Artykuł

kwi 09 2012
0

Aplikacja tygodnia: tvp.pl

Polskie VOD jest w ostatnim czasie w natarciu i to nie tylko jeśli chodzi o platformy satelitarne oraz sieci kablowe, ale również Internet oraz ku mej uciesze platformy mobilne. Pionierem na tym rynku od zawsze była właściwie platforma ipla, która w każdym możliwym obszarze VOD pojawia się jako jedna z pierwszych (oprogramowanie telewizorów, Internet, platformy mobilne itd.). Podobnie było również w przypadku aplikacji na Androida (aplikację na platformę spod znaku zielonego robota opisywałem już w październiku 2010 roku). Dlaczego o tym wszystkim piszę? A no dlatego, że w ostatnim czasie swoją premierę miała aplikacja tvp.pl, kolejny po tvn playerze program przeznaczony do VOD, który tym razem uraczy nas dostępem do treści video od państwowego molocha. Zatem jak prezentuje się aplikacja w praktyce? O tym postaram się Wam powiedzieć w dalszej części tekstu.

Opis

Tak jak wspomniałem we wstępie, tvp.pl to kolejna aplikacja VOD w sklepie Google Play. Niestety mimo późnego wydania aplikacji w stosunku do konkurencji, nie można powiedzieć żeby wykonanie aplikacji powalało na kolana.

Zaraz po uruchomieniu aplikacji, ujrzymy ekran startowy, na którym znaleźć można aktualne hity oraz pozycje polecane przez TVP.

Po kliknięciu w dowolną pozycję, możemy obejrzeć jej szczegółowy opis. Już w tym momencie widać, że aplikacja to w dużej mierze zlepek różnych stron TVP, które w istocie raczej nie należą do lekkich (pamiętajcie o tym przy korzystaniu z sieci komórkowej). Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Moim zdaniem nie do końca. Interfejs strony TVP, jest kompletnie niedostosowany do potrzeb urządzeń mobilnych, a jeśli szukacie po prostu programu telewizyjnego, to istnieje od groma aplikacji w sklepie Google Play, które dostarczają takiej funkcjonalności. To tyle jeśli chodzi o zakładkę Home.

Kolejna zakładka to informacje, czyli generalnie wiadomości wszelkiej maści w postaci tekstowej, z ewentualnymi fotografiami. Pomysł ciekawy, ale również w tym przypadku wiadomości to kolejne strony z portali TVP obudowane interfejsem aplikacji, który porządkuje to jednak w jakiś logiczny sposób.

Jeśli szukacie informacyjnych materiałów video, to dostęp do nich uzyskacie po kliknięciu ikonki TV w prawym górnym rogu. Prawdę powiedziawszy jest ona tak malutka, że z początku ją przeoczyłem, a o jej istnieniu uświadomił mnie komunikat wyświetlony przez aplikacje.

Informacje video uporządkowane są w poszczególne sekcje tematyczne, gdzie znajdziecie poszczególne materiały związane z wybranymi tematami. Szkoda że zabrakło standardowych programów informacyjnych TVP, jak np. Wiadomości, Panorama, czy też Telexpress, gdzie można znaleźć skondensowaną paczkę informacji od ręki.

Po kliknięciu (tfu - dotknięciu) dowolnego materiału, na ekranie ukaże się odtwarzacz video. Generalnie rzec biorąc jest on poprawny. Na plus można uznać brak reklam (chyba, że to ja miałem takie szczęście i mnie one ominęły), a za minus (i to dość poważny) uznałbym brak jakiejkolwiek opcji zmiany jakości, lub choćby samej informacji o bitrate oglądanego materiału. Czyżby autorzy aplikacji po raz kolejny zapomnieli, że ten program przeznaczony jest na urządzenia mobilne, z których użytkownicy korzystają nie tylko za pomocą domowego WiFi?

Kolejny moduł aplikacji, to katalog VOD. Na wstępie ukażą się pozycje polecane, a dostęp do pełnego katalogu znajdziecie klikając na kolejną mini -magiczną ikonkę ukrytą w górnym pasku. Co znajdziemy w katalogu VOD? W gruncie rzeczy całkiem sporo aktualnych produkcji, na czele że sztandarowymi telenowelami, serialami, dokumentami oraz programami publicystycznymi. Niestety na pewno nie znajdziecie tu klasyki, ponieważ ta często dostępna jest odpłatnie na stronach TVP, a w aplikacji VOD od TVP, płatnych treści nie uświadczymy, co swoją drogą jest pewnym paradoksem jeśli chodzi o tego typu rodzaj usług.

Na osobny akapit zasługuje działanie modułu VOD, który co by tu powiedzieć działa średnio. Oprócz bolączek wymienionych przy opisie innych części aplikacji, podczas testów które przeprowadziłem wieczorem w poniedziałek wielkanocny, to ciężko było uzyskać dostęp do materiałów, ponieważ większość prób kończyła się komunikatem:

Wystąpił problem podczas odtwarzania video

Ostatni moduł aplikacji to Katalog. Co zatem znajdziemy w tym miejscu? Właściwie to co sugeruje sama nazwa - katalog programów wyprodukowanych/emitowanych przez TVP. Można tutaj znaleźć naprawdę sporą liczbę produkcji posortowanych alfabetycznie, okraszonych obrazkiem, krótkim opisem oraz zestawem linków do szerszego opisu, lub ewentualnych produkcji zbliżonych tematycznie.

Na koniec zrzut ekranu z ustawień aplikacji.

Podsumowanie

Czasem zastanawiam się, czy tytuł Aplikacja tygodnia ma jeszcze sens albo czy dobrze dobieram programy do tej sekcji. Dziś opisywałem pozycję, której premiera jest raczej ważnym wydarzeniem w świecie Androida, jednak wykonanie tej aplikacji pozostawia wiele do życzenia. Chyba zbytnio się nastawiłem na program do VOD, a w istocie otrzymałem zmiksowane fragmenty strony TVP upakowane w pewną całość z nie do końca dopracowanym i przemyślanym interfejsem. Z drugiej strony, dobrze jednak że taki produkt powstał, bo przynajmniej fani Androida mogą w końcu uzyskać dostęp do materiałów, które przedtem na stronach TVP ukrywały się za Silverlightem...

Jeśli lubisz produkcje TVP, nie zraża Cię odrobinę kulawy interfejs, a z aplikacji będziesz korzystać głównie za pomocą WiFi, to być może sprawdzi się ona u Ciebie i warto dać jej szansę. Ja tęsknym wzrokiem spoglądać będę w kierunku Tvn player, który jednak zrobił na mnie większe wrażenie.

Informacje zbiorcze

  • Cena: darmowa
  • Język polski: Tak
  • Wymagania systemowe: Android 2.3 lub nowszy
  • Google Play URL: tvp.pl
  • Konfiguracja testowa: Samsung Galaxy Tab 10.1 - Android 3.2

Jeśli podobał Ci się ten wpis, być może zainteresują Cię inne wpisy z serii aplikacja tygodnia oraz wpisy z cyklu Ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida oznaczone tagiem CiU.

Komentarze

blog comments powered by Disqus