Artykuł

flickr.com/photos/allesok flickr.com/photos/allesok
kwi 15 2013
0

Aplikacja tygodnia: Sudoku

Obecnie cyfrowa rozrywka wchodzi na zupełnie nowy poziom. Tuż za rogiem są już konsole nowej generacji, a i same smartfony (o których sporo się pisze na tym blogu) uzyskują dostęp do coraz bardziej zaawansowanych technicznie produkcji. Ewolucja gier to zresztą bardzo skomplikowany proces, który wiąże się również z ich skracaniem i upraszczaniem, dzięki czemu są łatwiej dostępne dla szerszej publiczności - w końcu wszystko zmierza w kierunku komercjalizacji.

Na szczęście gdzieś w tej cyfrowej dżungli znalazło się również miejsce na proste produkcje od niezależnych producentów, którym co prawda daleko do skomplikowania najnowszej odsłony telenoweli Mass Effect, czy Need for Speed, ale grywalnością konkurują z największymi.

Jedną z takich produkcji jest tytułowe Sudoku. Gra której reguły wszyscy dobrze znają (z pewnością najlepiej studenci nudzący się na wykładach;-) i która na Androida występuje w przynajmniej kilkudziesięciu różnych wariacjach. Dziś chciałbym Wam przedstawić recenzję wersji, o której można powiedzieć czysta klasyka. Zapraszam do lektury:-)

Opis

Jedną z pierwszych rzeczy, która przyciąga do tej produkcji jest jej interfejs - jest on bardzo prosty i spasowany pod kątem HOLO. W moim odczuciu prezentuje się tu naprawdę przyzwoicie.

Rozgrywkę zaczynamy od wyboru poziomu. Tych na początku mamy 30 - po 10 dla każdego stopnia trudności.

Podczas samej rozgrywki wykorzystujemy standardową planszę do Sudoku oraz wbudowane w grę klawisze numeryczne. Dzięki takiemu podejściu nie jest nam w ogóle potrzebna systemowa klawiatura. W Sudoku wbudowano liczne usprawnienia (możemy zarządzać nimi na ekranie ustawień) - przykładowo gra zaznacza wprowadzoną liczbę na czerwono w sytuacji gdy znajduje się ona już na linii, czy w aktualnym kwadracie. Możliwe jest również włączenie podpowiedzi w sytuacji zacięcia się na określonym fragmencie planszy (nie wiem swoją drogą w jaki sposób gra to wykrywa - może mierzy czas od ostatniego rucu?).

Na wstępie wspominałem o 30 planszach. Jest to stosunkowo niedużo, na szczęście można zdobyć znacznie więcej. Szkopuł jest jednak taki, że więcej w tym przypadku kosztuje. Autorzy oferują opcję zakupu 400 plansz dla każdego z dostępnych poziomów trudności po 2,99 zł za paczkę. Pewną atrakcją jest również specjalna paczka Extreme, do której trafiły najcięższe do rozwiązania plansze.

Model Freemium zyskuje (niestety dla klientów) coraz większą popularność w sklepie Google Play.

Ciekawym bonusem dołączonym do gry jest moduł Solver. Umożliwia on rozwiązywanie plansz Sudoku wprowadzonych przez użytkownika i to niezależnie, czy wprowadzimy dwie liczby, czy większość;-) Z pewnością osobom, które utknęły nad określoną planszą może się przydać takie rozwiązanie.

Na zakończenie ekran ustawień. Znajdziecie tutaj m.in opcje ułatwień o których wspominałem wcześniej w tekście.

Podsumowanie

Ciężko zrobić tego typu produkcję, żeby wyróżniała się jakoś wybitnie na tle konkurencji - szczególnie przy tak mocno eksploatowanym temacie, ale w moim odczuciu niniejszemu tytułowi się to przynajmniej częściowo udało. Po pierwsze sama gra nie szpeci. Interfejs jest ładny i intuicyjny, a produkcja jest dość bogata w opcje. Szczególnie interesująco prezentuje się Solver, którego nieformalnie można wykorzystać również do rozwiązywania własnych plansz Sudoku, które znajdziemy np. w drukowanej gazecie. Swoją drogą szkoda, że autorzy nie pomyśleli właśnie o opcji zapisywania własnych plansz na później - znacznie zwiększyłoby to możliwości produkcji.

Pewną skazą w tej całej fali achów jest oczywiście model freemium. Na szczęście kwoty potrzebne do zakupu kolejnych poziomów nie są zbyt wygórowane, a każda z nowych paczek daje kilkanaście razy więcej poziomów w stosunku do tego co program oferuje wyjściowo.

Fanom Sudoku szczerze polecam, a dotychczasowych nie fanów ostrzegam - to naprawdę wciąga!

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowy - dodatkowe plansze dostępne w modelu freemium
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.3.3 lub nowszy
  • Google Play: Sudoku
  • Konfiguracja testowa: HTC One S - Android 4.1.1

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2013, 10:17.

Komentarze

blog comments powered by Disqus