Artykuł

wrz 17 2012
0

Aplikacja tygodnia: Trainyard

Swoje pierwsze fascynacje koleją (a raczej kolejkami), wielu z nas przeżyło już w dzieciństwie, za sprawą prostych kolejek elektrycznych, które gdzieś tam przewinęły się pośród różnorakich zabawek. Sam pamiętam, że w przeszłości była to jedna z moich ulubionych uciech. Dziś będąc już trochę w poważniejszym wieku (hm chyba nie jestem aż taki stary..) nie wypada mi chyba wracać do tego typu rozrywek.

Pocieszenia nie znajdę również raczej w oglądaniu sprzętu naszego PKP, który nie jest już pierwszej młodości. Pozostały mi chyba tylko gry, których wbrew pozorom jest całkiem sporo. Warto również nadmienić, że całkiem sporo produkcji powiązanych z koleją pojawia się również na samego Androida. Kiedyś opisywałem grę X Construction, w której naszym zadaniem było budowaniu mostów (była to mobilna adaptacja bardzo znanego z komputerów Pontifexa).

Dziś chciałbym zaprezentować Wam z kolei grę Trainyard, która choć z pozoru jest prostą grą logiczną, to w rzeczywistości daje jednak sporo zabawy, a w przypadku bardziej skomplikowanych poziomów także i satysfakcji. Zapraszam do recenzji:)

Opis

Z pozoru dzisiejszy bohater jest bardzo podobny do wspomnianego wcześniej X Construction. W obu przypadkach musimy zadbać oto aby pociąg dotarł z miejsca A do B. Tu jednak podobieństwa się kończą...

Zacznijmy jednak od początku, czyli od menu, które jest bardzo proste, co mi osobiście nie przeszkadza. Już w tym miejscu naszą uwagę powinna przykuć odrobinę mroczna szata graficzna, która jednak wbrew pozorom jest całkiem przyjemna i miła dla oka.

Trainyard posiada zasadniczo jeden tryb gry, swego rodzaju kampanię. Kampania uporządkowana jest według miast, a na każde miasto przypada określona liczba etapów. Za każdy poprawnie wykonany etap otrzymujemy gwiazdki, a kolejne gwiazdki odblokowują nowe miasta oraz etapy. Idea rozgrywki jest więc całkiem prosta.

Tak jak wspomniałem wcześniej, naszym zadaniem jest przeprowadzenie pociągu (a raczej pociągów) z punktu A do B. Zadania które przygotowali dla nas autorzy są początkowo bardzo proste - vide sytuacja z poniższego obrazka.

Co jakiś czas w rozgrywce pojawiają się nowe elementy, których prezentacja odbywa się za pomocą specjalnych pokazowych samouczków. Takie samouczki można znaleźć z reguły na początku przygody z nowymi, wybranymi miastami.

W dalszych etapach rozgrywka staje się coraz bardziej skomplikowana, a w grze pojawiają się nowe elementy - np. zwrotnice. Pojawiają się również różne specyficzne opcje - np. dwie stacje początkowe i jedna stacja końcowa. Naszym zadaniem w takim przypadku, jest połączenie różnych pociągów w odpowiednim momencie. Oprócz łączenia pociągów określonego koloru, możliwe jest również mieszanie kolorów dwóch pociągów. Im dalej zajdziemy, tym trudniej będzie pokonać określony poziom. Z początkowych kilkunastu, kilkudziesięciu sekund, szybko zrobi się kilka minut, a czasem nawet i dłużej. Wraz ze wzrostem trudności, wzrastają jednak nagrody jakie możemy uzyskać za rozwiązanie określonego poziomu, a do każdego z nich możemy podchodzić niezliczoną ilość razy.

Miłym dodatkiem jest opcja zapamiętywania stanu rozwiązania wybranego poziomu. Jeśli nie mamy czasu skończyć aktualnie realizowanego zadania, to wystarczy wyjść z gry. Nasze postępy zostaną automatycznie zapisane i będziemy mogli wrócić w dogodnym dla nas momencie.

Na ekranie ustawień znajdziemy przede wszystkim opcje związane z dźwiękiem. Z tego miejsca możemy również zmienić gracza. Dla tych niecierpliwych, znalazła się również opcja odblokowania wszystkich poziomów, czego nie polecam, gdyż popsuje to całą radość z gry.

Podsumowanie

Trainyard to gra, którą znam stosunkowo od niedawna, ale już zdążyłem z nią spędzić kilka dobrych godzin. Sama rozgrywka jest bardzo przyjemna, a poziomy coraz bardziej wymagające. Gwarantuje Wam, że to co widzicie na screenach, to tak na dobrą sprawę dopiero początek, a z każdym kolejnym poziomem jest coraz trudniej. Oczywiście każdy etap można rozwiązać na wiele różnych sposobów, trzeba jednak pamiętać o zasadach panujących w grze by nie doprowadzić do lokalnej katastrofy kolejowej;).

Gra w chwili obecnej dostępna jest w przecenie za bardzo przystępne 3,20 zł (wartość na dzień pisania wpisu), co jak na mój gust jest kwotą bardzo niską, za wiele godzin wybornej rozgrywki.

Jeśli chcecie sprawdzić grę za darmo, możecie skorzystać z krótszego Trainyard Express.

Informacje zbiorcze

  • Cena: 3,20 zł (na dzień pisania wpisu, przecena okresowa)
  • Język polski: Nie
  • Wymagania systemowe: Android 2.2 lub nowszy
  • Google Play: Trainyard
  • Konfiguracja testowa: HTC Desire HD, Rom: Sabsa Prime 3.0 - Android 4.0.3

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus