikacją. Warto wspierać rodzimą twórczość:)

Informacje zbiorcze

 • Cena: darmowa
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
 • Google Play: Solid Explorer
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Primo-S 3.4 - Android 4.0.3, Samsung Galaxy Tab 10.1 - Android 3.2

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 19.07.2012, 12:50.

Komentarze

blog comments powered by Disqus