Artykuł

sie 22 2011
0

Aplikacja tygodnia: Sweet Dreams

Nowoczesne i inteligentne telefony, nazywane popularnie smartfonami umożliwiają nam wykorzystanie wielu różnych formatów/kanałów komunikacji. Aby zapewnić sobie pełną synchronizację, każdego dnia uruchamiamy WiFi, Internet z sieci komórkowej, GPS, Bluetooth itp. Dzięki temu, nasz telefon staję się bardziej smart i potrafi nas powiadomić choćby o nowej poczcie, czy nadchodzącym spotkaniu.

Taki rytuał, powtarzamy każdego dnia. Rano włączamy wszystkie kanały komunikacji, aktywujemy dzwonki i dezaktywujemy to wszystko wieczorem, by cieszyć się spokojną nocą, wolną od nieodebranych połączeń i korporacyjnych maili. Twórcy tytułowej aplikacji Sweet Dreams, znają rozterki każdego użytkownika smartfona i w związku z tym postanowili napisać aplikację, która ten proces co nieco zautomatyzuje:)

Wprowadzenie

Sweet Dreams jest aplikacją, która pozwala na wyłączanie WiFi, sieci komórkowej, GPSu, Bluetooth, dzwonków i tym podobnych ustawień o wyznaczonej przez nas godzinie. W założeniu autorów mają to być godziny wieczorne, ale jeśli korzystamy ze służbowego aparatu, może to być np. godzina zakończenia pracy. Dokładne przeznaczenie aplikacji, opisują nam sami autorzy, w specjalnym okienku widocznym po uruchomieniu aplikacji.

Po zamknięciu okienka informacyjnego, pojawia nam się główny ekran, a na nim dwie skromne opcje:

 • Włącz/wyłącz
 • Ustawienia

Aby efektywnie korzystać z aplikacji, powinniśmy zdecydowanie najpierw poświęcić trochę uwagi ustawieniom, co jak się za chwilę okażę, może nam zając trochę czasu:)

Ustawienia

W stosunku do skromnego ekranu startowego widocznego na screenie 2, sekcja ustawień przytłoczy nas natłokiem opcji:) Wszelkich możliwości konfiguracji jest tyle, że zostały one podzielone na cztery zakładki.

Pierwsza zakładka Ogólne, pozwala na ustalenie:

 • Jakie elementy mają zostać dezaktywowane przy uśpieniu
 • O której godzinie ma nastąpić planowe uśpienie
 • O której godzinie ma nastąpić planowe wybudzenie
 • W jakie dni tygodnia aplikacja ma być aktywna

Kolejne trzy zakładki, pozwalają nam zastosować bardziej wyrafinowane metody wybudzania.

Zakładka położenie, umożliwia nam wyłączenie filtru np. w momencie opuszczenia naszej lokalizacji domowej. Dzięki tej opcji, aplikacja może automatycznie przywracać nasze ustawienia, w momencie kiedy wyruszymy do pracy i oddalimy się od naszej domowej strefy, którą wcześniej zdefiniowaliśmy. Położenie jest sprawdzane co określony interwał czasu - interwał można zmienić w ustawieniach. Pamiętajcie jednak o tym, że częste sprawdzanie lokalizacji może przyczynić się do szybszego zużycia baterii.

Warto również nadmienić że filtr położenia działa również w drugą stronę. Ustawienia nocne nie zostaną uruchomione, jeśli znajdujemy się poza wskazaną lokalizacją.

Zakładka ruch, pozwala na wyłączenie filtru w sytuacji kiedy w określony sposób poruszymy telefonem. Przykładowo, jeśli przebudzając się w nocy delikatnie poruszymy telefon w celu sprawdzenia godziny, to taki ruch nie spowoduje wyłączenia filtru. Jeśli zaś, obudzimy się rano i poruszymy telefon w sposób bardziej dynamiczny (ruch będzie określony jako bardziej intensywny), to tym samym spowodujemy dezaktywację filtru.

Ostatnia zakładka dźwięk, pozwala na dezaktywację filtru za pomocą dźwięku o określonym natężeniu. Może to być np. dźwięk budzika. W tym momencie, szkoda że autorzy nie pomyśleli o integracji z systemowym budzikiem, który aktywował by wszystkie ustawienia, w momencie uruchomienia budzika zawartego w telefonie.

Warto również nadmienić że filtr dźwięku działa jak podobnie jak filtr położenia również w drugą stronę. Ustawienia nocne nie zostaną uruchomione, jeśli poziom dźwięku przekroczy ustalony przez nas poziom.

Podsumowanie

Sweet Dreams, wydaje się być aplikacją naprawdę godną uwagi. Nawet jeśli synchronizacja danych nie przeszkadza nam w nocy, być może warto jednak pomyśleć o tej aplikacji, która z pewnością może zadbać o dłuższe życie naszej baterii.

Aplikacja nie ma raczej specjalnych wad. Cel jej działania został dokładnie określony - ma zapewnić nam spokojną noc i w tej roli sprawdza się świetnie. Razić może jedynie wspominany wcześniej brak integracji z systemowym budzikiem, ale w gruncie rzeczy w tym przypadku mogą pomóc filtry ruchu i dźwięku:)

Informacje zbiorcze

 • Cena: Darmowa
 • Język polski: Tak
 • Wymagania systemowe: Android 1.6 lub nowszy
 • Market URL: Sweet Dreams
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 5.2.5 - Android 2.3.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:27.

Komentarze

blog comments powered by Disqus