Artykuł

lis 14 2011
0

Aplikacja tygodnia: Spool

Po dużym sukcesie Instapaper oraz Read It Later, wiele osób zainteresowało się tematyką zapisywania stron / wybranych artykułów do chmury. W ten sposób, możemy gromadzić artykuły np. na komputerze, by później przeczytać je w czasie podróży, bądź też odwrotnie.

Właśnie na podstawie tego założenia, powstał Spool - bohater dzisiejszego wpisu. Informacje o aplikacji, otrzymałem od jednego z czytelników na fanpage'u.

Opis

Spool posiada bardzo zbliżone funkcjonalności, do aplikacji Read It Later, którą opisywałem kilka tygodni temu. Na wstępie, pochwaliłbym autorów za świetny interfejs, który bardzo przypadł mi do gustu - widać go na dołączonych screenach.

Po uruchomieniu aplikacji, na ekranie pojawi się krótki przewodnik, dzięki któremu dowiemy się nieco więcej na temat samej aplikacji/usługi. W każdym momencie, będziemy mogli przerwać oglądanie poradnika i po prostu zalogować się do aplikacji.

Aby móc się zalogować, konieczne jest konto, które zasadniczo możemy uzyskać na dwa sposoby:

  • Poprosić o zaproszenie (opcja Request an invite)
  • Utworzyć konto logując się za pomocą Facebooka

Do niedawna, dostępna była tylko ta pierwsza opcja (w ten sposób uzyskałem swoje konto), ale dziś, kiedy sprawdzałem aplikację, możliwa była również opcja zalogowania, za pomocą Facebooka, która bez problemu zadziałała dla innego konta.

Po uruchomieniu aplikacji, na ekranie pojawi się lista artykułów zapisanych w naszym koncie Spool.

Po kliknięciu na wybrany artykuł, będziemy mogli podejrzeć jego zawartość. Podobnie jak w przypadku Read It Later, artykuły zostaną odpowiednio przeparsowane i ogołocone ze zbędnych elementów, dzięki czemu możemy się skupić na esencji, czyli po prostu treści. W tym przypadku mam wrażenie, że Spool wypada jakby trochę gorzej na tle konkurenta. Jeśli porównam działanie obu aplikacji w przypadku mojej strony, to na Read It Later, dostaje tylko treść artykułu. W przypadku Spoola, pojawiają się również niestety dodatkowe elementy z paska bocznego - mimo iż, podczas tworzenia strony dużo uwagi poświęciłem na odpowiednią semantykę. Być może autorzy poprawią jeszcze algorytm pobierania treści - w końcu Spool, jest wciąż w wersji beta.

Z poziomu artykułu, możemy również włączyć oryginalną wersję tekstu (wymagane połączenie internetowe), podzielić się tekstem na Facebooku/Twitterze oraz zmienić opcje wyświetlania.

Z poziomu aplikacji, możemy również się dowiedzieć, w jaki sposób możemy dodawać kolejne artykuły. Zasadniczo, są na to trzy różne sposoby:

  • Użycie rozszerzenia dla przeglądarki: Chrome oraz Firefox
  • Wykorzystanie poczty email
  • Użycie opcji Udostępnij w samym Androidzie (aplikacja dodaje swój wpis do listy)

Osobiście, polecam rozszerzenie dla Chrome, które świetnie się integruje z samą przeglądarką. Może to być jedna z większych zalet, samej aplikacji na tle konkurencji.

Standardowo, dołączam również ekran ustawień. Możemy tutaj włączyć/wyłączyć pobieranie danych za pomocą WiFi/sieci komórkowej, a także ustalić rozmiar pamięci cache.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałem zwrócić uwagę, to aplikacja webowa. Również w tym przypadku, cechuje się ona świetnym i dopracowanym interfejsem, który wypada bardzo pozytywnie na tle konkurencji (nie to, żeby Read It Later był jakiś brzydki, ale tu jest jakby moim zdaniem ładniej). W szybki sposób, możemy się tutaj przełączać pomiędzy artykułami, które zostały przeczytane/nieprzeczytane/oznaczone jako ulubione/zarchiwizowane - wszystko jest na swoim miejscu, prosto i przejrzyście.

Podsumowanie

Spool, wydaje się być prostym, przyjemnym i w miarę dopracowanym produktem (szczególnie pod względem interfejsu). Na tle konkurencji nie powala jednak jakiś nadzwyczajnymi możliwościami, które mogłyby by jednoznacznie przechylić szalę na korzyść aplikacji - jest to po prostu solidna aplikacja.

Twórcy aplikacji, powinni zwrócić większą uwagę na algorytm, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie treści ze strony. Niestety nie we wszystkich przypadkach, działa on w sposób jaki by się od niego oczekiwało. W obecnym stadium rozwoju, można to jednak wybaczyć twórcom - jest to wciąż faza bety.

Jeśli używacie Read It Later, ale nie do końca Was przekonuje, powinniście sprawdzić tą aplikację. Jeśli nie używacie żadnego programu tego typu, również powinniście spróbować, może Wam się spodoba, tym bardziej, że aplikacja jest za darmo:)

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.1 lub nowszy
  • Market URL: Spool
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 6.1.4 - Android 2.3.5

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2011, 22:29.

Komentarze

blog comments powered by Disqus