Artykuł

google google
lut 10 2014
0

Aplikacja tygodnia: Stack Exchange

Jeśli jesteś programistą i kiedykolwiek korzystałeś z Google by poszukać odpowiedzi na nurtujący Cię problem, z pewnością musiałeś spotkać się w wynikach wyszukiwania z serwisem Stack Overflow. Dla mnie osobiście, jest to kopalnia wszelkiej maści rozwiązań problemów programistycznych, gdzie oprócz opisów popularnych (i tych również trochę mniej) błędów, często można po prostu znaleźć dyskusje na ciekawe tematy, z których możemy się dowiedzieć np. jakie rozwiązanie jest najbardziej optymalne w danej sytuacji. Jak dla mnie jest to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy serwis typu Q and A.

Podobnych witryn w sieci są setki, jeśli i nie tysiące, trzeba tylko znaleźć te wartościowe. Wspomniany wyżej Stack Overflow z pewnością należy do tej grupy. W tym miejscu warto nadmienić, że jest on częścią większej całości, ponieważ należy do sieci Stack Exchange, która na dzień pisania tego wpisu, skupia 114 tego typu witryn, dotyczących różnych obszarów życia.

Liczba ta z pewnością robi wrażenie i mogę się założyć, że praktycznie każdy z Was czytających teraz moje słowa, niezależnie od obszaru zainteresowań/branży, trafił kiedykolwiek na jakiś ich serwis. Jeśli tak ja, lubicie któryś z ich portali, to mam dziś dla Was dobrą wiadomość - od teraz możecie komfortowo zaglądać do nich z poziomu Androida za sprawą tytułowej aplikacji, którą dziś mam Wam przyjemność opisać.

Opis

Tak jak wspomniałem wcześniej, jestem częstym gościem w portalu Stack Overflow, a sporadycznie trafiam również na witrynę Super User, która również należy do sieci Stack Exchange. Nową aplikację powitałem więc z radością.

Stack Exchange ma bogate portfolio portali Q and A i bez wątpienia mogę sprawdzić, że znajdziemy tu portale, które zahaczają o wiele obszarów z Waszego codziennego życia.

Aby korzystać z aplikacji, konieczne jest konto Stack Exchange, które samo w sobie umożliwi nam przeglądanie wszystkich portali należących do niniejszej sieci. Aby móc zadawać pytania, należy niejako autoryzować swoje konto w konkretnej witrynie. Jeśli nie macie konta użytkownika sieci Stack Exchange, to bez problemu można je założyć z poziomu samej aplikacji. Proces ten można jeszcze bardziej przyspieszyć, autoryzując się przez Google lub Facebooka.

Na głównej stronie aplikacji widzimy gorące tematy z ostatnich kilku dni, a po spersonalizowaniu menu, otrzymujemy dostęp do przeglądania wątków z interesujących nas serwisów. W aplikacji pojawiło się wsparcie dla wszystkich 114 witryn.

Każda ze stron otrzymała pełne wsparcie. Możemy więc bezproblemowo zadawać nowe pytania oraz dodawać odpowiedzi i komentarze do wcześniej poruszanych kwestii.

W przypadku Stack Overflow ważny jest również aspekt kolorowania składni, który na szczęście działa we wcześniej dodanych pytaniach.

Niestety dużo gorzej wygląda kwestia z naszym pytaniem/odpowiadaniem. Zarówno w przypadku tworzenia nowych pytań jak również w sytuacji udzielania odpowiedzi na te już istniejące, korzystamy tylko z prostego edytora, który poza zwykłym input boxem nie ma nam nic więcej do zaoferowania. Nie mamy więc opcji jakiegokolwiek formatowania, wstawiania linków, nie mówiąc już oczywiście o fragmentach kodu. Nie wiem czy działa w tym przypadku Markdown, ale mimo wszystko wpisywanie znaczników z pamięci, może być męczące.

Wszystko to prowadzi do tego, że w niektórych serwisach, działanie tej aplikacji sprowadzi się do biernego przeglądania, lub ewentualnego pisania prostych odpowiedzi/pytań, nie wymagających dodatkowego formatowania.

Podsumowanie

Stack Exchange to bardzo dobrze rokująca aplikacja, która już w tym momencie daje sporo możliwości. W chwili obecnej jest to pełnoprawny klient do 114 portali, który oferuje opcję zadawania pytań, udzielania odpowiedzi oraz dodawania komentarzy. Wewnątrz aplikacji działa również wyszukiwarka, która ze względów oczywistych aktywna jest dopiero po wybraniu określonego portalu. Na ten moment szwankuje jedynie formatowanie odpowiedzi. Oczywiście dla wielu z umieszczonych w bazie serwisów nie ma to większego znaczenia, jednak w przypadku tych bardziej technicznych, często warunkuje to użyteczność całego przedsięwzięcia. Oczywiście w przypadku gdy jesteście aktywnymi uczestnikami;-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy S4 - Android 4.3
  • Język polski: Nie
  • Cena: darmowy
  • Google Play: Stack Exchange
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Data ostatniej modyfikacji: 10.02.2014, 20:18.

Komentarze

blog comments powered by Disqus