Artykuł

sie 08 2011
0

Aplikacja tygodnia: TinyShark

W ostatnim czasie, w polskiej blogosferze wiele miejsca poświęcono Spotify, czyli usłudze która pozwala na słuchanie wybranych przez nas piosenek znajdujących się w zasobach dostawcy - czytaj chmurze. Spotify dostępny jest w kilku wariantach, w tym w wersji bezpłatnej, która obarczona jest reklamami i z której nie możemy korzystać na urządzeniach mobilnych - czytaj naszych Androidach. Cały ten szum związany z tą usługą, jest nie do końca zrozumiały w naszym kraju, ponieważ Spotify nie jest oficjalnie dostępny dla Polaków (przynajmniej korzystając z legalnych metod). Istnieje za to świetna alternatywa, która funkcjonuje w Polsce i nazywa się Grooveshark, która z kolei prowadzi do naszego dzisiejszego bohatera, czyli aplikacji TinyShark na Androida. O tym czym jest wspomniana usługa oraz aplikacja, szerzej w dalszej części wpisu.

Czym jest Grooveshark

Grooveshark, jest wygodnym odtwarzaczem multimedialnym działającym w chmurze. W przeciwieństwie do Spotify, nie wymaga on instalacji żadnej dodatkowej aplikacji i działa po prostu z poziomu przeglądarki (dodajmy do tego raczej nowszej przeglądarki).

Grooveshark umożliwia tworzenie własnych list odtwarzania, przesłuchiwanie popularnych piosenek i daje nam właściwie nieograniczone możliwości. Podobnie jak Spotify, Grooveshark dostępny jest w kilku wariantach:

 • Grooveshark (wersja domyślna) - posiada reklamy - bezpłatnie
 • Grooveshark Plus - nie posiada reklam - 6$/mc.
 • Grooveshark Anywhere - nie posiada reklam oraz umożliwia korzystanie z wersji mobilnej - 9$/mc.

W gruncie rzeczy za pomocą prostego skryptu użytkownika (patrz sekcja informacji zbiorczych) oraz nieoficjalnej aplikacji klienckiej na Androida (czyli właśnie tytułowego TinySharka), możemy osiągnąć funkcjonalność zbliżoną do Grooveshark Anywhere za darmo i legalnie:)

TinyShark

TinyShark, nie dostarcza nam pełnej integracji z naszym kontem desktopowym, ale o tym za chwilę. Po instalacji, aplikacja prezentuje się mniej więcej tak jak na screenie 1.

Budowa aplikacji jest prosta i kształtują ją cztery zakładki w oknie głównym. Pierwsza widoczna już na screenie 1, pozwala na wyświetlenie aktualnej kolejki utworów.

Na zakładce drugiej, znajdują się listy odtwarzania. Tutaj też, po uruchomieniu aplikacji, możemy zaimportować listy stworzone w naszym koncie Grooveshark, co niewątpliwie powinno nam znacznie ułatwić słuchanie muzyki na naszym smartfonie:) Listy odtwarzania, które utworzyliśmy w trakcie pracy z ThinySharkiem, również będziemy mogli znaleźć właśnie na tej zakładce. Zapisane listy odtwarzania, oczywiście będą dostępne również po ponownym uruchomieniu aplikacji.

Kluczowy element aplikacji, to zakładka związana z wyszukiwaniem. To tutaj właśnie, wpisujemy np. nazwę naszego ulubionego, artysty, zespołu, czy też po prostu gatunek muzyczny, lub jakiekolwiek słowo kluczowe związane z tym czego oczekujemy znaleźć.

Możemy również wybrać zestawienie 500 najpopularniejszych aktualnie piosenek. To niewątpliwie gratka dla tych, którzy chcą być na bieżąco ze światowymi hitami:)

Na poniższym screenie, przykładowe wyniki wyszukiwania dla Rihanny.

Wszystkie wyszukane utwory (lub część z nich) możemy zaznaczyć, wykorzystując znajdujące się obok pola wyboru, lub korzystając z opcji zawartych w menu tej zakładki.

Zaznaczone utwory, możemy następnie:

 • Dodać do kolejki
 • Istniejącej listy odtwarzania
 • Nowej listy odtwarzania

Jeśli utwory dodamy do kolejki, to będziemy mogli od razu uruchomić odtwarzanie. Po zapisaniu ich do listy odtwarzania, możliwe będzie ich łatwe i szybkie odtworzenie w późniejszym, dogodnym dla nas czasie.

Aby rozpocząć odtwarzanie, wystarczy wybrać utwór z kolejki, bądź też z wyników wyszukiwania (w tym przypadku musimy skorzystać z menu kontekstowego dla tego elementu). Na ekranie odtwarzacza możemy włączyć pauzę, zmienić piosenkę na następną/poprzednią, czy też wybrać w jaki sposób mają być odtwarzane kolejne piosenki - czyli raczej standardowo.

Oczywiście aplikacja dostarcza również dość rozbudowane opcje konfiguracyjne.

Jak na mój stosunkowo niedługi test, aplikacja sprawowała się całkiem przyzwoicie. Żadnych nieprzewidzianych awarii, czy też przerw w odtwarzaniu. Testy prowadziłem przy połączeniu WiFi - nie muszę chyba dodawać, że do słuchania czegokolwiek w TinySharku, koniecznie jest aktywne połączenie internetowe, prawda;)? Jeśli zamierzacie korzystać z aplikacji przy połączeniu komórkowym, koniecznie zwróćcie uwagę na zużyty transfer danych.

Twórców GrooveSharka, należy pochwalić za całkiem sporą bazę polskich utworów.

Informacje zbiorcze

 • Cena: Darmowa
 • Język polski: Nie
 • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
 • Market URL: TinyShark
 • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Android Revolution HD 5.2.2 - Android 2.3.3
 • Skrypt użytkownika Greasemonkey: Better Grooveshark

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inny wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2011, 08:27.

Komentarze

blog comments powered by Disqus